Ana SayfaKurslarTehlikeli ve Çok Tehlikeli İşler KursuMermer İşleme Kursu Eğitim Programı

Mermer İşleme Kursu Eğitim Programı

Mermer İşleme Nedir?

Mermer işleme uygulamasında genel olarak mermer blok çıkarma ile plaka imalatı yer alır. Bu işlemler gerekli malzeme ve ekipmanların kullanılmasıyla seri üretime geçilir. Fabrikalar ve üretim tesislerinde çalışan mermer işleme konusunda mesleki bilgiye sahip meslek elemanları da mevcuttur. Mermerlerin makine aracılığıyla işlenmesini sağlayan meslek elemanları, ilgili konuda eğitim alarak bilgi birikimlerini geliştirirler. Meslek elemanlarının bilgi kaynaklarından biri ise mermer işleme kursudur.

Mermer İşleme Kursu Nedir?

Mermer işleme eğitim programı, bu alanda yapılan temel işlemleri konu edinir. Bu kapsamda da mermer işleme nedir, nasıl yapılır sorusuna yanıt verilir. Mermer işleme kursu genellikle tehlikeli işlere yer veren kurs merkezleri tarafından sunulur. Eğitim sürecinde, mermer işleme uygulaması kapsamında kullanılan iş sağlığı ve güvenliği önlemleri de yer alır.

Genel olarak mermer işleme kursunun dersleri şöyledir:

 • Mermer İşlemenin Aşamaları
 • Mermer İşlemede İş Sağlığı ve Güvenliği Önlemleri
 • Mermer İşleme Makineleri ve İşlemleri
 • Mermer Plakaların İmalatı
 • Mermer Ürün İmalatında Alınması Gereken Önlemler
 • Mermer Blok Ayırma ve Plaka Dolgu Yapma
 • Mermer Plakanın Cilalanması
 • Mermer Plaka ve Fayansın Kalite Kontrol İşlemi
 • Mermer Plaka ve Fayansın Renk Seleksiyonu

Ders içeriklerinin sona ermesiyle sertifika sınavı uygulamasına geçilir. Kurs merkezleri tarafından yapılan sertifika sınavı, kursiyerin bilgi kazanımını ölçmeye yöneliktir. Belirlenen geçme notunu aşan kursiyerler, mermer işleme katılım belgesi veya kurs bitirme sertifikası almaya hak kazanırlar.

Mermer İşleme Kursu Eğitim Süresi

Eğitimi veren çoğu kurs merkezi, en az 40 saatlik eğitim sunar.

Mermer İşleme Kursuna Kimler Katılabilir?

Mermer işleme kurs programına, tehlikeli işlerde çalışma şartlarını karşılayabilecek kişiler katılabilir. Bununla beraber mermer işleme uygulamasına yönelik mesleki gereklilikleri de yerine getirmek gerekir. Genel olarak mermer işleme konusunda bilgi edinmek isteyen herkes mermer işleme kursuna başvurabilir.

Online Mermer İşleme Kursu Var Mı?

Mermer işleme eğitimi, yüz yüze ve online eğitim seçeneklerine sahip olarak kursiyere ulaşır. Mermer işlemenin aşamalarını ve mesleki standartları konu edinen kurs, online eğitim aracılığıyla da verilir. Bununla beraber online mermer işleme kursu, yeterli katılımcının olması durumunda açılır. Açılan online mermer işleme eğitimi, işlem hakkında ön bilgiler edinmeye yöneliktir. Açılan eğitimler de ön bilgiler ile birlikte sertifika verme amacını da taşır. Genel olarak online mermer işleme, mesleğe yönelik ön bilgiler edinip yetkinliğini göstermek isteyenlere uygun bir seçenektir.

Online Mermer İşleme Kursu Faydalı Mıdır?

Online mermer işleme kursu, zaman ve mekân sınırlaması olmadan ön bilgiler edinmek isteyenlere uygundur. Kursa katılmak isteyenler video ya da PDF içerikler aracılığıyla meslekte dikkat edilmesi gerekenleri ve iş sağlığı-güvenliği önlemlerini öğrenmiş olurlar. Bu bakımdan online mermer işleme programı, yararlı bir eğitim seçeneğidir.

Mermer İşleme Kursu Kazanımları

Mermer İşleme eğitimini başarıyla bitiren kursiyerler;

 • Mermer işleme esnasında kullanılan araç ve gereçleri,
 • Mermer işleme aşamaları,
 • Mermer işleme aşamalarında alınan iş sağlığı ve güvenliği önlemlerini,
 • Mermer blok ayırma ve plaka imalat sürecini,
 • Mermer plaka ebatlandırma işlemini,
 • Mermer plaka ve fayans kalite kontrolün nasıl yapılacağını öğrenmiş olurlar.

Mermer İşleme Sertifikası Ne İşe Yarar?

Kursiyerin aldığı sertifika, kalite kontrol elemanı mesleğine aşina olduğunu gösterir. Kursiyer edindiği sertifikayı ilgili iş alanlarında öne çıkmak adına gösterebilir. Ayrıca alınan belge, mesleki yeterlilikler arasında gösterilen eğitim şartının da tamamlandığını kanıtlar.

Mermer İşleme Belgesi Ne Kadar Süre Geçerlidir?

Alınan mermer işleme belgesi; MEB, üniversite veya kurum onaylı olabilir. Genellikle MEB veya üniversite onaylı sunulan belgeler, e-devlet üzerinden de sorgulanabilir özelliğe sahiptir. Belgeyi alan kişiler, mesleği yerine getirmek için lazım olan niteliklerden birini karşılar.

Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.
İLGİLİ MAKALELER
En Popüler Kurslar
Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.