Ana SayfaKurslarTehlikeli ve Çok Tehlikeli İşler KursuKağıt Üretim Otomasyonu Proses Elemanı Kursu

Kağıt Üretim Otomasyonu Proses Elemanı Kursu

Kağıt Üretim Otomasyonu Nedir?

Kağıt üretim otomasyonu, seri bir şekilde kağıt üretme aşamalarının uygulanması içerir. Kağıt teknolojisi dahilinde kağıt hamuru elde etme, kurutma, eleme, sıkma ve kalınlığı ayarlama gibi proses adımlar uygulanır. Kağıt üretimi alanında çalışan meslek elemanları da kağıt üretim otomasyonu proses elemanı adlandırılır. Meslek elemanlarının bilgi kaynaklarından biri ise çeşitli eğitim merkezleri tarafından sunulan kurslardır. Söz konusu kursların genel adı kağıt üretim otomasyonu proses elemanı kursu olarak adlandırılır.

Kağıt Üretim Otomasyonu Proses Elemanı Kursu Nedir?

Kurs programı, kağıt üretim aşamalarında uygulanan adımları konu edinir. Kağıt üretim otomasyon sisteminin nasıl çalıştığını açıklayan kurs, meslek elemanlarının yaptıkları işleri ve iş sağlığı-güvenliği uygulamalarına da değinir. Kur sürecinde, kağıtların nasıl tüketime uygun hale getirildiği üzerinde durulur. Buna yönelik hazırlanan ders içerikleri de tehlikeli işlere yer veren kurs merkezleri tarafından kursiyere sunulur.

Genel olarak kağıt üretim otomasyonu proses elemanı kursunun dersleri şöyledir:

 • Kağıt Üretim Sürecine Hazırlık
 • Kağıt Üretiminde Kullanılan Ekipmanlar ve Araçlar
 • Kağıt Üretim Sürecinde Kullanılan Kimyasallar
 • Kağıt Üretim Makinesinin Kullanım Detayları
 • Hamurun Kağıda Dönüşüm Aşamaları
 • Bobin Kesimi ve Ebatlandırma İşlemleri
 • Kağıt Üretiminde Yer Alan Aşamalar
 • Kağıt Üretiminde Alınması Gereken İş Sağlığı ve Güvenliği Önlemleri

Derslerin sona ermesiyle sertifika sınav uygulamasına geçilir. Uygulanan sınav, kursiyerlerin bilgi kazanımlarını ölçmeye dayalı çoktan seçmeli formatta yapılır. Yapılan sınav sonucunda en az 45 puan ve üzeri alanlar, katılım belgesi ya da kurs bitirme sertifikası almaya hak kazanırlar.

Kağıt Üretim Otomasyonu Proses Elemanı Eğitimi Ders Süresi

Kurs programı, tehlikeli ve çok tehlikeli kapsamda yer aldığından en az 40 saatlik ders süresi sunmaktadır.

Kağıt Üretim Otomasyonu Proses Elemanı Kursuna Kimler Katılabilir?

Kağıt üretim otomasyonu proses elemanı kursuna, bu konuda ön bilgi sahibi olmak ve mesleğe aşina olmak isteyen herkes katılabilir. Bununla beraber kağıt üretiminde yer alacak kişilerin, işin gerekliliklerini karşılamaları lazımdır. Bu gerekliliklerden biri ise ruhsal veya fiziksel herhangi bir sorunun olmamasıdır.

Online Kağıt Üretim Otomasyonu Proses Elemanı Kursu Var Mı?

Kalite kontrol elemanı eğitimi, yüz yüze ve online eğitim seçeneklerine sahiptir. Kağıt üretim aşamalarını ve mesleki standartları konu alan eğitim, online kurs aracılığıyla da verilir. Bununla beraber online kağıt üretim otomasyonu proses elemanı kursu, yeterli katılımcının olması durumunda açılır. Açılan online kontrol elemanı eğitimi, iş hakkında ön bilgiler edinmeye yöneliktir. Açılan eğitimler de ön bilgiler ile birlikte sertifika verme amacını da taşır. Genel olarak online kağıt üretim otomasyonu proses elemanı kursu, mesleğe yönelik ön bilgiler edinip yetkinliğini göstermek isteyenlere uygun bir seçenektir.

Online Kağıt Üretim Otomasyonu Proses Elemanı Eğitimi Faydalı mıdır?

Online kağıt üretim otomasyonu proses elemanı kursu, zaman ve mekân sınırlaması olmadan ön bilgiler edinmek isteyenlere göre bir seçenektir. Kursa katılmak isteyenler hazırlanan video ya da PDF içerikler aracılığıyla meslekte dikkat edilmesi gerekenleri ve alınması gereken iş sağlığı-güvenliği önlemlerini öğrenmiş olurlar. Bu bakımdan online kağıt üretim otomasyonu proses elemanı programı, yararlı bir eğitim seçeneğidir.

 Kağıt Üretim Otomasyonu Proses Elemanı Kursu Kazanımları

Kağıt üretim otomasyonu proses elemanı eğitimini başarıyla bitiren kursiyerler;

 • Kağıt üretim otomasyonu proses elemanının yaptığı işleri,
 • Kağıt üretim aşamalarında izlenmesi gereken adımları,
 • Kağıt üretim makinesinin nasıl kullanılacağını,
 • Kağıt hamurlarının nasıl kağıt hâline geldiğini,
 • Kağıt üretim otomasyon sisteminin nasıl çalışacağını,
 • Kağıt üretiminde izlenmesi gereken iş sağlığı ve güvenliği önlemlerini öğrenmiş olurlar.

Kağıt Üretim Otomasyonu Proses Elemanı Ne İş Yapar?

Kağıt üretim otomasyonu proses elemanı, görevleri gereği iş sağlığı ve kalite kontrol standartlarına uygun olarak iş yapar. Genel olarak meslek elemanı, kağıt üretim makinesinin kullanım detaylarına vâkıf olarak kağıtların üretim sürecinden tüketim aşamasına geçmesine aracılık eder. Bu kapsamda da kağıt üretim makinesini ve otomasyon sistemini kullanır.

Kağıt Üretim Otomasyonu Proses Elemanı Sertifikası Ne İşe Yarar?

Kursiyerin aldığı sertifika, kağıt üretim otomasyonu proses elemanı mesleğine aşina olunduğunu gösteren unsurlardan biridir. Kursiyer edindiği sertifikayı ilgili iş alanlarında öne çıkmak adına gösterebilir. Ayrıca alınan kurs belgesi, mesleki yeterlilikler arasında gösterilen eğitim şartının da tamamlandığını göstermiş olur.

Kağıt Üretim Otomasyonu Proses Elemanı Belgesi Ne Kadar Süre Geçerlidir?

Alınan kağıt üretim otomasyonu proses elemanı kurs belgesi; üniversite, Milli Eğitim Bakanlığı ya da kurum onaylı olabilir. Genellikle MEB veya üniversite onaylı sunulan belgeler, e-devlet üzerinden de sorgulanabilir özelliğe sahiptir. Belgeyi alan kişiler, mesleği yerine getirmek için lazım olan niteliklerden birini karşıladıklarını gösterirler.

Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.
İLGİLİ MAKALELER
En Popüler Kurslar
Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.