Ana SayfaKurslarTehlikeli ve Çok Tehlikeli İşler KursuZayıf Akım Tesisatçısı Kursu Sertifika Programı

Zayıf Akım Tesisatçısı Kursu Sertifika Programı

Zayıf Akım Tesisatçısı Kimdir?

Zayıf akım, düşük enerjili bir sistemdir ve elektrik tesisatlarında yer alır. Zayıf akım sistemleri daha çok yangın alarmlarında ve güvenlik cihazlarında kullanılır. Bir zayıf akım tesisatçısı iş sağlığı ve güvenliği kurallarını göz önünde bulundurarak görev ve sorumluluklarını yerine getirir. Bu görev ve sorumluluklar tesisatın kurulması, bakım ve onarımının yapılması şeklindedir.

Zayıf Akım Tesisatçısı Kursu Süresi

Tehlikeli ve çok tehlikeli işlerde zayıf akım tesisatçısı kursu eğitim programının süresi Milli Eğitim Bakanlığı tarafından en az 40 saat olarak belirlenmiştir.

Zayıf Akım Tesisatçısı Kursu Nedir?

Zayıf akım tesisatçısı kursu, İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kapsamında düzenlenen eğitim programıdır. Meslek edindirme kursları arasında bulunan zayıf akım tesisatçısı kursu sektörde bazı işletmeler tarafından kurumsal eğitim olarak da verilir. Eğitim sonunda kurs bitirme belgesi niteliği taşıyan ve bireylere meslek elemanı olarak çalışma fırsatı sunan sertifika verilir.

Kurs programında kursiyerlerin zayıf akım devrelerine ve kullanım alanlarına dair bilgi edinmeleri amaçlanır. İş sağlığı ve güvenliği konuları da zayıf akım tesisatçısı kurs programına dahildir. Kurs programının sonunda düzenlenen sertifika sınavına konu olan ve mesleki yeterlilik kazandıran zayıf akım tesisatçısı eğitimi ders içerikleri şöyledir:

 • Temel Elektrik Kavramları
 • Elektrik İşlerinde Kullanılan Temel Malzemeleri
 • İletken Bağlantıları ve İletken Yalıtımı
 • Kablo Döşeme Malzemeleri
 • Teknik Çizim
 • Zayıf Akımda Kullanılan Malzemeler
 • Elektrik Devreleri Çalışma Prensibi
 • Zayıf Akım Tesisatında Devreler
 • Zayıf Akım Tesisatı Arıza Tespiti Yöntemleri
 • Zayıf Akım Tesisat Onarım İşlemleri
 • Bina İçi Haberleşme Sistemi
 • Elektrik Tesisatlarında İşçi Sağlığı ve Güvenliği Önlemleri

Zayıf Akım Tesisatçısı Kursuna Kimler Katılabilir?

Zayıf akım tesisatçısı kursu okuryazar herkesin katılabileceği bir eğitimdir. En az ilkokul mezunu olmak kursa katılmak için yeterli olacaktır; fakat istihdamda en az lise mezunlarına öncelik tanınır. Mesleği yapamaya engel bedensel, ruhsal sorunu olan kişilerin sertifika programına katılmamaları gerekir. Nitekim istihdamda sağlık raporu istenecektir.

Online Zayıf Akım Tesisatçısı Kursu Var Mı?

Teknolojideki gelişmelerin eğitim sektörüne yansımasıyla pek çok eğitim uzaktan eğitime uyarlanmıştır. Zayıf akım tesisatçısı kursu da online eğitim programlarına dahil olan eğitimlerden biridir. Bilgisayara ve internet bağlantısına sahip olan herkes online eğitime katılabilir. Uzaktan eğitim programı yeterli katılımcı sayısına ulaşılması durumunda açılır ve temel teorik bilgiler aktarılır.

Online Zayıf Akım Tesisatçısı Eğitimi Faydalı Mıdır?

