Ana SayfaKurslarTehlikeli ve Çok Tehlikeli İşler KursuTermik Santral Su Tasfiyeciliği Kursu Sertifika Programı

Termik Santral Su Tasfiyeciliği Kursu Sertifika Programı

Termik Santral Su Tasfiyeciliği Nedir?

Termik santralde buhar enerjisinin elektrik enerjisine çevrilmesi sırasında yapılan birçok işlem vardır. Bu işlemlerden biri su tasfiyeciliğidir. Meslek kodu 3131.28 olan su tasfiyecileri, birtakım ekipmanlar kullanarak iş sağlığı ve güvenliği önlemleri çerçevesinde görev ve sorumluluklarını yerine getirir.

Termik Santral Su Tasfiyeciliği Süresi

Tehlikeli ve çok tehlikeli işlerde termik santral su tasfiyeciliği kursu eğitim programının süresi Milli Eğitim Bakanlığı tarafından en az 40 saat olarak belirlenmiştir.

Termik Santral Su Tasfiyeciliği Kursu Nedir?

Termik santral su tasfiyeciliği kursu, İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kapsamında düzenlenen eğitim programıdır. Meslek edindirme kursları arasında bulunan eğitim programısektörde bazı işletmeler tarafından kurumsal eğitim olarak da verilir. Eğitim sonunda kurs bitirme belgesi niteliği taşıyan ve bireylere meslek elemanı olarak çalışma fırsatı sunan sertifika verilir.

Kurs programında; kursiyerlerin su tasfiye ekipmanlarının kullanımı, bakımı ve bu ekipmanlar ile yapılması gereken işler konularında bilgilendirilmeleri amaçlanır. Ayrıca temel iş sağlığı ve güvenliği konuları da eğitim programının amaçlarına dahildir.

Kurs programının sonunda düzenlenen sertifika sınavına konu olan ve mesleki yeterlilik kazandıran termik santral su tasfiyeciliği kursu ders içerikleri şöyledir:

  • Su Tasfiye Ekipmanları
  • Su Saflaştırma Operasyonları ve Su Analizleri

Termik Santral Su Tasfiyeciliği Kursuna Kimler Katılabilir?

Termik santral su tasfiyeciliği kursuokuryazar herkesin katılabileceği bir eğitimdir. En az ilkokul mezunu olmak kursa katılmak için yeterli olacaktır; fakat istihdamda en az lise mezunlarına öncelik tanınır. Mesleği yapamaya engel bedensel, ruhsal sorunu olan kişilerin sertifika programına katılmamaları gerekir. Nitekim istihdamda sağlık istenecektir.

Online Termik Santral Su Tasfiyeciliği Kursu Var Mı?

Teknolojideki gelişmelerin eğitim sektörüne yansımasıyla pek çok eğitim uzaktan eğitime uyarlanmıştır. Termik santral su tasfiyeciliği eğitimi de online eğitim programlarına dahildir; fakat online eğitim yeterli katılımcı sayısına ulaşılması durumunda açılır. Uzaktan eğitim programında temel teorik bilgiler aktarılır. Bilgisayara ve internet bağlantısına sahip olan herkes online eğitime katılabilir.

Online Termik Santral Su Tasfiyeciliği Kursu Faydalı Mıdır?

Online eğitim örgün eğitime göre ekstra bazı avantajlara sahiptir. Belirli zamanda belirli yerde eğitim alma zorunluluğu olmadığı gibi eğitim içeriklerine eğitim sürecinin sonunda da ulaşmak mümkündür. İçeriğin dijital ortamda olması çıktı, ulaşım gibi ek masrafları oradan kaldırır.

Termik Santral Su Tasfiyeciliği Kursu Kazanımları

Termik santral su tasfiyeciliği kursu ile kursiyerlerin su tasfiye işlerinden sorumlu meslek elemanı olarak çalışabilecek yeterliliğe sahip olmaları amaçlanır. Bu amaca yönelik olarak verilen eğitim sayesinde şu sorular yanıt bulmuş olur:

  • Termik santral su tasfiyecisinin görev ve sorumlulukları nelerdir?
  • Termik santral su tasfiyeciliğinde iş sağlığı ve güvenliği açısından dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?
  • Su tasfiye işlemi nasıl, neye göre yapılır?
  • Su tasfiye işlemlerinde hangi ekipmanlar kullanılır?
  • İSG yönetim sistemleri nedir?
  • Tehlikeli kimyasallar kullanarak çalışırken nelere dikkat etmek gerekir?

Termik Santral Su Tasfiyecisi Olmak İçin Gerekenler

Mesleki faaliyetlerin yerine getirilmesi mesleki ve teknik eğitim alınmasını gerektirir. Termik santral su tasfiyecisi olmak için de mesleki eğitim alındığını ispat eden sertifikaya sahip olmak gereklidir. Sertifika almak mesleği icra etmek için yasal altyapıyı sağlar. Mesleği icra etmek için meslekle uyumlu kişisel özelliklere sahip olmak da avantaj sağlar. Meslek elemanlarının disiplinli, sorumluluk sahibi, planlı ve takım çalışmasına yatkın kişiler olmaları gerekir.

Termik Santral Su Tasfiyeciliği Sertifikası Nasıl Alınır?

Sertifika kurs bitirme belgesi niteliği taşıyan yasal bir evraktır. Sertifika sahibi olmak için termik santral su tasfiyeciliği sertifikası eğitim programını başarıyla tamamlamak gerekir. Sertifika sınavında, önceden belirlenmiş olan geçerli puanı alan kursiyerler sertifika almaya hak kazanmış olurlar. Sertifika sınavı geçerlilik puanı 100 puan üzerinden en az 45 puan olarak belirlenmiştir.

Termik Santral Su Tasfiyeciliği Belgesi Ne İşe Yarar?

Kurs programının sonunda alınan kurs bitirme belgesi, belge sahibinin mesleğin gereklerini yerine getirebileceğinin göstergesidir. Termik santral su tasfiyeciliği sertifikası, bireyin meslek elemanı olarak çalışabileceğini gösterir. Tüm sektörlerde mesleki eğitim alan bireyler öncelikli olarak istihdam edilir. Sertifikası olanlar sektörde istihdam edilme fırsatına sahip olurlar.

Termik Santral Su Tasfiyeciliği Sertifikası Ne Kadar Süre Geçerlidir?

Milli Eğitim Temel Kanunu, iş yerleri için sertifika kabul etme zorunluluğu getirmiştir. Sertifikanın yasal nitelik kazanıp geçerli olmasını sağlayan üzerinde Millî Eğitim Bakanlığının veya herhangi bir üniversitenin onayı bulunmasıdır. Üniversite veya MEB onaylı termik santral su tasfiyeciliği sertifikası e devlet üzerinden sorgulanabilir.

Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.
İLGİLİ MAKALELER
En Popüler Kurslar
Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.