Ana SayfaKurslarAdobe Illustrator Kursu

Adobe Illustrator Kursu

Adobe Illustrator Nedir?

Adobe Illustrator, Adobe firmasına ait vektörel tabanlı bir grafik tasarım programıdır. Gelişmiş bir vektörel çizim donanımına sahip olan Illustrator, aynı zamanda dünyada en çok tercih edilen tasarım programlarından biridir.

Dijital ortam çözümleri konusunda farkını kanıtlamış olan Adobe firması tasarladığı grafik tasarım programı Adobe Illustrator’ın bu kadar popüler olması ve profesyoneller tarafından oldukça fazla tercih edilmesinin sebebi ise gelişmiş ”vektör” özelliğidir.

Kısaca vektörlere bağlı kalarak tasarım çalışmalarının yapıldığı Illustrator programı dosya boyutu ne kadar büyük olursa olsun görüntü yapısının korunmasını sağlar ve bozulmaların önüne geçer. Adobe Illustrator programında hazırlanan vektör grafikleri bu noktada çözünürlükten tamamen bağımsızdır. Bu da piksel tabanlı tasarım programlarına kıyasla olası kalite kayıpları yaşamandan projelerin defalarca kez yeniden boyutlandırılabilmesine imkân tanır.

Adobe Illustrator Kursu Nedir?

Adobe Illustrator programı kişilerin gerçek fotoğraflar kullanmak yerine vektörler aracılığı ile tasarım oluşturmasına olanak sağlayan vektör tabanlı bir programdır. Illustrator programı içeriğinde yer alan çok yönlü çizim araçları sayesinde özgün vektörel çizimler yapılmasına olanak tanır, illüstrasyonlar ve tipografiler oluşturulmasını mümkün kılar.

Bu süreçte Adobe programlarını kullanmayı öğrenmek için yapılabilecek belli başlı çalışmalar vardır. Bu çalışmaların başında MEB’e bağlı olan ya da özel kurslar tarafında tasarım alanında uzman öğreticiler tarafından verilen kurs programları yer almaktadır. Kurs programlarının en büyük artısı eğitmenlerin bu alanda tecrübe sahibi olması ve sorularınızı doğrudan dinleyebilmesidir. Kurs tercih etmeyen kişiler internette yer alan videolar aracılığı ile de Adobe tasarım programlarını kullanmayı öğrenebilir, fakat bu alanda yanıtlanacak soruları olduğunda video tarafından yanıtsız kalması durumu da söz konusu olabilir.

Adobe Illustrator Kursu Ders İçerikleri Nelerdir?

Adobe Illustrator Programına Giriş

Doküman Oluşturma

Piksel ve Vektör

CMYK ve RGB Renk Uzayları

Hand Tool

Zoom Tool

Klavuz Çizgileri

İllüstrasyon Araçları

Seçim Araçları

Obje Gruplandırma

Pen Aracı

Layer İşlemleri

Transform

Pathfinder

Renk (Swatches, Color, Gradient, Stroke)

Image Trace

Tipografi

Yazı Aracı

Type – Paragraph Paneli

Type Menüsü

Logo Tasarımı

Ucu Açık ve Kapalı Geometrik Şekiller

Object Path

Outline Stroke

Offset Path

Align Paneli

Blending Mode

Ambalaj ve Desen

Maskeleme

Çizim ve Boyama Araçları

Draw Normal

Draw Behind

Draw Inside

Transparency

Atrboard Tool

Artboard Paneli

Baskı için Doküman Kaydetme

Baskı için PDF Kaydetme

Baskı için Dokümanı Paketleme

Adobe Illustrator’ın Tercih Edilme Sebebi Nedir?

Örnek vermek gerekirse; grafik tasarımı, web tasarımı, site ara yüzleri, firmaların; kartvizit, afiş, broşür, logo, banner tasarımı gibi kurumsal kimlik çalışmalarının tümü için Adobe Illustrator programından yararlanılabilir. Bu gibi tasarımların büyük boyutlarda baskı uygulamalarında ise yine Illustrator programına başvurulabilir. Çünkü, Adobe Illustrator’de hazırlanan çalışmaların ölçeklendirilmesi çok rahat bir şekilde yapılırken görüntüde bozulma ve kalite düşüklüklerinin önüne geçilir. Adobe Illustrator’de oluşturulan firma logosu küçük bir kartvizit üzerinde kullanılırken aynı zamanda çok büyük boyutlarda bir reklam panosu afişine de aynı kalitede basılabilir. Bu sayede oluşturulan tasarım üzerindeki en ufak ayrıntıya kadar her detay net bir şekilde görüntülenebilir ve gözden kaçmamış olur.

Aslında temelde tasarım programlarının çoğu benzer işlevlere sahip olsa da Adobe Illustrator, sunduğu bazı özel imkanlar ile diğerlerinin önüne geçebilir. Adobe Illustrator’un değişim ve sürekli gelişim çağı olarak da adlandırabileceğimiz günümüz dünyasında en çok tercih edilme sebepleri arasında kuşkusuz, değişime imkân sağlama özelliği bulunur.

Kısaca anlatmak gerekirse, piksel tabanlı tasarım programlarında oluşturulan logo tasarımı ileride yeniden boyutlandırılmak istendiğinde, görüntü kalitesinde bozulmalar meydana gelebilir. Adobe Illustrator ile vektörel olarak çizilmiş tasarımlar ise istenildiği zaman yeniden boyutlandırılabilir veya şekillendirilebilir. Bu da Adobe Illustrator’ın kurumsal firmalar tarafından sıklıkla tercih edilmesinin en büyük sebebidir. Zira kurumsal kimlik oluşumu veya değişimlerinde tasarımlara müdahale edip bozulmalara yol açmadan hızlıca yeniden üretip kullanabilme imkânı, günümüz şartlarında kolaylıkla tercih sebebi olabilecek bir özelliktir.

Ayrıca Adobe Illustrator aynı işlevi gören rakip programlara kıyasla hem Windows hem de MacOS işletim sistemlerinde kullanılabilir olması özelliği ile oldukça fazla tercih edilmektedir. Diğer tasarım programlarının bazı sürümleri MacOS işletim sisteminde çalışmaya uygun değildir. Bu sebeple Adobe Illustrator, profesyoneller tarafından en çok tercih edilen tasarım programı unvanına hak kazanmıştır.

Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.
İLGİLİ MAKALELER
En Popüler Kurslar
Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.