Ana SayfaKurslarSanat, Spor, HobiDoğum Fotoğrafçılığı Eğitimi Sertifika Programı

Doğum Fotoğrafçılığı Nedir?

Doğum fotoğrafçılığı, doğum ve bebek fotoğrafçılığı olarak da adlandırılır. Kurs sürecinde yalnızca doğum süreci değil, baby shower gibi özel anlar da fotoğraflanır. Fotoğrafçılığın niş alanlarından biri olan doğum fotoğrafçılığında fotoğraf çekim teknikleri farklılık gösterir. Bu nedenle fotoğrafçıların püf noktalarını öğrenebilmek için doğum fotoğrafçılığı kursu programını tamamlamaları gerekir.

Doğum Fotoğrafçılığı Eğitimi Nedir?

Doğum fotoğrafçılığı kursu eğitim programı, alanda uzmanlaşmak ve kendini geliştirmek isteyen fotoğrafçılar için kişisel gelişim kursu niteliği taşır. Hobi ve sanat kurslarından biri olan bu kurs sürecinde verilen doğum fotoğrafçılığı eğitimi sayesinde doğum fotoğrafçısı olmak için gereken bilgi edinilmiş olur.

Kurs programının sonunda düzenlenen sertifika sınavına konu olan ve mesleki yeterlilik kazandıran eğitim içerikleri şöyledir:

 • Doğum ve Bebek Fotoğrafçılığında Çekim Aşamaları
 • Çekim Öncesi Hangi Hazırlıklar
 • Doğum Fotoğrafçılığında Kullanılan Ekipmanlar
 • Doğum Türüne Göre Çekim Teknikleri
 • Doğum Öncesi ve Sonrası Çekim Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler
 • Fotoğraf Seçimi ve Editleme
 • Renk Düzenleme
 • Albüm Tasarlama ve Baskıya Hazırlama

Doğum Fotoğrafçılığı Kursuna Kimler Katılabilir?

Doğum fotoğrafçılığı kursu katılımcı profili fotoğrafçılar veya ilgili üniversite bölümlerinde eğitim alan öğrencilerdir. Eğitim almak isteyenlerin fotoğraf makinesi ve çekim teknikleri konusunda en temel bilgilere sahip olması önemlidir. Daha önce profesyonel amaçla çekim yapılmış olması şartı ise yoktur.

Online Doğum Fotoğrafçılığı Eğitimi Var Mı?

Teknolojideki gelişmelerin eğitim sektörüne yansımasıyla pek çok eğitim uzaktan eğitime uyarlanmıştır. Doğum fotoğrafçılığı eğitimi de online eğitim programlarına dahil olan eğitimlerden biridir. Bilgisayara ve internet bağlantısına sahip olan herkes online eğitime katılabilir.

Online Doğum Fotoğrafçılığı Kursu Faydalı Mıdır?

Online eğitim örgün eğitime göre ekstra bazı avantajlara sahiptir. Belirli zamanda belirli yerde eğitim alma zorunluluğu olmadığı gibi eğitim içeriklerine eğitim sürecinin sonunda da ulaşmak mümkündür. İçeriğin dijital ortamda olması çıktı, ulaşım gibi ek masrafları oradan kaldırır.

Doğum Fotoğrafçılığı Eğitimi Kazanımları

Doğum fotoğrafçılığı eğitimi ile kursiyerlerin doğum ve bebek fotoğrafçılığı yapabilecek yeterliliğe sahip olmaları amaçlanır. Bu amaca yönelik olarak verilen eğitim sayesinde şu sorular yanıt bulmuş olur:

 • Doğum fotoğrafçılığı nedir?
 • Fotoğrafta istenmeyen renkler nasıl düzeltilir?
 • Yenidoğan bebek fotoğrafı çekilirken ışık ayarı nasıl yapılmalıdır?
 • Doğum fotoğrafçılarının, diğer fotoğraf çekim tekniklerinden farklı olarak dikkat etmeleri gerekenler nelerdir?
 • Doğum fotoğrafçılarının kullanacağı ekipmanlar nelerdir?
 • Hangi unsurları göz önünde bulundurarak çekim yapmak gerekir?
 • Albüm hazırlığında dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?
 • Hamilelik çekimi için mekan seçimi neye göre yapılır?
 • Doğumhanede çekim yaparken mahremiyet ve hijyen bakımından yapılması gerekenler nelerdir?

Doğum Fotoğrafçısı Olmak İçin Gerekenler

Mesleki faaliyetlerin yerine getirilmesi mesleki ve teknik eğitim alınmasını gerektirir. Doğum fotoğrafçısı olmak için de mesleki eğitim alındığını ispat eden sertifikaya sahip olmak gereklidir. Sertifika almak mesleği icra etmek için yasal altyapıyı sağlar. Mesleği icra etmek için meslekle uyumlu kişisel özelliklere sahip olmak da avantaj sağlar.

Doğum Fotoğrafçılığı Sertifikası Nasıl Alınır?

Sertifika kurs bitirme belgesi niteliği taşıyan yasal bir evraktır. Sertifika sahibi olmak için doğum fotoğrafçılığı sertifikası eğitim programını başarıyla tamamlamak gerekir. Sertifika sınavında, önceden belirlenmiş olan geçerli puanı alan kursiyerler sertifika almaya hak kazanmış olurlar. Sertifika sınavı geçerlilik puanı 100 puan üzerinden en az 45 puan olarak belirlenmiştir.

Doğum Fotoğrafçılığı Belgesi Ne İşe Yarar?

Kurs programının sonunda alınan kurs bitirme belgesi, belge sahibinin mesleğin gereklerini yerine getirebileceğinin göstergesidir. Doğum fotoğrafçılığı sertifikası, bireyin meslek elemanı olarak çalışabileceğini gösterir. Tüm sektörlerde mesleki eğitim alan bireyler öncelikli olarak istihdam edilir. Sertifika sahibi olmak şu alanlarda çalışabilecek yeterliliğe sahip olmak anlamına gelir:

 • Fotoğraf ve reklam stüdyoları
 • Moda evleri
 • Post prodüksiyon şirketleri

Doğum Fotoğrafçılığı Sertifikası Ne Kadar Süre Geçerlidir?

Milli Eğitim Temel Kanunu, iş yerleri için sertifika kabul etme zorunluluğu getirmiştir. Sertifikanın yasal nitelik kazanıp geçerli olmasını sağlayan üzerinde Millî Eğitim Bakanlığının veya herhangi bir üniversitenin onayı bulunmasıdır. Üniversite veya MEB onaylı doğum fotoğrafçılığı sertifikası e devlet üzerinden sorgulanabilir.

Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.
İLGİLİ MAKALELER
En Popüler Kurslar
Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.