Ana SayfaKurslarTalaşlı İmalat Eğitimi Sertifika Programı

Talaşlı İmalat Eğitimi Sertifika Programı

Talaşlı İmalat Nedir?

Talaşlı imalat, iş parçasına şekil vermek için üretim yöntemi kullanılmasıdır. Talaşlı imalatın malzeme seçeneği, her türlü şekil ve boyuttaki parçayı elde etmenin mümkün olması gibi avantajlara sahiptir. Talaşlı üretim prosesleri şöyledir: Tornalama, kesme ve kanal açma, diş çekme, frezeleme, delik delme, delik işleme. Talaşlı imalat elemanı görev ve sorumluluklarını yerine getirebilmek için;

 • Kesici takım tipleri seçimi kullanım özellikleri,
 • Talaşlı imalat prosesleri,
 • Talaşlı üretim teknikleri
 • Temel hesaplamalar,
 • İşe uygun tezgâh seçimi konusunda bilgi sahibi olmalıdır.

Talaşlı İmalat Eğitimi Süresi

Tehlikeli ve çok tehlikeli işlerde talaşlı imalat eğitimi Milli Eğitim Bakanlığı tarafından en az 40 saat olarak belirlenmiştir. Eğitim sürecinin uzaması da mümkündür.

Talaşlı İmalat Eğitimi Nedir?

Talaşlı imalat eğitimi, İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kapsamında düzenlenen eğitim programıdır. Meslek edindirme kursları arasında bulunan talaşlı imalat eğitimi sektörde bazı işletmeler tarafından kurumsal eğitim olarak da verilir. Eğitim sonunda kurs bitirme belgesi niteliği taşıyan ve bireylere meslek elemanı olarak çalışma fırsatı sunan sertifika verilir.

Kurs programında; kursiyerlerin talaşlı imalat prosesleri ve takım tezgâhları konusunda bilgilendirilmesi amaçlanır. Ayrıca talaşlı üretim tekniklerinin ve temel hesaplamaların öğretilmesi, işe uygun tezgâh seçimi kullanım özellikleri bileme şekilleri ve hesaplama yöntemlerinin öğretilmesi de eğitim programının amaçlarına dahildir.

Kurs programının sonunda düzenlenen sertifika sınavına konu olan ve mesleki yeterlilik kazandıran talaşlı imalat eğitimi ders içerikleri şöyledir:

 • Talaşlı İmalat Yöntemleri
 • Talaşlı Üretim Prosesleri
 • Talaşlı Üretim Hesaplamaları
 • Kesici Takımlar ve Özellikleri
 • Kesici Takım Seçme
 • Kesici Takım Ölçme, Bileme ve Bağlama Yöntemleri
 • Kesici Takım Hesaplamaları
 • İş Sağlığı ve Güvenliği

Talaşlı İmalat Kursuna Kimler Katılabilir?

Talaşlı imalat kursu okuryazar herkesin katılabileceği bir eğitimdir. En az ilkokul mezunu olmak kursa katılmak için yeterli olacaktır; fakat istihdamda en az lise mezunlarına öncelik tanınır. Mesleği yapamaya engel bedensel, ruhsal sorunu olan kişilerin talaşlı imalat sertifika programına katılmamaları gerekir. Nitekim istihdamda sağlık raporu iş yeri onaylı sağlık raporu istenecektir. Talaşlı imalat eğitiminin katılımcı profili şöyledir:

 • Mühendisler
 • Tekniker ve teknisyenler
 • Formenler
 • Operatörler
 • Yeni meslek edinmek ve talaşlı imalat yöntemleri konusunda detaylı bilgiye sahip olmak isteyenler

Online Talaşlı İmalat Eğitimi Var Mı?

