Ana SayfaKurslarTehlikeli ve Çok Tehlikeli İşler KursuEnerjik Malzemeler ve Riskli Operasyonlarda Çalışacak Personel Eğitimi

Enerjik Malzemeler ve Riskli Operasyonlarda Çalışacak Personel Eğitimi

Enerjik Malzemeler ve Riskli Operasyonlar Çalışanı Kimdir?

Enerjik malzemeler ve riskli operasyonlarda çalışan elemanlar, enerji malzemesinin imalatı ve montajı işini ele alırlar. Meslek elemanları riskli operasyonlarda da görev alarak mesleki işlerini yerine getirirler. Riskli enerjik malzeme üretimi sırasında da iş sağlığı ve kalite kontrol adımlarını uygularlar. Personellerin iş kapsamında edindikleri bilgi kaynaklarından biri ise enerjik malzemeler ve riskli operasyonlarda çalışacak personel eğitimidir.

Enerjik Malzemeler ve Riskli Operasyonlarda Çalışacak Personel Eğitimi Ders Süresi

Tehlikeli ve çok tehlikeli işlerden biri olarak kursun ders süresi en az 40 saattir.

Enerjik Malzemeler ve Riskli Operasyonlarda Çalışacak Personel Eğitimi Nedir?

Kurs programı, enerjik malzeme üretimi ile riskli operasyonlarda alınması gereken önlemleri konu edinir. Kurs dahilinde meslek elemanlarının edindikleri görevlere dair de bilgiler sunulur. Ayrıca mutlaka uygulanması gereken iş sağlığı ve güvenliği önlemleri de kursta yer alır.

Genel olarak enerjik malzemeler ve riskli operasyonlarda çalışacak personel eğitimi dersleri şöyledir:

 • Enerjik Malzemeler Tanıtımı
 • Kimyasal, Kimyasal Çeşitleri ve Kullanım Alanları
 • Enerjik Malzeme Atıklarının Sınıflandırılması
 • Enerjik Malzeme Üretiminde Kullanılan Süreçler
 • Enerjik Malzeme ve Riskli Operasyonlarda İş Sağlığı ve Güvenliği

Kurs içeriklerinin sona ermesiyle kursiyerlerin bilgi kazanımlarını belgeleme olanağı sunan sertifika sınavına geçilir. Yapılan sertifika sınavı sonucunda en az 45 puan alanlar, katılım belgesi veya hazırlanan kurs bitirme sertifikası kazanmış olurlar.

Enerjik Malzemeler ve Riskli Operasyonlarda Çalışan Kursuna Kimler Katılmalı?

Hazırlanan kursa, bu alanda ön bilgiler öğrenmek isteyen herkes katılabilir. Ayrıca riskli operasyonlarda görev alacak personel ve personel adayları da çalışacakları sürece dair bilgi edinmek için eğitime başvurabilirler.  Kursa katılmayı düşünenler, tehlikeli ve çok tehlikeli işlere yer veren kurs merkezleriyle iletişime geçebilirler.

Online Enerjik Malzemeler ve Riskli Operasyonlarda Çalışan Kursu Var Mı?

Enerjik malzemeler ve riskli operasyonlarda çalışan eğitimi, yüz yüze ve online eğitim seçeneklerine sahiptir. Enerjik malzeme üretimi ve mesleki standartları konu edinen eğitim, online kurs aracılığıyla da verilir. Bununla beraber online enerjik malzemeler ve riskli operasyonlarda çalışan kursu, yeterli katılımcının olması durumunda açılabilir. Açılan online eğitimler de iş hakkında ön bilgiler edinmeye yöneliktir. Genel olarak eğitimler ön bilgiler ile birlikte sertifika verme amacı taşıyarak mesleki yetkinliğini göstermek isteyenlere uygun bir seçenektir.

Online Enerjik Malzemeler ve Riskli Operasyonlarda Çalışan Eğitimi Faydalı mıdır?

Online enerjik malzemeler ve riskli operasyonlarda çalışacak personel kursu, zaman ve mekân sınırlaması olmadan ön bilgiler edinmek isteyenlere yöneliktir. Kursa katılmak isteyenler video ya da PDF içerikler aracılığıyla meslekte dikkat edilmesi gerekenleri ve iş sağlığı-güvenliği önlemlerini öğrenmiş olurlar. Bu bakımdan online enerjik malzemeler ve riskli operasyonlarda çalışan programı, yararlı bir eğitim seçeneği olarak görülebilir.

 Enerjik Malzemeler ve Riskli Operasyonlarda Çalışacak Personel Kursu Kazanımları

Kurs eğitimini başarıyla bitiren katılımcılar;

 • Enerjik malzemelerinin neler olduğunu,
 • Enerjik malzeme üretiminde hangi süreçlerin uygulandığını,
 • Enerjik malzemelerinin nasıl sınıflandırılması gerektiğini,
 • İş kapsamında alınması gereken iş sağlığı ve güvenliği uygulamalarını,
 • İş kapsamında uygulanması gereken kalite kontrol aşamalarını,
 • Risk yönetimi çerçevesinde riskli alanlardan nasıl etkin ve verimli çalışabileceğini,
 • Enerjik malzeme üretimi ve montajında izlenen adımları öğrenmiş olurlar.

Enerjik Malzemeler ve Riskli Operasyonlarda Çalışacak Personel Sertifikası Ne İşe Yarar?

Kursiyerin aldığı sertifika, alana ve mesleğe aşina olunduğunun bir kanıtıdır. Kursiyer edindiği sertifikayı ilgili iş alanlarında öne çıkmak adına gösterebilir. Ayrıca alınan belge, mesleki yeterlilikler arasında gösterilen eğitim şartının da tamamlandığını kanıtlamış olur.

Enerjik Malzemeler ve Riskli Operasyonlarda Çalışacak Personel Belgesi Ne Kadar Süre Geçerlidir?

Alınan enerjik malzemeler ve riskli operasyonlarda çalışacak personel belgesi; MEB, üniversite veya kurum onaylı olabilir. Genellikle MEB veya üniversite onaylı sunulan belgeler, e-devlet üzerinden de sorgulanabilir özelliğe sahiptir. Belgeyi alan kişiler, mesleği yerine getirmek için lazım olan niteliklerden birini karşıladıklarını gösterirler.

Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.
İLGİLİ MAKALELER
En Popüler Kurslar
Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.