Ana SayfaKurslarTehlikeli ve Çok Tehlikeli İşler KursuKarayolları Yapım, Bakım ve Onarım Kursu Eğitim Programı

Karayolları Yapım, Bakım ve Onarım Kursu Eğitim Programı

Karayolları Yapım, Bakım ve Onarımı Nedir?

Karayollarının gerekli yapım ve onarım faaliyetleri, bu konuda mesleki bilgiye sahip çalışanlar aracılığıyla yapılır. Şehir içi ulaşımın sekteye uğramaması için karayolların hem yapım hem de bakım işlerini ele almak gerekir. Karayolları Trafik Yönetmeliği gereğince de karayolların güvenlik önlemlerini alarak yapım, bakım ve onarım faaliyetleri gerçekleştirilir. Bu faaliyetlerde görev almak isteyenlerin katılması gereken eğitim seçeneklerinden biri ise karayolları yapım, bakım ve onarım kursu olarak adlandırılır.

Karayolları Yapım, Bakım ve Onarım Kursu Nedir?

Karayolları yapım, bakım ve onarım kursu, güvenlik önlemleri alınarak yapım ve bakım işlerinin nasıl yapıldığını aktarır. Eğitimi genellikle tehlikeli işlere yer veren kurs merkezleri verir. Tehlikeli iş kapsamındaki karayolları yapım, bakım ve onarımı, bu alanda bilgi sahibi kişilerce ele alınır. Yapım ve onarım işlerinde görev almak isteyenler de işin uygulanışı tanımak adına eğitime başvurabilirler.

Genel olarak karayolları yapım, bakım ve onarım kursunun dersleri şöyledir:

  • Karayolları Yapım ve Bakım İşlerinde İş Sağlığı ve Güvenliği
  • Karayolu Yapımı ve Bakımında Kullanılan Ekipman ve İş Makineleri
  • Karayolu Yapım ve Bakım İş Projesi

Derslerin sona ermesiyle kurs merkezlerinin hazırladığı sertifika sınavına geçilir. Genel olarak hazırlanan sınav, çoktan seçmeli formatta kursiyere sunulur. Belirlenen geçme notu ise en az 45 puandır. Bu puan ve üzerini elde eden kursiyerler, katılım belgesi veya kurs bitirme sertifikası almaya hak kazanırlar.

Karayolları Yapım, Bakım ve Onarım Kursu Eğitim Süresi

Eğitimi veren çoğu kurs merkezi en az 40 saatlik kurs süresi sunar.

Karayolları Yapım, Bakım ve Onarım Kursuna Kimler Katılabilir?

Karayolları yapım, bakım ve onarım programına, bu alanda çalışmaya hazır kişiler katılabilir. Bununla birlikte mesleğin icra edilişine yönelik farkındalığa sahip olmak gerekir. Mesleki gerekliliklerden biri olarak herhangi bir bedensel ve ruhsal soruna sahip olmama şartını karşılamak gerekir.

Online Karayolları Yapım, Bakım ve Onarım Kursu Var Mı?

Karayolları yapım, bakım ve onarım eğitimi, yüz yüze ve online eğitim seçeneklerine sahiptir. Karayolu yapım- bakım ve mesleki standartları konu alan eğitim, online kurs yoluyla da verilir. Bununla birlikte online karayolu yapım, bakım ve onarım kursu, yeterli katılımcının olması durumunda açılır. Açılan online karayolları yapım, bakım ve onarım eğitimi, iş hakkında ön bilgiler vermeyi amaçlar. Genel olarak eğitim, mesleğe yönelik ön bilgiler edinip yetkinliğini göstermek isteyenlere daha uygundur.

Online Karayolları Yapım, Bakım ve Onarım Eğitimi Faydalı mıdır?

Online karayolları yapım, bakım ve onarım kursu, zaman ve mekân sınırlaması olmadan ön bilgiler edinmek isteyenlere göredir. Kursa katılmak isteyenler video veya PDF içerikler aracılığıyla meslekte dikkat edilmesi gerekenleri ve iş sağlığı-güvenliği önlemlerini öğrenmiş olurlar. Bu açıdan bakıldığında  online karayolları yapım, bakım ve onarım programı, yararlı bir eğitimdir.

Karayolları Yapım, Bakım ve Onarım Kursu Kazanımları

Karayolları yapım, bakım ve onarım kursunu başarıyla bitiren kursiyerler;

  • Karayolu trafik güvenliğinin nasıl uygulanmasını gerektiğini,
  • Karayolunun yapımı ve bakımı aşamasında uyulması gereken İSG tedbirlerini,
  • Karayolunun yapımı, bakımı ve onarımında kullanılan iş makinelerini,
  • Yapım, bakım ve onarımda kullanılan kimyasal malzemeleri,
  • Yapım ve bakım iş projelerinin nasıl hazırlandığını öğrenmiş olurlar.

Karayolları Yapım, Bakım ve Onarım Sertifikası Ne İşe Yarar?

Kursiyerin aldığı sertifika, karayolu yapım, bakım ve onarım elemanı mesleğine aşina olduğunu gösterir. Kursiyer edindiği sertifikayı ilgili iş alanlarında öne çıkmak adına gösterebilir. Ayrıca alınan belge, mesleki yeterlilikler arasında gösterilen eğitim şartının da tamamlandığını kanıtlar.

Karayolları Yapım, Bakım ve Onarım Belgesi Ne Kadar Süre Geçerlidir?

Karayolları yapım, bakım ve onarım belgesi; MEB, üniversite veya kurum onaylı olabilir. Genellikle MEB veya üniversite onaylı sunulan belgeler, e-devlet üzerinden sorgulanabilir. Belgeyi alan kişiler, mesleği yerine getirmek için lazım olan niteliklerden birini karşıladıklarını gösterirler.

Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.
İLGİLİ MAKALELER
En Popüler Kurslar
Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.