Ana SayfaKurslarTehlikeli ve Çok Tehlikeli İşler KursuElektrik Tesisatı ve Pano Montörlüğü Kursu Sertifika Programı

Elektrik Tesisatı ve Pano Montörlüğü Kursu Sertifika Programı

Elektrik Tesisatı ve Pano Montörlüğü Nedir?

Elektrik tesisatı ve pano montörlüğü; elektrik tesisatı kurulumu, pano bakımı, arıza tespiti ve arıza giderilmesi işlemleridir. Bu işlemler 3113.02 meslek kodu ile görev yapan elemanlar tarafından yapılır. İşlemlerin yapılışında iş talimatlarının yanı sıra iş sağlığı ve güvenliği kuralları baz alınır.

Elektrik Tesisatı ve Pano Montörlüğü Kursu Süresi

Tehlikeli ve çok tehlikeli işlerde elektrik tesisatı ve pano montörlüğü Milli Eğitim Bakanlığı tarafından en az 40 saat olarak belirlenmiştir.

Elektrik Tesisatı ve Pano Montörlüğü Kursu Nedir?

Elektrik tesisatı ve pano montörlüğü kursu, İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kapsamında düzenlenen eğitim programıdır. Meslek edindirme kursları arasında bulunan elektrik tesisatı ve pano montörlüğü eğitim programı sektörde bazı işletmeler tarafından kurumsal eğitim olarak da verilir. Eğitim sonunda kurs bitirme belgesi niteliği taşıyan ve bireylere meslek elemanı olarak çalışma fırsatı sunan sertifika verilir.

Kurs programında; kursiyerlerin aydınlatma, güvenlik, haberleşme tesisatları ve elektrik tesisat borusu döşeme işlemleri hakkında bilgi sahibi olmaları amaçlanır. İş sağlığı ve güvenliği ile ilgili temel konular da eğitim programının amaçlarına dahildir.  Kurs programının sonunda düzenlenen sertifika sınavına konu olan ve mesleki yeterlilik kazandıran Elektrik tesisatı ve pano montörlüğü kursu ders içerikleri şöyledir:

 • Elektrik Tesisat ve Pano Kurulumu
 • Temel Elektrik Elektronik Kavramları
 • Teknik Resim
 • Akım Türleri
 • İş Planı
 • Pano Montajına Hazırlık
 • Pano Testi
 • Kumanda Devre Elemanları
 • Pano Aydınlatması
 • Pano Havalandırması
 • Pano Arıza Tespiti
 • Bakım ve Onarım
 • İş Sağlığı ve Güvenliği

Elektrik Tesisatı ve Pano Montörlüğü Kursuna Kimler Katılabilir?

Elektrik tesisatı ve pano montörlüğü kursu okuryazar herkesin katılabileceği bir eğitimdir. En az ilkokul mezunu olmak kursa katılmak için yeterli olacaktır; fakat istihdamda en az lise mezunlarına öncelik tanınır. Mesleği yapamaya engel bedensel, ruhsal sorunu olan kişilerin sertifika programına katılmamaları gerekir. Nitekim istihdamda sağlık raporu istenecektir.

Online Elektrik Tesisatı ve Pano Montörlüğü Kursu Var Mı?

Teknolojideki gelişmelerin eğitim sektörüne yansımasıyla pek çok eğitim uzaktan eğitime uyarlanmıştır. Elektrik tesisatı ve pano montörlüğü eğitimi de online eğitim programlarına dahil olan eğitimlerden biridir. Bilgisayara ve internet bağlantısına sahip olan herkes online eğitim alabilir. Uzaktan eğitim programı açılabilmesi için yeterli katılımcı olması gerekir. Online elektrik tesisatı ve pano montörlüğü kursunda temel teorik bilgiler aktarılır.

Online Elektrik Tesisatı ve Pano Montörlüğü Kursu Faydalı Mıdır?