Online eğitim örgün eğitime göre ekstra bazı avantajlara sahiptir. Belirli zamanda belirli yerde eğitim alma zorunluluğu olmadığı gibi eğitim içeriklerine eğitim sürecinin sonunda da ulaşmak mümkündür. İçeriğin dijital ortamda olması çıktı, ulaşım gibi ek masrafları oradan kaldırır.

Zayıf Akım Tesisatçısı Kursu Kazanımları

Zayıf akım tesisatçısı kursu ile kursiyerlerin elektrik işlerinde zayıf akım tesisatı üzerinde çalışabilecek yeterliliğe sahip olmasını amaçlanır. Bu amaca yönelik olarak verilen eğitim sayesinde şu sorular yanıt bulmuş olur:

 • Zayıf akım elektrik tesisatı nedir?
 • Zayıf akım elektrik tesisatı hangi alanlarda kullanılır?
 • Zayıf akım tesisatında kullanılan kablo ve malzemeler nelerdir?
 • Zayıf akım için kullanılan devreler nelerdir, bu devrelerin çalışma prensibi nedir?
 • Elektronik haberleşme nasıl kurulur?
 • Zayıf akım tesisatında oluşabilecek arızalar nelerdir, bu arızalar nasıl tespit edilir?
 • Zayıf akım tesisatçısı görev ve sorumlulukları nelerdir?
 • Zayıf akım tesisatçıları görev ve sorumlulukları yerine getirirken iş sağlığı ve güvenliği açısından nelere dikkat etmelidir, temel olarak alınması gereken önlemler nelerdir?

Zayıf Akım Tesisatçısı Olmak İçin Gerekenler

Mesleki faaliyetlerin yerine getirilmesi mesleki ve teknik eğitim alınmasını gerektirir. Zayıf akım tesisatçısı olmak için de mesleki eğitim alındığını ispat eden sertifikaya sahip olmak gereklidir. Sertifika almak mesleği icra etmek için yasal altyapıyı sağlar. Mesleği icra etmek için meslekle uyumlu kişisel özelliklere sahip olmak da avantaj sağlar. Meslek elemanlarının disiplinli, sorumluluk sahibi, planlı ve takım çalışmasına yatkın kişiler olmaları gerekir.

Zayıf Akım Tesisatçısı Sertifikası Nasıl Alınır?

Sertifika kurs bitirme belgesi niteliği taşıyan yasal bir evraktır. Sertifika sahibi olmak için zayıf akım tesisatçısı sertifikası eğitim programını başarıyla tamamlamak gerekir. Sertifika sınavında, önceden belirlenmiş olan geçerli puanı alan kursiyerler sertifika almaya hak kazanmış olurlar. Sertifika sınavı geçerlilik puanı 100 puan üzerinden en az 45 puan olarak belirlenmiştir.

Zayıf Akım Tesisatçısı Belgesi Ne İşe Yarar?

Kurs programının sonunda alınan kurs bitirme belgesi, belge sahibinin mesleğin gereklerini yerine getirebileceğinin göstergesidir. Zayıf akım tesisatı sertifikası, bireyin meslek elemanı olarak çalışabileceğini gösterir. Tüm sektörlerde mesleki eğitim alan bireyler öncelikli olarak istihdam edilir. Sertifikası olanlar sektörde istihdam edilme fırsatına sahip olurlar.

Zayıf Akım Tesisatçısı Sertifikası Ne Kadar Süre Geçerlidir?

Milli Eğitim Temel Kanunu, iş yerleri için sertifika kabul etme zorunluluğu getirmiştir. Sertifikanın yasal nitelik kazanıp geçerli olmasını sağlayan üzerinde Millî Eğitim Bakanlığının veya herhangi bir üniversitenin onayı bulunmasıdır. Üniversite veya MEB onaylı zayıf akım tesisatçısı sertifikası e devlet üzerinden sorgulanabilir.

Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.
İLGİLİ MAKALELER
En Popüler Kurslar
Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.