Ana SayfaKurslarTehlikeli ve Çok Tehlikeli İşler KursuHaberleşme Sistemleri Kursu Sertifika Programı

Haberleşme Sistemleri Kursu Sertifika Programı

Haberleşme Sistemleri Nedir?

Haberleşme sistemi, elektrik ve elektronik teknolojisi alanlarından biridir. Binalarda iletişim telefon, bilgi iletişim ağı, anons sistemi gibi temel haberleşme unsurları sayesinde kurulabilir. Haberleşme sistemlerinden sorumlu meslek elemanları, iş sağlığı ve güvenliği kuralları ile iş talimatını baz alarak bu sistemlerin sorunsuz çalışmasını sağlayacak işlemleri yapar.

Haberleşme Sistemleri Kursu Süresi

Tehlikeli ve çok tehlikeli işlerde haberleşme sistemleri kursu eğitim programının süresi Milli Eğitim Bakanlığı tarafından en az 40 saat olarak belirlenmiştir.

Haberleşme Sistemleri Kursu Nedir?

Haberleşme sistemleri eğitimi, İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kapsamında düzenlenen eğitim programıdır. Meslek edindirme kursları arasında bulunan haberleşme sistemleri kurs programı sektörde bazı işletmeler tarafından kurumsal eğitim olarak da verilir. Eğitim sonunda kurs bitirme belgesi niteliği taşıyan ve bireylere meslek elemanı olarak çalışma fırsatı sunan sertifika verilir.

Kurs programında; kursiyerlerin elektrik ve elektronik teknolojisi alanında haberleşme sistemleri hakkında kapsamlı bilgi edinmeleri sağlanır. Bunun için de sistemin düzenli çalışmasını sağlayabilecek işlemlerin neler olduğu öğretilir. Kurs programının sonunda düzenlenen sertifika sınavına konu olan ve mesleki yeterlilik kazandıran haberleşme sistemleri kursu ders içerikleri şöyledir:

 • Haberleşme Teknolojisinin Tarihi
 • Temel Elektrik Elektronik Kavramları
 • Analog Devre Elemanları
 • Haberleşme Tesisatı Çalışma Prensibi
 • Bina İçi Haberleşme Sistemleri
 • Daire İçi Haberleşme Sistemleri
 • Mobil İletişim Cihazları
 • Anten Tesisatı
 • Sistem Arıza Tespiti İçin Kullanılan Yöntemler

Haberleşme Sistemleri Kursuna Kimler Katılabilir?

Haberleşme sistemleri kursu okuryazar herkesin katılabileceği bir eğitimdir. En az ilkokul mezunu olmak kursa katılmak için yeterli olacaktır; fakat istihdamda en az lise mezunlarına öncelik tanınır. Mesleği yapamaya engel bedensel, ruhsal sorunu olan kişilerin sertifika programına katılmamaları gerekir. Nitekim istihdamda sağlık raporu istenecektir.

Online Haberleşme Sistemleri Kursu Var Mı?

Teknolojideki gelişmelerin eğitim sektörüne yansımasıyla pek çok eğitim uzaktan eğitime uyarlanmıştır. Haberleşme sistemleri eğitimi de online eğitim programlarına dahil olan eğitimlerden biridir. Bilgisayara ve internet bağlantısına sahip olan herkes uzaktan eğitim programına katılabilir. Online kurs programı, yeterli katılımcı olması durumunda açılır ve eğitim sürecinde temel bilgiler kursiyerlere aktarılır.

Online Haberleşme Sistemleri Kursu Faydalı Mıdır?

Online eğitim örgün eğitime göre ekstra bazı avantajlara sahiptir. Belirli zamanda belirli yerde eğitim alma zorunluluğu olmadığı gibi eğitim içeriklerine eğitim sürecinin sonunda da ulaşmak mümkündür. İçeriğin dijital ortamda olması çıktı, ulaşım gibi ek masrafları oradan kaldırır.

Haberleşme Sistemleri Kursu Kazanımları

Haberleşme sistemleri kursu ile kursiyerlerin haberleşme sistemlerini tanıyarak bu sistemlerin düzenli çalışması için yapılması gereken işlemleri yapabilecek yeterliliğe sahip olmaları amaçlanır. Bu amaca yönelik olarak verilen eğitim sayesinde şu sorular yanıt bulmuş olur:

 • Haberleşme tesisatının çalışma prensibi nedir?
 • Haberleşme sistemleri nelerdir?
 • Haberleşme sistemlerinde nasıl arızalar oluşabilir, bu arızaların tespiti neye göre yapılır?
 • Haberleşme tesisatında kullanılan araç gereçler nelerdir?
 • İş sağlığı ve güvenliği bakımından uyulması gereken kurallar, alınması gereken önlemler nelerdir?

Haberleşme Sistemleri Elemanı Olmak İçin Gerekenler

Mesleki faaliyetlerin yerine getirilmesi mesleki ve teknik eğitim alınmasını gerektirir. Haberleşme sistemlerinden sorumlu meslek elemanı olmak için de mesleki eğitim alındığını ispat eden sertifikaya sahip olmak gereklidir. Sertifika almak mesleği icra etmek için yasal altyapıyı sağlar. Mesleği icra etmek için meslekle uyumlu kişisel özelliklere sahip olmak da avantaj sağlar.

Haberleşme Sistemleri Sertifikası Nasıl Alınır?

Sertifika kurs bitirme belgesi niteliği taşıyan yasal bir evraktır. Sertifika sahibi olmak için haberleşme sistemleri sertifikası eğitim programını başarıyla tamamlamak gerekir. Sertifika sınavında, önceden belirlenmiş olan geçerli puanı alan kursiyerler sertifika almaya hak kazanmış olurlar. Sertifika sınavı geçerlilik puanı 100 puan üzerinden en az 45 puan olarak belirlenmiştir.

Haberleşme Sistemleri Belgesi Ne İşe Yarar?

Kurs programının sonunda alınan kurs bitirme belgesi, belge sahibinin mesleğin gereklerini yerine getirebileceğinin göstergesidir. Haberleşme sistemleri sertifikası, bireyin haberleşme tesisatının sorunsuz çalışmasını sağlayabilecek donanıma sahip olduğunu gösterir. Tüm sektörlerde mesleki eğitim alan bireyler öncelikli olarak istihdam edilir. Haberleşme sistemleri sertifikası olanlar elektrik- elektronik hizmet alanında istihdam edilme fırsatına sahip olurlar.

Haberleşme Sistemleri Sertifikası Ne Kadar Süre Geçerlidir?

Milli Eğitim Temel Kanunu, iş yerleri için sertifika kabul etme zorunluluğu getirmiştir. Sertifikanın yasal nitelik kazanıp geçerli olmasını sağlayan üzerinde Millî Eğitim Bakanlığının veya herhangi bir üniversitenin onayı bulunmasıdır. Üniversite veya MEB onaylı haberleşme sistemleri sertifikası e devlet üzerinden sorgulanabilir.

Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.
İLGİLİ MAKALELER
En Popüler Kurslar
Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.