Ana SayfaKurslarSanat, Spor, HobiEbru Kursu (Ebru Sanatı Kurs Programı)

Ebru Kursu (Ebru Sanatı Kurs Programı)

Ebru Sanatı Ne Demek?

Hobi alanlarından biri olmasının yanında bir meslek olarak da icra edilen ebru sanatı, en eski sanat dallarından biridir. Ebru sanatı kısaca, ebru teknesi denilen kalıbın içindeki kağıdı kitreyle yoğunlaştırılmış su aracılığıyla süsleme sanatıdır. Ebru yapımının püf noktaları ebrucular aracılığıyla öğrenilir. Ebru sanatıyla uğraşanların verdiği ebru kursları da bu ilgi çekici süsleme sanatını öğrenmek isteyenlere yol gösterir.

Ebru Kursu Nedir?

Ebru sanatı kursu, ebru yapımında bilinmesi gerekenlere değinilir. Çoğunlukla ebru kursları, ebru sanatçıları tarafından verilir. Kurs sürecinde, ebru sanatını uygulamak için gereken adımlar ve malzemeler konu edinir. Ayrıca ebru sanatına dair bilinmesi gerekenler de ders içeriklerindeki yerini alır. Kursun temel amacı da kursiyerin görsel sanat dallarından biri olan ebruyu en doğru kaynaklardan öğrenmesini sağlamaktır.

Ebru sanatı eğitim programının genel ders içerikleri şöyledir:

 • Ebru Nedir?
 • Ebru Sanatının Kökeni
 • Geleneksel Türk Süsleme Sanatları
 • Ebru Sanatı Malzemeleri Nelerdir?
 • Ebru Teknesi Nedir, Nasıl Kullanılır?
 • Kıvam Arttırıcılar Nasıl Kullanılır?
 • Ebru Boyama Çeşitleri
 • Ebruda Renk Verme ve Renk Geçişleri
 • Ebru Boyamaya Hazırlık Süreci
 • Ebru Uygulamada Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kursun ders içerikleri ebru sanatını ele alırken hangi aşamalarının yerine getirilmesi gerektiğini işler. Kursiyerler eğitim aracılığıyla ebru sanatını bir hobi olarak uygulayabilir ve ileride ebru sanatıyla uğraşan bir profesyonel olabilirler. Ayrıca kursiyerin bilgi kazanımını belgeleyen kurs sertifikası veya belgesi de eğitim sonrasında verilir. Eğitim sonrasında uygulanan sertifika sınavının geçme notu ise genellikle 50 puandır. Kursiyer, 50 ve üzeri puan kazandığında kurs belgesi de almış olur.

Ebru Kursunda Ne Yapılır?

Ebru kursları direkt olarak kursiyerin pratik bilgiler kazanmalarını amaçlar. Bu bakımdan verilen ebru kursları, pratik bilgi ağırlıklıdır. Kursta ebru nasıl yapılır sorusunu merkeze alınarak kursiyerin bilmesi gerekenlere değinilir. Buna yönelik de ebru sanatının uygulanma aşamaları tek tek işlenir. Gereken malzemeler ve aletler kursiyere tanıtılır ve her bir aletin ne işe yaradığı gösterilir. Ayrıca ebru sanatında önemli bir unsur olan renk konusuna dair de hem teorik hem de pratik anlatım söz konusudur.

Ebru Sanatı Kursuna Kimler Katılabilir?

Ebru sanatı kursu, en çok tercih edilen hobi kurslarından biridir. Kursa katılmak için zorunlu olarak yerine getirilmesi gereken bir ön şart bulunmamaktadır. Bununla birlikte kursa devam etmek için görsel sanatlara ve spesifik olarak ebru sanatına ilgi göstermek gerekir. Ayrıca bir meslek olarak ebru sanatı ile ilgilenmek isteyenler de kurs aracılığıyla doğru bilgilere ulaşabilirler.

Online Ebru Kursu Var mı?

Ebru kursları genellikle örgün eğitim yoluyla kursiyerlere sunulur. Bununla birlikte temel düzey bilgiler sunan online ebru eğitimleri de mevcuttur. Uzaktan eğitim yoluyla verilen ebru sanatı dersleri, kursiyerin ebru sanatının nasıl uygulandığına dair bilmesi gerekenleri aktarır. Online eğitime bağlı olarak verilen bazı ebru kursları da kursiyerin bilgisini belgeleyen katılım belgesi veya sertifikası sunar.

Ebru Kursu Ne İşe Yarar?

Ebru kursu, kursiyerin en ilgi çekici sanat dallarından birini öğrenmesine vesile olur. Ebru sanatı, detayları olan bir sanat dalı olduğundan, ilgili bilgileri öğrenmek için eğitim almak gerekir. Kursiyer edindiği bilgileri, gerekli malzemeleri temin etmesi durumunda evden de uygulayabilir. Hem hobi hem de profesyonel bir zanaat-sanat dalı olan ebru, kursiyerlerin görsel yaratıcılık becerilerini de geliştirme olanağı sunar. Kursiyer kazandığı bilgileri değerlendirerek ebru sanatında kendini geliştirebilir. Ayrıca boş zamanlarını da değerlendirmek için en eğlenceli hobilerden birini ele almış olur.

Ebru Sanatı Kurs Kazanımları

Eğitim sonunda kursiyerler;

 • Ebru sanatının tarihsel yolculuğunu,
 • Ebru sanatında dikkat edilmesi gerekenleri,
 • Ebru yapımının püf noktalarını,
 • Ebru yapımında kullanılan malzemeleri,
 • Malzemelerin nasıl kullanılması gerektiğini,
 • Malzemelerin ne işe yaradıklarını,
 • Ebru boyama çeşitlerini,
 • Ebru boyama aşamasında renk verme esaslarını,
 • Ebru renk geçişlerinde dikkat edilmesi gerekenleri,
 • Profesyonel ebru sanatçısı olmak için gereken nitelikleri öğrenmiş olurlar.

Ebru Sanatı Nasıl Öğrenilir?

Ebru sanatı ile ilgili gerekli bilgileri öğrenmek için ebru kursları iyi bir öğrenme yoludur. Ebrunun uygulanmasında farklı teknikler olduğundan, tüm teknik uygulamaları eğitim aracılığıyla öğrenmek gerekir. Kurs sürecini verimli bir şekilde tamamlamak için ise uygulamalı içeren derslere katılmak şarttır. Ebru sanatının detaylarını öğrenmek için uygulamalı bilgileri pratikte denemek lazımdır.

Kurs sürecini başarılı bir şekilde tamamlamak için eğitmenle de iletişim kurmak gerekecektir. Kursiyer, doğru teknikleri doğru kaynaktan öğrenerek ebru ve geleneksel el sanatlarında uzmanlaşabilir.

Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.
İLGİLİ MAKALELER
En Popüler Kurslar
Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.