Ana SayfaKurslarTehlikeli ve Çok Tehlikeli İşler KursuEndüstriyel Cam Kursu Sertifika Programı

Endüstriyel Cam Kursu Sertifika Programı

Endüstriyel Cam Nedir?

Endüstriyel cam, seramik ve cam teknolojisi kullanılarak endüstriyel cam imal edilen ürünler için kullanılan bir kavramdır. Endüstriyel cam imalatı ve montajından sorumlu meslek elemanları ölçü alıp cam kesme düzeltme işlemleri yapar. Meslek elemanları düz, damperli ve ısı cam imalatı montaj ve paketlemesinden de sorumludur.

Endüstriyel Cam Kursu Süresi

Tehlikeli ve çok tehlikeli işlerde endüstriyel cam kursu eğitim programının süresi Millî Eğitim Bakanlığı tarafından en az 40 saat olarak belirlenmiştir.

Endüstriyel Cam Kursu Nedir?

Endüstriyel cam kursu, İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kapsamında düzenlenen eğitim programıdır. Meslek edindirme kursları arasında bulunan kurs programı sektörde bazı işletmeler tarafından kurumsal eğitim olarak da verilir. Eğitim sonunda kurs bitirme belgesi niteliği taşıyan ve bireylere meslek elemanı olarak çalışma fırsatı sunan sertifika verilir.

Kurs programında; kursiyerlerin cam kimyası ve teknolojisi hakkında bilgi sahibi olmaları amaçlanır. Kurs programının sonunda düzenlenen sertifika sınavına konu olan ve mesleki yeterlilik kazandıran endüstriyel cam kursu ders içeriklerişöyledir:

 • Endüstriyel Cam Kullanım Alanları
 • Endüstriyel Cam İşlemleri
 • Standart Cam Testleri
 • Camda Talaşlı İşleme ve Isıl İşlem Uygulamaları
 • Elek Baskı
 • Cam Füzyon, Yalıtımlı Cam ve Kaplama Yapımı
 • İş Sağlığı ve Güvenliği

Endüstriyel Cam Kursuna Kimler Katılabilir?

Endüstriyel cam kursu okuryazar herkesin katılabileceği bir eğitimdir. En az ilkokul mezunu olmak kursa katılmak için yeterli olacaktır; fakat istihdamda en az lise mezunlarına öncelik tanınır. Mesleği yapamaya engel bedensel, ruhsal sorunu olan kişilerin sertifika programına katılmamaları gerekir. Nitekim istihdamda iş yeri hekimi onaylı sağlık raporu istenecektir.

Online Endüstriyel Cam Kursu Var Mı?

Teknolojideki gelişmelerin eğitim sektörüne yansımasıyla pek çok eğitim uzaktan eğitime uyarlanmıştır. Endüstriyel cam eğitimi de online eğitim programlarına dahil olan eğitimlerden biridir. Bilgisayara ve internet bağlantısına sahip olan herkes online eğitim alabilir. Online eğitim programı yeterli katılımcı olması durumunda açılır.

Online Endüstriyel Cam Kursu Faydalı Mıdır?

Online eğitim ile örgün eğitim arasındaki tek farklılık eğitimin şeklidir. Ders içeriğinin aynı olması nedeniyle kurstan alınan verim farklı değildir. Online eğitim örgün eğitime göre ekstra bazı avantajlara sahiptir. Belirli zamanda belirli yerde eğitim alma zorunluluğu olmadığı gibi eğitim içeriklerine eğitim sürecinin sonunda da ulaşmak mümkündür. İçeriğin dijital ortamda olması çıktı, ulaşım gibi ek masrafları oradan kaldırır.

Endüstriyel Cam Kursu Kazanımları

Endüstriyel cam kursu eğitim programıile kursiyerlerin seramik ve cam endüstrisinde çalışabilecek yeterliliğe sahip olmaları amaçlanır. Bu amaca yönelik olarak verilen eğitim sayesinde şu sorular yanıt bulmuş olur:

 • Endüstriyel cam nerelerde kullanılır?
 • Endüstriyel cam işleme işlemleri hangi sıralamada yapılır?
 • Endüstriyel cam imalatı ve kaplama işlemleri nelerdir?
 • Camda ısıl işlem uygulaması nasıl yapılır?
 • Endüstriyel cam uygulamasında nelere dikkat etmek gerekir?
 • Meslek elemanlarının iş sağlığı ve güvenliği açısından almaları gereken önlemler nelerdir?

Endüstriyel Cam Üretim Elemanı Olmak İçin Gerekenler

Mesleki faaliyetlerin yerine getirilmesi mesleki ve teknik eğitim alınmasını gerektirir. Endüstriyel cam işlemlerinden sorumlu meslek elemanı olmak için de mesleki eğitim alındığını ispat eden sertifikaya sahip olmak gereklidir. Sertifika almak mesleği icra etmek için yasal altyapıyı sağlar. Mesleği icra etmek için meslekle uyumlu kişisel özelliklere sahip olmak da avantaj sağlar. Endüstriyel cam imalatında çalışacak meslek elemanlarının disiplinli, sorumluluk sahibi, planlı ve takım çalışmasına yatkın kişiler olmaları gerekir.

Endüstriyel Cam Sertifikası Nasıl Alınır?

Sertifika kurs bitirme belgesi niteliği taşıyan yasal bir evraktır. Sertifika sahibi olmak için endüstriyel cam kursu eğitim programını başarıyla tamamlamak gerekir. Sertifika sınavında, önceden belirlenmiş olan geçerli puanı alan kursiyerler sertifika almaya hak kazanmış olurlar. Sertifika sınavı geçerlilik puanı 100 puan üzerinden en az 45 puan olarak belirlenmiştir.

Endüstriyel Cam Kursu Belgesi Ne İşe Yarar?

Kurs programının sonunda alınan kurs bitirme belgesi, belge sahibinin mesleğin gereklerini yerine getirebileceğinin göstergesidir. Endüstriyel cam sertifikası, bireyin meslek elemanı olarak çalışabileceğini gösterir. Tüm sektörlerde mesleki eğitim alan bireyler öncelikli olarak istihdam edilir. Endüstriyel cam sertifikası olanlar sektörde istihdam edilme fırsatına sahip olurlar.

Endüstriyel Cam Sertifikası Ne Kadar Süre Geçerlidir?

Milli Eğitim Temel Kanunu, iş yerleri için sertifika kabul etme zorunluluğu getirmiştir. Sertifikanın yasal nitelik kazanıp geçerli olmasını sağlayan üzerinde Millî Eğitim Bakanlığının veya herhangi bir üniversitenin onayı bulunmasıdır. Üniversite veya MEB onaylı endüstriyel cam sertifikası e devlet üzerinden sorgulanabilir.

Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.
İLGİLİ MAKALELER
En Popüler Kurslar
Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.