Ana SayfaKurslarTehlikeli ve Çok Tehlikeli İşler KursuMerkezi İklimlendirme Sertifikası Eğitim Programı

Merkezi İklimlendirme Sertifikası Eğitim Programı

Merkezi İklimlendirme Ne Demek?

Merkezi iklimlendirme sistemleri; ısıtma, soğutma ve havalandırma işlevlerini yerine getiren bütüncül bir sistemdir. Merkezi iklimlendirme, farklı işletme ve iç mekânlara uygun olarak farklı iklimlendirme cihazları içerir. Nem ve ısının kontrollü şekilde işlenmesini sağlayan iklimlendirme sistemi, meslek elemanların tarafından kurulur. Meslek elemanlarının mesleki eğitim kapsamında aldıkları eğitim ise genel olarak merkezi iklimlendirme kursu olarak geçer.

Merkezi İklimlendirme Kursu Nedir?

Kurs programı, merkezi iklimlendirme sistemini tanıtıcı bir özellik taşır. Genel olarak merkezi iklimlendirme kursu, tehlikeli işlere yer veren eğitim kurumları tarafından verilir. Kurs sürecinde, merkezi iklimlendirme sisteminde kullanılan cihazları ve iç tesisat işlemleri konu edinir. Ayrıca merkezi iklimlendirme sisteminin kurulumu ve bakımı aşamasında meslek elemanının dikkat etmesi gereken aşamalar da kursta yer alır.

Genel olarak merkezi iklimlendirme kursunun ders içerikleri şöyledir:

 • Merkezi İklimlendirme Nedir?
 • Çalışanların Alması Gereken İş Sağlığı ve Güvenliği Önlemleri
 • Basit Soğutma Devreleri
 • Soğuk Oda Montajı
 • Soğutucuların Bakım ve Onarımı
 • Klimaların Bakım ve Onarım İşlemleri
 • Havalandırma Sistemleri Kurulumu ve Bakımı
 • Merkezi İklimlendirme Sistemlerinde Kalite Kontrol Standartları

Ders içeriklerinin sona ermesiyle sertifika sınavı uygulaması geçilir. Kurs merkezleri tarafından ele alınan sertifika sınavı uygulaması, genellikle çoktan seçmeli sınav formatında yapılır. Kursiyerler, belirlenen geçme notunu aşmaları durumunda merkezi iklimlendirme katılım belgesi veya sertifikası almaya hak kazanırlar.

Merkezi İklimlendirme Eğitimi Kurs Süresi

Eğitimi veren çoğu kurs merkezi en az 40 saatlik kurs süresi sunmaktadır.

Merkezi İklimlendirme Kursuna Kimler Katılabilir?

Merkezi iklimlendirme kurs programına, bu konuda ön bilgiler edinmek isteyen herkes katılabilir. Bununla birlikte merkezi iklimlendirme alanında çalışmak isteyenlerin işin tehlikeli iş kapsamında olduğunu bilmeleri gerekir.

Online Merkezi İklimlendirme Kursu Var Mı?

Kalite kontrol elemanı eğitimi, yüz yüze ve online eğitim seçeneklerine sahiptir. Kalite kontrol aşamalarını ve mesleki standartları konu alan eğitim, online kurs aracılığıyla da verilir. Bununla beraber online kalite kontrol elemanı kursu, yeterli katılımcının olması durumunda açılır. Açılan online merkezi iklimlendirme eğitimi, iş hakkında ön bilgiler edinmeye yöneliktir. Açılan eğitimler de ön bilgiler ile birlikte sertifika verme amacını da taşır. Genel olarak online merkezi iklimlendirme, mesleğe yönelik ön bilgiler edinip yetkinliğini göstermek isteyenlere uygundur.

Online Merkezi İklimlendirme Eğitimi Faydalı mıdır?

Online merkezi iklimlendirme kursu, zaman ve mekân sınırlaması olmadan ön bilgiler edinmek isteyenlere göredir. Kursa katılmak isteyenler video veya PDF içerikler aracılığıyla meslekte dikkat edilmesi gerekenleri ve iş sağlığı-güvenliği önlemlerini öğrenmiş olurlar. Bu bakımdan online merkezi iklimlendirme kurs programı, yararlı bir eğitim seçeneğidir.

 Merkezi İklimlendirme Kursu Kazanımları

Merkezi iklimlendirme elemanı eğitimini başarıyla bitiren kursiyerler;

 • Merkezi iklimlendirmenin ne işe yaradığını,
 • Merkezi iklimlendirmede kullanılan cihazları,
 • Cihazların kurulum, bakım ve onarım işlemlerini,
 • Merkezi iklimlendirme alanında kullanılan İSG önlemleri,
 • Merkezi iklimlendirmede kalite kontrol aşamalarını öğrenmiş olurlar.

Merkezi İklimlendirme Elemanı Ne İş Yapar?

Meslek elemanlarının başlıca görevi, merkezi iklimlendirme sistemlerini etkinleştirmektir. Bununla beraber merkezi sistemin bakım ve onarım işi de meslek elemanların tarafından ele alınır. Meslek elemanları, görev esnasında iş sağlığı ve güvenliği önlemlerini dikkate alarak işlerini yerine getirirler.

Merkezi İklimlendirme Sertifikası Ne İşe Yarar?

Kursiyerin aldığı sertifika, kalite kontrol elemanı mesleğine aşina olduğunu gösterir. Kursiyer edindiği sertifikayı ilgili iş alanlarında öne çıkmak adına gösterebilir. Ayrıca alınan belge, mesleki yeterlilikler arasında gösterilen eğitim şartının da tamamlandığını kanıtlar.

Merkezi İklimlendirme Belgesi Ne Kadar Süre Geçerlidir?

Alınan merkezi iklimlendirme elemanı; MEB, üniversite veya kurum onaylı olabilir. Genellikle MEB veya üniversite onaylı sunulan belgeler, e-devlet üzerinden de sorgulanabilir özelliğe sahiptir. Belgeyi alan kişiler, mesleği yerine getirmek için lazım olan niteliklerden birini karşılar.

Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.
İLGİLİ MAKALELER
En Popüler Kurslar
Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.