Ana SayfaKurslarEt ve Et Ürünleri İşlemeciliği Sertifika Programı

Et ve Et Ürünleri İşlemeciliği Sertifika Programı

Et ve Et Ürünleri İşlemeciliği Nedir?

Et kırmızı ve beyaz et olmak üzere iki farklı kategoridedir. Et ürünleri ise salam, sosis, sucuk, köfte, kıyma, pirzola gibi ürünlerdir. Et ve et ürünleri işlemeciliği bu ürünlerin üretilmesi işlemlerinin iş sağlığı ve güvenliği kurallarına göre yapılmasıdır. Hayvanların kesilmesi, derilerinin yüzülmesi ve etin parçalanması da et ürünleri işletmeciliğine dahildir.

Et ve et ürünleri işlemeciliği meslek elemanları 7511.15 koduyla et ürünleri işlemeciliği mesleğini icra ederler. Görev ve sorumlulukları şöyledir:

 • Et ürünlerini hazırlamak ve satışa sunmak
 • Kesim için büyükbaş veya küçükbaş hayvan seçmek
 • Hayvanı kesip derisini yüzmek
 • Eti uygun koşullarda saklamak
 • Etleri salamura etmek
 • Sucuk ve sosis, hazırlamak
 • Fermente sucuk hazırlamak
 • Konserve hazırlamak

Et ve Et Ürünleri İşlemeciliği Eğitimi Süresi

Tehlikeli ve çok tehlikeli işlerde et ve et ürünleri işlemeciliği kursu eğitim programının süresi Milli Eğitim Bakanlığı tarafından en az 40 saat olarak belirlenmiştir.

Et ve Et Ürünleri İşlemeciliği Kursu Nedir?

Et ve et ürünleri işlemeciliği kursu, et ürünleri işlemeciliği yapacak kişilere mesleki yeterliklerini kazandırmaya yönelik eğitim ve öğretim programıdır. Kurs İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kapsamında düzenlenmiştir. Meslek edindirme kursları arasında bulunan et ve et ürünleri işlemeciliği eğitimi sektörde bazı işletmeler tarafından kurumsal eğitim olarak da verilir. Eğitim sonunda verilen sertifika kurs bitirme belgesidir.

Mesleki eğitim kurs programına katılanların mesleğe dair her konuda bilgi sahibi olması amaçlanır. Meslek elemanlarının hijyen kurallarına ve iş sağlığı kurallarına uygun davranması gerektiğinden iş sağlığı ile hijyen kuralları kurs sürecinde detaylıca ele alınır. Et ve et ürünleri işlemeciliği kursu ders içerikleri şöyledir:

Canlı Hayvanların Kesilmesi, İşlenmesi, Ambalajlanması

 • Üretim Araç ve Gereçlerinin Kullanımı
 • Kesim
 • Etin Parçalanması
 • Etlerin Ayrılması
 • Katkı Oranları
 • Ambalajlama
 • İş Güvenliği Mevzuatı
 • Hijyen

Et ve Et Ürünleri İşlemeciliği Kursuna Kimler Katılabilir?

Et ve et ürünleri işlemeciliği kursu okuryazar herkesin katılabileceği bir eğitimdir. En az ilkokul mezunu olmak kursa katılmak için yeterli olacaktır; fakat istihdamda en az lise mezunlarına öncelik tanınır. Mesleği yapamaya engel bedensel, ruhsal sorunu olan kişilerin et ve et ürünleri işlemeciliği sertifika programına katılmamaları gerekir. Nitekim istihdamda iş yeri onaylı sağlık raporu istenecektir.

Online Et ve Et Ürünleri İşlemeciliği Kursu Var Mı?

Teknolojideki gelişmelerin eğitim sektörüne yansımasıyla pek çok eğitim uzaktan eğitime uyarlanmıştır. Et ve et ürünleri işlemeciliği kursu da online eğitim programlarına dahil olan eğitim programlarından biridir. Bilgisayara ve internet bağlantısına sahip olan herkes online kursa katılım sağlayabilir.

Online Et ve Et Ürünleri İşlemeciliği Eğitimi Faydalı Mıdır?

