Ana SayfaKurslarTehlikeli ve Çok Tehlikeli İşler KursuKar Küreme Aracı Operatörlüğü Kursu

Kar Küreme Aracı Operatörlüğü Kursu

Kar Küreme Aracı Nedir?

Kar küreme araçları, kar temizleme aracı olarak da geçer. Temel olarak kar küreme araçları, kar temizleme işlerinde kullanılacak taşıyıcı arabayı ifade eder. Bundan dolayı kar küreme araçlarına kar toplama arabası da denir.

Karla mücadele dönemlerinin en gerekli uygulamalarından biri olarak kar küreme işleminde, yol ve zeminin kardan arındırılması çalışmaları başlatılır. Bu kapsamda da kar küreme aracı operatörlerinden yararlanılır. Kar küreme operatörleri, belli başlı çalışma şartlarını yerine getirerek görevlerini yaparlar. Bu şartlardan biri ise kar küreme aracı operatörlüğü eğitimini tamamlamaktır.

Kar Küreme Aracı Operatörlüğü Kursu Nedir?

Mesleki eğitim kapsamındaki kar küreme aracı operatörlüğü kursu, tehlikeli iş kurslarından da biridir. Genellikle bu tür kurslar, meslek edindirme ve tehlikeli işlere yer veren eğitim kurumları tarafından verilir. Kar küreme aracı operatörlük kursu da mesleği tanıtarak iş için gerekli olan niteliklerden birini karşılama amacı taşır.

Kar küreme operatörü olmak isteyenler, mesleki eğitim alarak işin gerekliliklerine hakim olurlar. Verilen kurs, kar küreme aracı ile yapılan işleri ve meslek dahilindeki iş sağlığı ve güvenliği önlemlerini içerir.

Genel olarak kar küreme aracı operatörlüğü kursunun dersleri şöyledir:

 • Kar Küremede İş Organizasyonu
 • Trafik Güvenliği
 • Zemin ve Yol Kontrolü
 • İş Öncesi Hazırlıklar
 • Kar Küreme Aracı, Kar Savurma ve Tuzlama Makinesi Kontrolleri
 • İş Makinesinin Periyodik Bakımı ve Onarımı
 • Günlük Bakım ve Kontroller
 • Kar Küreme Operatörünün Alması Gereken İSG Önlemleri

Derslerin sona ermesiyle de kar küreme operatörlüğü sınavı yapılır. Yapılan sınav, sertifika veya mesleki kazanım belgesi almak içindir. Kurs merkezleri tarafından uygulanan sınav, genel olarak çoktan seçmeli formata uygun olarak hazırlanır. Kursiyerler, kurumun belirlediği geçme notunu aşmaları durumunda kar küreme aracı sertifikası veya katılım belgesi almaya hak kazanırlar.

Kar Küreme Aracı Operatörlüğü Eğitimi Kurs Süresi

Eğitimi veren çoğu kurs merkezi en az 40 saatlik kurs süresi sunar.

Kar Küreme Aracı Operatörlüğü Kursuna Kimler Katılabilir?

Kar küreme aracı operatörlüğü kursuna, mesleki gereklikleri karşılamaya uygun olan herkes katılabilir. Bununla birlikte kar küreme aracı operatörü olmak için belirlenen mesleki şartları yerine getirmek gerekir. Bu şartların başında, G sınıfı iş makinesi ehliyetine sahip olmak gelir. Ayrıca operatörlük mesleğini yerine getirecek kişilerin, 18 yaşını doldurmaları ve bedensel ya da ruhsal herhangi bir soruna sahip olmamaları gerekir.

Online Kar Küreme Aracı Operatörlüğü Kursu Var Mı?

Kar küreme aracı operatörlüğü eğitimi, yüz yüze ve online eğitim seçeneklerine sahiptir. Kar küreme aracının uygulamalarını ve mesleki standartları konu alan eğitim, online kurs aracılığıyla da verilir. Bununla beraber verilen online kar küreme operatörlüğü kursu, yeterli katılımcının olması durumunda açılabilir olur. Açılan online kar küreme aracı eğitimi de iş hakkında ön bilgiler edinmeye yöneliktir. Açılan eğitim ön bilgiler ile birlikte sertifika verme amacını da taşır. Genel olarak online kar küreme aracı operatörlüğü, mesleğe yönelik ön bilgiler edinip yetkinliğini göstermek isteyenlere uygundur.

Online Kar Küreme Aracı Operatörlüğü Eğitimi Faydalı mıdır?

Online kar küreme aracı kursu, zaman ve mekân sınırlaması olmadan ön bilgiler edinmek isteyenlere göredir. Kursa katılmak isteyenler video veya PDF içerikler aracılığıyla meslekte dikkat edilmesi gerekenleri ve iş sağlığı-güvenliği önlemlerini öğrenmiş olurlar. Bu bakımdan online kar küreme aracı operatörlüğü programı, yararlı bir eğitim seçeneği olarak görülebilir.

Kar Küreme Aracı Operatörlüğü Kursu Kazanımları

Kar küreme aracı operatörlüğü eğitimini başarıyla bitiren kursiyerler;

 • Kar küreme operatörlüğü mesleğinin detaylarını,
 • Kar küreme aracı operatörünün görevlerini,
 • Kar küreme aracının kullanım esaslarını,
 • İş icrasında uyulması gereken trafik güvenliği kurallarını,
 • Kar küreme aracının gerekli olan günlük ve periyodik bakımını,
 • Kar küreme araçlarında bakım ve onarım işlemlerini,
 • Kar küreme aracı operatörlüğünde alınan iş sağlığı ve güvenliği önlemlerini öğrenmiş olurlar.

Kar Küreme Aracı Operatörü Ne İş Yapar?

Kar küreme aracı operatörünün başlıca görevi, kar küreme ve kar temizliği işlemlerini yerine getirmektir. Bu kapsamda da meslek elemanları, kar küreme aracının kullanma detaylarına vâkıftır. Kar küreme aracı operatörleri, iş sağlığı ve güvenliği tedbirlerine dikkat ederek operatörlük işlemlerini yaparlar.

Kar Küreme Aracı Sertifikası Ne İşe Yarar?

Kursiyerin aldığı sertifika, kar küreme aracı operatörlük mesleğine aşina olduğunu gösterir. Kursiyer edindiği sertifikayı ilgili iş alanlarında öne çıkmak adına gösterebilir. Ayrıca alınan belge, mesleki yeterlilikler arasında gösterilen eğitim şartının da tamamlandığını kanıtlaya imkân sağlar.

Kar Küreme Operatörlüğü Belgesi Ne Kadar Süre Geçerlidir?

Alınan kalite kontrol elemanı; MEB, üniversite veya kurum onaylı olabilir. Genellikle MEB veya üniversite onaylı sunulan belgeler, e-devlet üzerinden de sorgulanabilir özelliğe sahiptir. Belgeyi alan kişiler, mesleği yerine getirmek için lazım olan niteliklerden birini karşılar.

Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.
İLGİLİ MAKALELER
En Popüler Kurslar
Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.