Kalite Kontrol Elemanı Eğitimi

Kalite Kontrol Elemanı Kimdir?

Kalite kontrol standartlarını ele alan meslek elemanları, tehlikeli ve çok tehlikeli iş kapsamında mesleği yerine getirirler. İş sağlığı ve güvenliği ile kalite kontrol yönetimini ele alan meslek elemanları, çeşitli iş sektörlerinde yer alırlar. Kalite kontrol elemanlarının mesleki bilgi kaynaklarından biri ise kalite kontrol elemanı eğitimidir.

Kalite Kontrol Elemanı Eğitimi Nedir?

Kalite kontrol elemanı kursu, 3661 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununa uygun olarak meslek elemanının eğitimini konu edinir. Kurs süreci, tehlikeli ve çok tehlikeli iş yerlerinde çalışacak meslek elemanlarına yöneliktir. Kalite kontrol elemanının yaptığı işleri konu edinen eğitim, iş sağlığı ve güvenliği tedbirlerine de değinir.

Eğitimin genel ders içerikleri şöyledir:

 • Kalite Kontrol Elemanı Görevleri
 • Temel İş Sağlığı ve Güvenliği
 • Kalite Yönetim Sistemi
 • Kalite Kontrol Aşamaları
 • Kalite Kontrol Aşamalarında İş Hazırlığı
 • Kalite Kontrolde Aletleri ve Çalışma Koşullarını Denetleme
 • Kalite Kontrol Sistemi Dokümanı Hazırlama

Eğitim içeriklerinin tamamlanmasının ardından kurs merkezleri tarafından sertifika sınavı yapılır. Sertifika sınavından istenilen puanı elde eden kursiyerlere, katılım belgesi veya sertifika verilir.

Kalite Kontrol Elemanı Eğitimi Süresi

Eğitimi veren çoğu kurs merkezi en az 40 saatlik kurs süresi sunar.

Kalite Kontrol Elemanı Eğitimine Kimler Katılabilir?

Kalite kontrol elemanı eğitimine, kalite kontrol aşamalarının uygulanışı merak eden herkes katılabilir. Ayrıca kalite kontrol elemanı olarak tehlikeli iş yerlerinde çalışmak isteyenler de ön bilgiler edinmek amacıyla kursa başvurabilirler.

Online Kalite Kontrol Elemanı Kursu Var Mı?

Kalite kontrol elemanı eğitimi, yüz yüze ve online eğitim seçeneklerine sahiptir. Kalite kontrol aşamalarını ve mesleki standartları konu alan eğitim, online kurs aracılığıyla da verilir. Bununla beraber online kalite kontrol elemanı kursu, yeterli katılımcının olması durumunda açılır. Açılan online kontrol elemanı eğitimi, iş hakkında ön bilgiler edinmeye yöneliktir. Açılan eğitimler de ön bilgiler ile birlikte sertifika verme amacını da taşır. Genel olarak online kalite kontrol elemanı, mesleğe yönelik ön bilgiler edinip yetkinliğini göstermek isteyenlere uygundur.

Online Kalite Kontrol Elemanı Eğitimi Faydalı mıdır?

Online kalite kontrol elemanı kursu, zaman ve mekân sınırlaması olmadan ön bilgiler edinmek isteyenlere göredir. Kursa katılmak isteyenler video veya PDF içerikler aracılığıyla meslekte dikkat edilmesi gerekenleri ve iş sağlığı-güvenliği önlemlerini öğrenmiş olurlar. Bu bakımdan online kalite kontrol elemanı programı, yararlı bir eğitim seçeneğidir.

Kalite Kontrol Elemanı Kursu Kazanımları

Kalite kontrol elemanı eğitimini başarıyla bitiren kursiyerler;

 • Kalite kontrol elemanının yaptığı işleri,
 • Kalite kontrol aşamaları ve faaliyetleri öncesinde yapılan iş hazırlığını,
 • Kalite kontrol aşamalarının nelerden oluştuğunu,
 • Kalite kontrol işlemlerinde alınan iş sağlığı ve güvenliği uygulamaları,
 • Kalite kontrol elemanının dikkat etmesi gerekenler,
 • Çalışma ortamının kalite standartlarına uygunluğunun denetlenmesini,
 • Üretilen ürünlerin üretim kalitesinin nasıl denetlenmesi gerektiğini,
 • Kalite kontrol denetleme sonuçlarının nasıl raporlanacağını öğrenmiş olurlar.

Kalite Kontrol Elemanı Ne İş Yapar?

Kalite kontrol elemanının başlıca görevi, kalite standartlarına uygun çalışma ve üretim aşamalarını denetlemektir. Buna yönelik görev alan meslek elemanları, kalite yönetimine uygun işleri yerine getirirler. İş sağlığı ve güvenliğini uygulayarak üretimin kalite kontrole uygun olmasına aracılık ederler.

Kalite Kontrol Elemanı Sertifikası Ne İşe Yarar?

Kursiyerin aldığı sertifika, kalite kontrol elemanı mesleğine aşina olduğunu gösterir. Kursiyer edindiği sertifikayı ilgili iş alanlarında öne çıkmak adına gösterebilir. Ayrıca alınan belge, mesleki yeterlilikler arasında gösterilen eğitim şartının da tamamlandığını kanıtlar.

Kalite Kontrol Elemanı Belgesi Ne Kadar Süre Geçerlidir?

Alınan kalite kontrol elemanı; MEB, üniversite veya kurum onaylı olabilir. Genellikle MEB veya üniversite onaylı sunulan belgeler, e-devlet üzerinden de sorgulanabilir özelliğe sahiptir. Belgeyi alan kişiler, mesleği yerine getirmek için lazım olan niteliklerden birini karşılar.

Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.
İLGİLİ MAKALELER
En Popüler Kurslar
Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.