Su Analizleri Kursu Eğitim Programı

Su Analizi Nedir?

Suyun numunesinin alınması ve analiz için laboratuvara götürülmesi işlemi, su analizi olarak adlandırılır. Tüketim amaçlı sular, yeraltı suları ve yüzeysel sular, çeşitli laboratuvar işlemlerinden geçerek içerdikleri suyun kalitesine göre analiz edilir. Pek çok aşamadan oluşan su analizini uygulayan meslek elemanlarının bilgi kaynakları arasında ise su analizleri kursu yer alır. Kurs, bu konuda ön bilgiler öğrenerek mesleğe aşina olmanın yollarından birini sunar.

Su Analizleri Kursu Nedir?

Kurs programı, su analiz aşamaları hakkında bilgi içeren dersleri barındırır. Su analizleri kursu genellikle tehlikeli işlere ver yeren eğitim merkezleri tarafından açılır. Kurs sürecinde, suyun kalitesini belirleyen etkenler ve su analizinin nasıl yapılması gerektiği hakkında bilgi verilir. Bununla birlikte kurs, laboratuvar ortamı hakkında bilgi içerdiğinden eğitim herkese uygun değildir. Genel olarak su analizleri kurs programı, bu alanda bilgilere sahip olarak laboratuvarlarda çalışmak isteyenlere uygundur.

Su analizleri eğitiminin genel ders içerikleri de şu şekildedir:

 • Su Analizi Nedir?
 • Su Analizi İşlem Aşamaları
 • Suyu Etkileyen Faktörler
 • Su Analiz İşlemlerinde İş Sağlığı ve Güvenliği Önlemleri
 • Su Analiz Laboratuvarlarındaki Hijyen Önlemleri
 • Su Analizi Yöntemleri
 • Su Analiz İşlemlerinde Meslek Elemanının Giyimi

Derslerin sona ermesinin ardından kursiyerlerin bilgi kazanımını belgeleyen sertifika sınavına geçilir. Sertifika sınav uygulamasından en az 45 puan alanlar, katılım belgesi ya da kurs bitirme sertifikası almaya da hak kazanırlar. Kursiyer alacağı sertifika türü, kurs merkezinin iş birliği ve anlaşmalarına bağlı olarak belirlenir.

Su Analizleri Kursu Eğitim Süresi

Su analizleri kursuna yer veren çoğu kurs merkezi, en az 40 saatlik ders süreci sunmaktadır.

Su Analizleri Kursuna Kimler Katılabilir?

Su analizleri kurs programına, bu konuda bilgiler edinmek isteyen herkes katılabilir. Bununla birlikte verimli bir kurs süreci geçirmek için en az okur-yazarlık seviyesinde olmak gerekir.

Online Su Analizleri Kursu Var Mı?

Su analizleri eğitimi, yüz yüze ve online eğitim seçeneklerine sahiptir. Su analiz aşamalarını ve analiz standartlarını konu alan eğitim, online kurs aracılığıyla da çeşitli kurs merkezleri tarafından verilir. Bununla beraber online su analizleri kursu, yeterli katılımcının olması durumunda açılır. Açılan online su analizi eğitimi de iş hakkında ön bilgiler edinmeye yöneliktir. Açılan eğitimler, ön bilgiler ile birlikte sertifika verme amacını da barındırır. Genel olarak online su analizleri, mesleğe yönelik ön bilgiler edinip yetkinliğini göstermek isteyenlere uygun bir seçenektir.

Online Su Analizleri Eğitimi Faydalı mıdır?

Online su analizleri kursu, zaman ve mekân sınırlaması içermeden ön bilgiler edinmek isteyenlere yöneliktir. Kursa katılmak isteyenler hazırlanan video ya da PDF içerikler aracılığıyla analiz aşamasında dikkat edilmesi gerekenleri ve uygulanması gereken iş sağlığı-güvenliği önlemlerini öğrenmiş olurlar. Bu bakımdan online su analizleri programı, yararlı bir eğitimdir.

Su Analizleri Kursu Kazanımları

Su analizleri eğitimini başarıyla bitiren kursiyerler;

 • Su analizinin neyi ifade ettiğini,
 • Su analiz aşamalarında dikkat edilmesi gerekenleri,
 • Su analiz işlemlerinin nasıl uygulandığını,
 • Su analiz laboratuvarlarının nasıl korunduğunu,
 • Su analizinde kullanılan yöntemleri,
 • Su kalitesini belirleyen ölçütleri,
 • Hangi tür suların ne gibi özellikler taşıdığını,
 • Analiz aşamasında alınması gereken hijyen ve İSG önlemlerini öğrenmiş olurlar.

Su Analizleri Sertifikası Ne İşe Yarar?

Kursiyerin aldığı sertifika, su analizi meslek elemanı mesleğine aşina olduğunu gösterir. Kursiyer edindiği sertifikayı ilgili iş alanlarında öne çıkmak adına gösterebilir. Ayrıca alınan belge, mesleki yeterlilikler arasında gösterilen eğitim şartının da tamamlandığını kanıtlamış olur.

Su Analizleri Belgesi Ne Kadar Süre Geçerlidir?

Alınan su analizleri kurs belgesi; MEB, üniversite veya kurum onaylı olabilir. Genellikle MEB veya üniversite onaylı sunulan belgeler, e-devlet üzerinden de sorgulanabilir özelliğe sahiptir. Belgeyi alan kişiler, mesleği yerine getirmek için lazım olan niteliklerden birini karşıladıklarını gösterebilirler.

Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.
İLGİLİ MAKALELER
En Popüler Kurslar
Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.