Ana SayfaKurslarKişisel GelişimModel Gemi Yapımı Kursu Eğitim Programı

Model Gemi Yapımı Kursu Eğitim Programı

Model Gemi Yapımı Nedir?

Gemi modelciliği, ahşap teknolojisi alanında yer alan hem mesleki hem de hobi amaçlı alanlardan biridir. Ahşap malzemeden yapılan model gemi maketleri, teknik resim çiziminin kullanılmasıyla balıkçı gemi yapı ve donanımlarını tekne iskeleti ve güvertenin aşamalarını ölçekli şekilde inşa edilir. Model gemi yapımının montaj işlemleri ile işlemlerde kullanılan araç-gereç bilgisi ise çeşitli eğitimler aracılığıyla verilir. Söz konusu eğitimlerden biri de model gemi yapımı kursudur.

Model Gemi Yapımı Kursu Nedir?

Model gemi yapımı kursu, sürekli eğitim merkezleri ile halk eğitim merkezleri tarafından verilir. Verilen eğitim, hem hobi hem de bir meslek olarak gemi modelciliğinin uygulanışına dair bilgiler sunar. Kursiyerler, model gemi yapımında bilinmesi gereken kurulum ve montaj aşamalarını öğrenmiş olurlar.

Genel olarak model gemi yapımı kursunun dersleri şu şekildedir:

 • Modellemede Geometrik Çizim Kullanma
 • Ahşapta Ölçeklendirme
 • Ahşap Gemi Modelciliğinde Kullanılan Araç ve Gereçler
 • Elde Şekillendirme İşlemleri
 • Dekupe Oyma İşlemi
 • Gemi Model Parçaları
 • Gemi Teknesi Kaplaması
 • Ahşap Güverte Elemanları
 • Model Gemi Yapımında Montaj İşlemleri

Derslerin sona ermesiyle kursiyerin bilgi kazanımını ölçen sertifika sınavına veya projeye yer verilir. Kurs merkezinin belirlediği geçme notunu aşan kursiyerler, katılım belgesi veya kurs bitirme sertifikası almaya hak kazanırlar.

Model Gemi Yapımı Kursuna Kimler Katılabilir?

Model gemi yapımı kursuna, hobi veya mesleki bilgi açısından model gemi yapımı hakkında bilgi edinmek isteyen herkes katılabilir. Bir meslek olarak model gemi yapımı hakkında bilgi edinerek hediyelik eşya ve ahşap oymacılığı alanında çalışmak isteyenler, kurs aracılığıyla gerekli ön bilgileri öğrenebilirler.

Online Model Gemi Yapımı Kursu Var Mı?

Model gemi yapımı eğitimi, fiziki eğitim ve online eğitim seçeneklerine sahiptir. Model gemi yapımını ve gemi yapım aşamalarını konu alan eğitim, online kurs aracılığıyla da verilir. Bununla beraber online model gemi yapımı kursu, yeterli katılımcının olması durumunda açılır. Açılan online model gemi yapımı eğitimi, gemi kurulumu hakkında ön bilgiler edinmeye yöneliktir. Açılan eğitimler de ön bilgiler ile birlikte sertifika verme amacı da taşır. Genel olarak online model gemi yapımı kursu, alan uygulamasına yönelik ön bilgiler edinip yetkinliğini göstermek isteyenlere uygun bir seçenektir.

Online Model Gemi Yapımı Eğitimi Faydalı mıdır?

Online model gemi yapımı kursu, zaman ve mekân sınırlaması içermeden ön bilgiler edinmek isteyenlere uygun bir eğitimdir. Kursa katılmak isteyenler video ya da PDF içerik olarak hazırlanan dokümanlar aracılığıyla gemi yapımında dikkat edilmesi gerekenleri ve işçi sağlığı-güvenliği önlemlerini öğrenmiş olurlar. Bu bakımdan model gemi yapımı programı, yararlı bir eğitim seçeneğidir.

Model Gemi Yapımı Kursu Kazanımları

Model gemi yapımı eğitimini başarıyla bitiren kursiyerler;

 • Model gemi yapımında dikkat edilmesi gerekenleri,
 • Gemi modellemesinde kullanılan araç ve gereçleri,
 • Gemi modelciliğinde gerekli montaj işlemlerini,
 • Elde şekillendirme işlemlerini,
 • Model geminin güvertesinin nasıl yapılacağını,
 • Model gemi yapımında alınması gereken işçi sağlığı ve güvenliği önlemlerini,
 • Ahşap malzemede ölçeklendirmenin nasıl yapılması gerektiğini öğrenmiş olurlar.

Model Gemi Yapımı Sertifikası Ne İşe Yarar?

Kursiyerin aldığı sertifika, model gemi yapımının uygulanışı hakkında bilgi edinildiğini gösterir. Kursiyer edindiği sertifikayı, ilgili iş yerlerinde öne çıkmak adına gösterebilir. Ayrıca alınan belge, mesleki yeterlilikler arasında gösterilen mesleki eğitim şartının da tamamlandığını kanıtlamış olur.

Model Gemi Yapımı Belgesi Ne Kadar Süre Geçerlidir?

Alınan model gemi, yapımı ; Milli Eğitim Bakanlığı, üniversite veya kurum onaylı olabilir. Genellikle MEB veya üniversite onaylı sunulan belgeler, e-devlet üzerinden sorgulanabilir niteliğe sahiptir. Belgeyi alan kişiler, mesleği yerine getirmek için lazım olan niteliklerden birini karşıladıklarını belgelerler.

Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.
İLGİLİ MAKALELER
En Popüler Kurslar
Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.