Teknolojideki gelişmelerin eğitim sektörüne yansımasıyla pek çok eğitim uzaktan eğitime uyarlanmıştır. Talaşlı imalat eğitimi de online eğitim programlarına dahil olan eğitimlerden biridir. Bilgisayara ve internet bağlantısına sahip olan herkes online talaşlı imalat eğitimi alabilir.

Online Talaşlı İmalat Eğitimi Faydalı Mıdır?

Online talaşlı imalat eğitimi ile örgün eğitim arasındaki tek farklılık eğitimin şeklidir. Ders içeriğinin aynı olması nedeniyle kurstan alınan verim farklı değildir. Online eğitim örgün eğitime göre ekstra bazı avantajlara sahiptir. Belirli zamanda belirli yerde eğitim alma zorunluluğu olmadığı gibi eğitim içeriklerine eğitim sürecinin sonunda da ulaşmak mümkündür. İçeriğin dijital ortamda olması çıktı, ulaşım gibi ek masrafları oradan kaldırır.

Talaşlı İmalat Eğitimi Kazanımları

Talaşlı imalat eğitimi ile kursiyerlerin maden sektöründe talaş imalatında çalışabilecek yeterliliğe sahip olmasını amaçlanır. Bu amaca yönelik olarak verilen eğitim sayesinde şu sorular yanıt bulmuş olur:

 • Talaşlı üretim teknikleri nelerdir?
 • Kesici takım tipleri seçimi nasıl yapılır?
 • Talaşlı üretim için kullanılan makineler nelerdir?
 • Talaş derinliği nasıl hesaplanır?
 • Talaş kaldırma ilkeleri nedir?

Talaşlı İmalat Elemanı Olmak İçin Gerekenler

Mesleki faaliyetlerin yerine getirilmesi mesleki ve teknik eğitim alınmasını gerektirir. Talaşlı imalat elemanı olmak için de mesleki eğitim alındığını ispat eden sertifikaya sahip olmak gereklidir. Sertifika almak mesleği icra etmek için yasal altyapıyı sağlar. Mesleği icra etmek için meslekle uyumlu kişisel özelliklere sahip olmak da avantaj sağlar. Talaşlı imalat elemanlarının disiplinli, sorumluluk sahibi, planlı ve takım çalışmasına yatkın kişiler olmaları gerekir.

Talaşlı İmalat Sertifikası Nasıl Alınır?

Sertifika kurs bitirme belgesi niteliği taşıyan yasal bir evraktır. Sertifika sahibi olmak için talaşlı imalat sertifikası eğitim programını başarıyla tamamlamak gerekir. Sertifika sınavında, önceden belirlenmiş olan geçerli puanı alan kursiyerler talaşlı imalat sertifikası almaya hak kazanmış olurlar. Sertifika sınavı geçerlilik puanı 100 puan üzerinden en az 45 puan olarak belirlenmiştir.

Talaşlı İmalat Belgesi Ne İşe Yarar?

Kurs programının sonunda alınan kurs bitirme belgesi, belge sahibinin mesleğin gereklerini yerine getirebileceğinin göstergesidir. Talaşlı imalat sertifikası, bireyin talaşlı imalat sürecinde meslek elemanı olarak çalışabileceğini gösterir. Tüm sektörlerde mesleki eğitim alan bireyler öncelikli olarak istihdam edilir. Talaşlı imalat sertifikası olanlar sektörde istihdam edilme fırsatına sahip olurlar.

Talaşlı İmalat Sertifikası Ne Kadar Süre Geçerlidir?

Milli Eğitim Temel Kanunu, iş yerleri için sertifika kabul etme zorunluluğu getirmiştir. Sertifikanın yasal nitelik kazanıp geçerli olmasını sağlayan üzerinde Millî Eğitim Bakanlığının veya herhangi bir üniversitenin onayı bulunmasıdır. Üniversite veya MEB onaylı talaşlı imalat sertifikası e devlet üzerinden sorgulanabilir.

Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.
İLGİLİ MAKALELER
En Popüler Kurslar
Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.