Ana SayfaKurslarTehlikeli ve Çok Tehlikeli İşler KursuPaleosismoloji Etüt İşçiliği Kursu Sertifika Programı

Paleosismoloji Etüt İşçiliği Kursu Sertifika Programı

Paleosismoloji Etüt İşçiliği Nedir?

Paleosismoloji bilim dalının amacı deprem izlerinin araştırılmasıdır. Bu alanda uzman kişiler, fay bölgelerinde hendek açarak depreme ilişkin araştırma yaparlar. Bu aşamada yapılan işlemler, paleosismoloji çalışmaları olarak adlandırılır. Etüt işçileri, iş sağlığı ve güvenliği kurallarını göz önünde bulundurmak suretiyle bu çalışmaları sorunsuz olarak yürütmekle sorumludurlar.

Paleosismoloji Etüt İşçiliği Kursu Süresi

Tehlikeli ve çok tehlikeli işlerde paleosismoloji etüt işçiliği kursu eğitim programının süresi Milli Eğitim Bakanlığı tarafından en az 40 saat olarak belirlenmiştir.

Paleosismoloji Etüt İşçiliği Kursu Nedir?

Paleosismoloji etüt işçiliği eğitimi, İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kapsamında düzenlenen eğitim programıdır. Meslek edindirme kursları arasında bulunan paleosismoloji etüt işçiliği eğitimi sektörde bazı işletmeler tarafından kurumsal eğitim olarak da verilir. Eğitim sonunda kurs bitirme belgesi niteliği taşıyan ve bireylere meslek elemanı olarak çalışma fırsatı sunan sertifika verilir.

Kurs programında; kursiyerlerin paleosismoloji çalışmalarının nasıl yapıldığı ve temel iş sağlığı ve işçi güvenliği konularında bilgilendirilmeleri amaçlanır. Kurs programının sonunda düzenlenen sertifika sınavına konu olan ve mesleki yeterlilik kazandıran paleosismoloji etüt işçiliği kursu ders içerikleri şöyledir:

 • Paleosismoloji Hendek Kazı Alanı
 • Fay Kazı Çalışmaları

Paleosismoloji Etüt İşçiliği Kursuna Kimler Katılabilir?

Paleosismoloji etüt işçiliği kursu okuryazar herkesin katılabileceği bir eğitimdir. En az ilkokul mezunu olmak kursa katılmak için yeterli olacaktır; fakat istihdamda en az lise mezunlarına öncelik tanınır. Mesleği yapamaya engel bedensel, ruhsal sorunu olan kişilerin sertifika programına katılmamaları gerekir. Nitekim istihdamda sağlık istenecektir.

Online Paleosismoloji Etüt İşçiliği Kursu Var Mı?

Teknolojideki gelişmelerin eğitim sektörüne yansımasıyla pek çok eğitim uzaktan eğitime uyarlanmıştır. Paleosismoloji etüt işçiliği eğitimi de online eğitim programlarına dahil olan eğitimlerden biridir. Bilgisayara ve internet bağlantısına sahip olan herkes uzaktan eğitim ile verilen eğitimleri alabilir. Yalnız online eğitim programı açılması için yeterli sayıda talebin oluşması beklenir. Online eğitimde konuya ilişkin temel bilgiler aktarılarak kursiyerlerin mesleki nitelikleri kazanmaları sağlanır.

Online Paleosismoloji Etüt İşçiliği Kursu Faydalı Mıdır?

Online eğitim örgün eğitime göre ekstra bazı avantajlara sahiptir. Belirli zamanda belirli yerde eğitim alma zorunluluğu olmadığı gibi eğitim içeriklerine eğitim sürecinin sonunda da ulaşmak mümkündür. İçeriğin dijital ortamda olması çıktı, ulaşım gibi ek masrafları oradan kaldırır.

Paleosismoloji Etüt İşçiliği Kursu Kazanımları

Paleosismoloji etüt işçiliği kursu ile kursiyerlerin maden sektöründe fay kazı çalışmalarında etüt işçisi olarak çalışabilecek yeterliliğe sahip olmaları amaçlanır. Bu amaca yönelik olarak verilen eğitim sayesinde şu sorular yanıt bulmuş olur:

 • Paleosismoloji kazı alanı nasıl hazırlanır?
 • Fay kazı çalışmaları yaparken nelere dikkat etmek gerekir?
 • Faylar yapısal olarak nasıl analiz edilir?
 • Stratigrafi analizi nasıl yapılır?
 • Fay izlerinin tanımlanması ve haritalanması için hangi araç veya yöntemlerden yararlanılır?
 • Profil kesit nasıl alınır?
 • Tarihlendirme yöntemleri nasıl uygulanır?
 • Sismik ve jeodezik veri nasıl elde edilir?
 • Fay kazı çalışmalarında iş sağlığı ve güvenliği açısından alınması gereken önlemler nelerdir?

Paleosismoloji Etüt İşçisi Olmak İçin Gerekenler

Mesleki faaliyetlerin yerine getirilmesi mesleki ve teknik eğitim alınmasını gerektirir. Paleosismoloji etüt işçisi olmak için de mesleki eğitim alındığını ispat eden sertifikaya sahip olmak gereklidir. Sertifika almak mesleği icra etmek için yasal altyapıyı sağlar. Mesleği icra etmek için meslekle uyumlu kişisel özelliklere sahip olmak da avantaj sağlar.

Paleosismoloji Etüt İşçiliği Sertifikası Nasıl Alınır?

Sertifika kurs bitirme belgesi niteliği taşıyan yasal bir evraktır. Sertifika sahibi olmak için paleosismoloji etüt işçiliği sertifikası eğitim programını başarıyla tamamlamak gerekir. Sertifika sınavında, önceden belirlenmiş olan geçerli puanı alan kursiyerler sertifika almaya hak kazanmış olurlar. Sertifika sınavı geçerlilik puanı 100 puan üzerinden en az 45 puan olarak belirlenmiştir.

Paleosismoloji Etüt İşçiliği Belgesi Ne İşe Yarar?

Kurs programının sonunda alınan kurs bitirme belgesi, belge sahibinin mesleğin gereklerini yerine getirebileceğinin göstergesidir. Paleosismoloji etüt işçiliği sertifikası, bireyin paleosismoloji etüt işçiliği eğitim sürecinde meslek elemanı olarak çalışabileceğini gösterir. Tüm sektörlerde mesleki eğitim alan bireyler öncelikli olarak istihdam edilir. Paleosismoloji etüt işçiliği sertifikası olanlar sektörde istihdam edilme fırsatına sahip olurlar.

Paleosismoloji Etüt İşçiliği Sertifikası Ne Kadar Süre Geçerlidir?

Milli Eğitim Temel Kanunu, iş yerleri için sertifika kabul etme zorunluluğu getirmiştir. Sertifikanın yasal nitelik kazanıp geçerli olmasını sağlayan üzerinde Millî Eğitim Bakanlığının veya herhangi bir üniversitenin onayı bulunmasıdır. Üniversite veya MEB onaylı paleosismoloji etüt işçiliği sertifikası e devlet üzerinden sorgulanabilir.

Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.
İLGİLİ MAKALELER
En Popüler Kurslar
Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.