Online eğitim örgün eğitime göre ekstra bazı avantajlara sahiptir. Belirli zamanda belirli yerde eğitim alma zorunluluğu olmadığı gibi eğitim içeriklerine eğitim sürecinin sonunda da ulaşmak mümkündür. İçeriğin dijital ortamda olması çıktı, ulaşım gibi ek masrafları oradan kaldırır.

Elektrik Tesisatı ve Pano Montörlüğü Kursu Kazanımları

Elektrik tesisatı ve pano montörlüğü eğitimi ile kursiyerlerin elektrik pano montajcısı olarak çalışabilecek yeterliliğe sahip olmaları amaçlanır. Bu amaca yönelik olarak verilen eğitim sayesinde şu sorular yanıt bulmuş olur:

 • iş sağlığı ve güvenliği açısından alınması gereken önlemler nelerdir?
 • Elektrik elektronik alanında teknik çizim nasıl yapılır?
 • Elektrik tesisatı kurulumu için proje oluştururken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?
 • Elektrik pano montajcısı işe hazırlanırken hangi işlemleri yapmalıdır?
 • Elektrik sistem ve tesisatında kurulum işlemleri nelerdir?
 • Elektrik sistem ve tesisatında bakım nasıl yapılır?
 • Elektrik sistem ve tesisatında arıza tespiti için hangi yöntemler kullanılır?
 • Elektrik tesisatı ve pano montörlüğünde kullanılan ekipmanlar nelerdir?

Elektrik Tesisatı ve Pano Montörü Olmak İçin Gerekenler

Mesleki faaliyetlerin yerine getirilmesi mesleki ve teknik eğitim alınmasını gerektirir. Elektrik tesisat ve pano kurulumunda çalışabilmek için de mesleki eğitim alındığını ispat eden sertifikaya sahip olmak gereklidir. Sertifika almak mesleği icra etmek için yasal altyapıyı sağlar. Mesleği icra etmek için meslekle uyumlu kişisel özelliklere sahip olmak da avantaj sağlar.

Elektrik Tesisatı ve Pano Montörlüğü Kursu Sertifikası Nasıl Alınır?

Sertifika kurs bitirme belgesi niteliği taşıyan yasal bir evraktır. Sertifika sahibi olmak için elektrik tesisatı ve pano montörlüğü kursueğitim programını başarıyla tamamlamak gerekir. Sertifika sınavında, önceden belirlenmiş olan geçerli puanı alan kursiyerler sertifika almaya hak kazanmış olurlar. Sertifika sınavı geçerlilik puanı 100 puan üzerinden en az 45 puan olarak belirlenmiştir.

Elektrik Tesisatı ve Pano Montörlüğü Belgesi Ne İşe Yarar?

Kurs programının sonunda alınan kurs bitirme belgesi, belge sahibinin mesleğin gereklerini yerine getirebileceğinin göstergesidir. Elektrik tesisatı ve pano montörlüğü sertifikası, bireyin alanda meslek elemanı olarak çalışabileceğini gösterir. Tüm sektörlerde mesleki eğitim alan bireyler öncelikli olarak istihdam edilir. Elektrik tesisatı ve pano montörlüğü sertifikası olanlar, elektrik ve enerji sistemleri servis işletmelerinde elektrik tesisat ve pano kurulumunda çalışmak üzere istihdam edilme fırsatına sahip olurlar.

Elektrik Tesisatı ve Pano Montörlüğü Sertifikası Ne Kadar Süre Geçerlidir?

Milli Eğitim Temel Kanunu, iş yerleri için sertifika kabul etme zorunluluğu getirmiştir. Sertifikanın yasal nitelik kazanıp geçerli olmasını sağlayan üzerinde Millî Eğitim Bakanlığının veya herhangi bir üniversitenin onayı bulunmasıdır. Üniversite veya MEB onaylı elektrik tesisatı ve pano montörlüğü sertifikası e devlet üzerinden sorgulanabilir.

Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.
İLGİLİ MAKALELER
En Popüler Kurslar
Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.