Ana SayfaKurslarTehlikeli ve Çok Tehlikeli İşler Kursuİş Makineleri Operatörlüğü Kursu Sertifikalı Program

İş Makineleri Operatörlüğü Kursu Sertifikalı Program

İş Makineleri Operatörlüğü Nedir?

İş makineleri; kamyon, finişer, dozer, loder ve ekskavatör gibi makineleri ifade eder. İş makinelerinin kullanım alanı genellikle inşaat ve mühendislik teknolojisidir. İş makineleri kullanma yetkisini sahip kişiler de operatörlük mesleğini yerine getirerek ilgili alanlarda iş yaparlar. İş makineleri operatörü olmak için ise 3661 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununa uygun olacak şekilde eğitim almak şarttır. Bu amaçla verilen iş makineleri kursu da kursiyerlerin iş makinesi operatörlüğü hakkında bilgi edinmeleri destekler.

İş Makineleri Operatörlüğü Kursu Nedir?

İş makinelerini operatörlük kursu, özel sektörde iş imkânları olan iş makineleri operatörlüğünü tanıtıcı niteliktedir. Kurs, iş makinesini kullanmaya yönelik bilinmesi gerekenleri aktarır. İş makinelerinin kullanım gerekliliklerine değinen kurs, operatörlük mesleğinde dikkat edilmesi gerekenleri de işler.

Genel itibariyle kursun faydası mesleği tanıtmak ve operatör yetiştirme amacını gerçekleştirmektir. Bu amaca yönelik olarak kurs sürecinde iş sağlığı ve güvenliği ve operatörlük kullanım alanları dersleri işlenir.

Genel olarak iş makineleri operatörlüğü eğitiminin ders içerikleri şöyledir:

  • İş Makineleri Tanıtımı
  • İş Makineleri Kullanım Alanları Nelerdir?
  • İş Makineleri Operatörlüğü Mesleği
  • İş Makineleri Operatörlüğünde İş Sağlığı ve Güvenliği

Eğitim veren kurs merkezleri, genel olarak iş sağlığı ve güvenliği önlemlerini işleyerek kursiyerin bilgilenmesine vesile olur. Kurs sonunda genellikle de üniversite ya da MEB onaylı iş makineleri operatörlüğü sertifikası sunulur.

 İş Makineleri Operatörlüğü Eğitimi Kurs Süresi

Eğitimi veren çoğu kurs merkezi en az 40 saatlik kurs süresi sunar.

 İş Makineleri Operatörlüğü Kursuna Kimler Katılabilir?

İş makineleri operatörlük mesleğini tanımak ve operatör olmak isteyenler kursa katılabilirler. Bununla birlikte verimli bir kurs süreci geçirmek ve operatörlük mesleğini yerine getirmek için ön bilgilere sahip olmak gerekir. Yine mesleğin tehlikeli iş kapsamında olduğunu da önceden öğrenmek lazımdır.

Online İş Makineleri Kursu Var Mı?

İş makineleri operatörlüğü eğitimi, genel olarak yüz yüze eğitim koşullarına uygundur. Bununla birlikte yeterli katılımcının olması durumunda online iş makineleri kursları da açılır. Online iş makineleri operatörlüğü kursu, meslek hakkında ön bilgiler edinmeye yöneliktir. Ayrıca genellikle online aracılığıyla verilen kurslar, eğitimden önce sertifika verme amacı taşır. Bundan dolayı da gerekli bilgileri edinip yetkinlik sahibi olduğunu göstermek isteyenler için online eğitimler daha uygundur.

Online İş Makineleri Operatörlüğü Kursu Faydalı Mıdır?

Online iş makineleri operatörlük kursu, mesleğe dair ön bilgiler edinmek isteyenlere yöneliktir. Online eğitim neticesinde edinilen bilgiler, kursiyerin mesleği icra edip edemeyeceği görmesi açısından faydalıdır.

İş Makineleri Kursu Kazanımları

İş makineleri operatörlüğü programı neticesinde kursiyerler;

  • İş makinelerinin genel kullanım alanlarını,
  • İş makineleri kullanımında alınması gereken iş sağlığı ve güvenliği önlemlerini,
  • İş makinesi operatörü olmak için gerekli olan şartları ve makine kullanım detaylarını,
  • İş makinesi operatörünün sahip olması gereken özellikleri öğrenmiş olurlar.

İş Makineleri Operatörü Olmak İçin Gerekenler

İş makinesi operatörü olmak için gerekenlerden biri mesleğe engel olacak herhangi bir ruhsal veya bedensel soruna sahip olmamaktır. Bunun yanında iş makinesi kullanmaya yetkili olmak da gerekir. İş makinesi kullanmak için belirlenen ehliyet de G sınıfıdır. İstenen nitelikleri karşılayanlar, iş makinesi kullanım alanlarında yer alabilirler.

İş Makineleri Operatörlüğü Belgesi Ne İşe Yarar?

Kurs sonunda edinilen belge, iş makinesi operatörü hakkında bilgi sahibi olunduğunu gösterir. Yine mesleği yerine getirmek için gereken niteliklerden biri, eğitim sertifikasıdır. Alınan belge, kursiyerin operatörlük mesleğini tanıyarak işi yerine getirebileceğini kanıtlamış olur.

İş Makineleri Operatörlüğü Belgesi Ne Kadar Süre Geçerlidir?

Alınan iş makineleri operatörlüğü sertifikası; MEB, üniversite veya kurum onaylı olabilir. Genellikle MEB veya üniversite onaylı sunulan belgeler, e-devlet üzerinden de sorgulanabilir özelliğe sahiptir. Belgeyi alan kişiler, mesleği yerine getirmek için lazım olan niteliklerden birini karşılar.

Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.
İLGİLİ MAKALELER
En Popüler Kurslar
Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.