Online et ve et ürünleri işlemeciliği eğitimi ile örgün eğitim arasındaki tek farklılık eğitimin şeklidir. Ders içeriğinin aynı olması nedeniyle kurstan alınan verim farklı değildir. Online eğitim örgün eğitime göre ekstra bazı avantajlara sahiptir. Belirli zamanda belirli yerde eğitim alma zorunluluğu olmadığı gibi eğitim içeriklerine eğitim sürecinin sonunda da ulaşmak mümkündür. İçeriğin dijital ortamda olması çıktı, ulaşım gibi ek masrafları oradan kaldırır.

Et ve Et Ürünleri İşlemeciliği Kursu Kazanımları

Türk gıda kodeksi yönetmeliği ve tebliğlerine uygun olarak et ve et ürünleri işlemeciliği kurs programını bitiren kursiyerlerin şu soruları kapsamlı olarak yanıtlayabilmeleri mümkündür:

 • Et ve et ürünleri hazırlama aşamasında kullanılan araç gereçler nelerdir?
 • Hayvan kesiminde dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?
 • Büyükbaş ve küçükbaş hayvanların, kanatlı ürünlerin ve sakatatın parçalanmasında hangi teknikler kullanılır?
 • Kemikleri etten ayırma aşamasında nelere dikkat edilir?
 • Et ve et ürünlerini ambalajlarken hangi malzemeler kullanılır?
 • Besin kaynaklı hastalıklar nelerdir?

Eğitim programının sonunda mesleğin gerektirdiği nitelikler kazanılmış olur. Et ve et ürünleri işleme yetisi kazananlar gıda teknolojisi kullanılan şu alanlarda çalışma fırsatına sahip olurlar:

 • Et entegre tesisleri
 • Büyük marketlerin et ve şarküteri bölümleri
 • Tavuk çiftlikleri
 • Mezbahalar

Et ve et ürünleri işlemeciliği ustalık belgesi alanlar kendi iş yerlerini açabilirler.

Et ve Et Ürünleri İşleme Elemanı Olmak İçin Gerekenler

Mesleki faaliyetlerin yerine getirilmesi mesleki ve teknik eğitim alınmasını gerektirir. Et ve et ürünleri işlemeci olmak için de mesleki eğitim alındığını ispat eden sertifikaya sahip olmak gereklidir. Sertifika almak mesleği icra etmek için yasal altyapıyı sağlar. Mesleği icra etmek için meslekle uyumlu kişisel özelliklere sahip olmak da avantaj sağlar. Meslek elemanlarının disiplinli, sorumluluk sahibi olmaları kadar kandan tiksinmemeleri veya korkmamaları da önem taşır.

Et ve Et Ürünleri İşlemeciliği Sertifikası Nasıl Alınır?

Sertifika kurs bitirme belgesi niteliği taşıyan yasal bir evraktır. Sertifika sahibi olmak için et ve et ürünleri işlemeciliği eğitim programını başarıyla tamamlamak gerekir. Sertifika sınavında, önceden belirlenmiş olan geçerli puanı alan kursiyerler sertifika almaya hak kazanmış olurlar. Sertifikaya sahip olmak için 100 puan üzerinden en az 45 puan almak gereklidir.

Et ve Et Ürünleri İşlemeciliği Belgesi Ne İşe Yarar?

Kurs programının sonunda alınan kurs bitirme belgesi, belge sahibinin mesleğin gereklerini yerine getirebileceğinin göstergesidir. Et ve et ürünleri işlemeciliği sertifikası, bireyin et ve et ürünleri işleme sürecinde meslek elemanı olarak çalışabileceğini gösterir. Tüm sektörlerde mesleki eğitim alan bireyler öncelikli olarak istihdam edilir. Et ve et ürünleri işlemecisi sertifikası olanlar gıda sektöründe istihdam edilme fırsatına sahip olurlar.

Et ve Et Ürünleri İşlemeciliği Sertifikası Ne Kadar Süre Geçerlidir?

Milli Eğitim Temel Kanunu, iş yerleri için sertifika kabul etme zorunluluğu getirmiştir. Sertifikanın yasal nitelik kazanıp geçerli olmasını sağlayan üzerinde Millî Eğitim Bakanlığının veya herhangi bir üniversitenin onayı bulunmasıdır. Üniversite veya MEB onaylı et ve et ürünleri işlemeciliği sertifikası e devlet üzerinden sorgulanabilir.

Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.
İLGİLİ MAKALELER
En Popüler Kurslar
Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.