Ana SayfaKurslarTehlikeli ve Çok Tehlikeli İşler KursuGaleri Açma Makinesi Bakım ve Operatörlüğü Kursu Sertifika Programı

Galeri Açma Makinesi Bakım ve Operatörlüğü Kursu Sertifika Programı

Galeri Açma Makinesi Nedir?

Galeri açma makinesi, kayaçlar ve galeri kesitleri için kullanılan bir makinedir. Farklı boyutlarda ve farklı ağırlıkta olan bu makineler sayesinde patlayıcı madde kullanılamayan ve çok da derin olmayan yerlerde tünel açılabilir. Galeri açma makinesi kullanımından sorumlu olan meslek elemanı, galeri ve tünel açma makinesi operatörü olarak adlandırılır.

Galeri Açma Makinesi Bakım ve Operatörlüğü Kursu Süresi

Tehlikeli ve çok tehlikeli işlerde galeri açma makinesi bakım ve operatörlüğü kursu eğitim programının süresi, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından en az 40 saat olarak belirlenmiştir.

Galeri Açma Makinesi Bakım ve Operatörlüğü Kursu Nedir?

Galeri açma makinesi bakım ve operatörlüğü kursu, İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kapsamında düzenlenen eğitim programıdır. Meslek edindirme kursları arasında bulunan galeri açma makinesi bakım ve operatörlüğü eğitimi sektörde bazı işletmeler tarafından kurumsal eğitim olarak da verilir. Eğitim sonunda kurs bitirme belgesi niteliği taşıyan ve bireylere meslek elemanı olarak çalışma fırsatı sunan sertifika verilir.

Kurs programında; kursiyerlerin makine çalışma prensibi ve kullanımı konularında amaçlanır. Ayrıca temel iş sağlığı ve güvenliği kurallarının öğretilmesi de eğitim programının amaçlarına dahildir.

Kurs programının sonunda düzenlenen sertifika sınavına konu olan ve mesleki yeterlilik kazandıran galeri açma makinesi bakım ve operatörlüğü kursu ders içerikleri şöyledir:

  • Galeri Açma Makinesi Kullanımında İş Sağlığı ve İşçi Güvenliği
  • Galeri Açma Makinesi Kullanımı
  • Zincirli Konveyörlerde Montaj ve Demontaj
  • Elektrikli Kovalı Yükleyicide Montaj ve Demontaj
  • Toz Bastırıcı

Galeri Açma Makinesi Bakım ve Operatörlüğü Kursuna Kimler Katılabilir?

Galeri açma makinesi bakım ve operatörlüğü kursu okuryazar herkesin katılabileceği bir eğitimdir. En az ilkokul mezunu olmak kursa katılmak için yeterli olacaktır; fakat istihdamda en az lise mezunlarına öncelik tanınır. Mesleği yapmaya engel bedensel ya da ruhsal sorunu olan kişilerin sertifika programına katılmamaları gerekir. Nitekim istihdamda sağlık raporu istenecektir.

Online Galeri Açma Makinesi Bakım ve Operatörlüğü Kursu Var Mı?

Teknolojideki gelişmelerin eğitim sektörüne yansımasıyla pek çok eğitim uzaktan eğitime uyarlanmıştır. Galeri açma makinesi bakım ve operatörlüğü kursu da online eğitim programlarına dahil olan eğitimlerden biridir. Bilgisayara ve internet bağlantısına sahip olan herkes, yeterli katılımcı sayısı olması durumunda açılan ve temel bilgilerin aktarıldığı online eğitim programına katılım sağlayabilir.

Online Galeri Açma Makinesi Bakım ve Operatörlüğü Kursu Faydalı Mıdır?

Online eğitim örgün eğitime göre ekstra bazı avantajlara sahiptir. Belirli zamanda belirli yerde eğitim alma zorunluluğu olmadığı gibi eğitim içeriklerine eğitim sürecinin sonunda da ulaşmak mümkündür. İçeriğin dijital ortamda olması çıktı, ulaşım gibi ek masrafları oradan kaldırır.

Galeri Açma Makinesi Bakım ve Operatörlüğü Kursu Kazanımları

Galeri açma makinesi ile kursiyerlerin maden sektöründe makineyi ve gerekli diğer ekipmanları kullanabilecek yeterliliğe sahip olmaları amaçlanır. Bu amaca yönelik olarak verilen eğitim sayesinde şu sorular yanıt bulmuş olur:

  • Galeri açma makinesi kullanırken iş sağlığı ve güvenliği açısından dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?
  • Galeri açma makinesi nasıl ve hangi amaçla kullanılır?
  • Galeri açma makinesi ile birlikte hangi ekipmanlar kullanılır?
  • Elektrik sistemi nasıl kontrol edilir?
  • Makinede periyodik bakım nasıl yapılır?

Galeri Açma Makinesi Bakım ve Operatörlüğü Olmak İçin Gerekenler

Mesleki faaliyetlerin yerine getirilmesi mesleki ve teknik eğitim alınmasını gerektirir. Galeri açma makinesi bakım ve operatörü elemanı olmak için de mesleki eğitim alındığını ispat eden sertifikaya sahip olmak gereklidir. Sertifika almak mesleği icra etmek için yasal altyapıyı sağlar. Mesleği icra etmek için meslekle uyumlu kişisel özelliklere sahip olmak da avantaj sağlar.

Galeri Açma Makinesi Bakım ve Operatörlüğü Sertifikası Nasıl Alınır?

Sertifika kurs bitirme belgesi niteliği taşıyan yasal bir evraktır. Sertifika sahibi olmak için galeri açma makinesi bakım ve operatörlüğü sertifikası eğitim programını başarıyla tamamlamak gerekir. Sertifika sınavında, önceden belirlenmiş olan geçerli puanı alan kursiyerler sertifika almaya hak kazanmış olurlar. Sertifika sınavı geçerlilik puanı 100 puan üzerinden en az 45 puan olarak belirlenmiştir.

Galeri Açma Makinesi Bakım ve Operatörlüğü Belgesi Ne İşe Yarar?

Kurs programının sonunda alınan kurs bitirme belgesi, belge sahibinin mesleğin gereklerini yerine getirebileceğinin göstergesidir. Galeri açma makinesi bakım ve operatörlüğü sertifikası, bireyin galeri açma sürecinde meslek elemanı olarak çalışabileceğini gösterir. Tüm sektörlerde mesleki eğitim alan bireyler öncelikli olarak istihdam edilir. Galeri açma makinesi bakım ve operatörlüğü sertifikası olanlar sektörde istihdam edilme fırsatına sahip olurlar.

Galeri Açma Makinesi Bakım ve Operatörlüğü Sertifikası Ne Kadar Süre Geçerlidir?

Milli Eğitim Temel Kanunu, iş yerleri için sertifika kabul etme zorunluluğu getirmiştir. Sertifikanın yasal nitelik kazanıp geçerli olmasını sağlayan üzerinde Millî Eğitim Bakanlığının veya herhangi bir üniversitenin onayı bulunmasıdır. Üniversite veya MEB onaylı galeri açma makinesi bakım ve operatörlüğü sertifikası e devlet üzerinden sorgulanabilir.

Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.
İLGİLİ MAKALELER
En Popüler Kurslar
Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.