Ana SayfaKurslarTehlikeli ve Çok Tehlikeli İşler KursuYüksek Gerilim Sistemleri Kursu Eğitim Programı

Yüksek Gerilim Sistemleri Kursu Eğitim Programı

Yüksek Gerilim Sistemleri Nedir?

Belirli kullanım alanlarına sahip yüksek gerilim sistemi, 52kV ile 300 kV arası gerilim iletimi sağlar. Türlü ölçüm hesaplamalarına bağlı olarak üretilen yüksek gerilim sistemleri, genellikle santrallere ve barajlara konumlanır. İçerdiği yüksek elektrik enerjisi nedeniyle de herhangi bir konut alanına veya ulaşım sistemine yakın olmaması gerekir. Yüksek gerilim sisteminin gerekli kurulum, bakım ve onarımından sorumlu kimseler ise yüksek gerilim sistemcisi olarak adlandırılırlar. Meslek elemanlarının iş başındaki ön bilgi kaynaklarından biri ise yüksek gerilim sistemleri kursudur.

Yüksek Gerilim Sistemleri Kursu Nedir?

Yüksek gerilim sistemleri kurs programı, yüksek gerilim sisteminin kurulumu ve bakım-onarım faaliyetlerini konu edinir. Kurs genellikle tehlikeli işlere yer veren eğitim merkezleri tarafından verilir. Kurs sürecinde, yüksek gerilim hatlarının kullanım yerleri ve kullanımına yönelik bilgiler sunulur. Ayrıca yüksek gerilim sistemcisi olanların yaptıkları işler de eğitim içeriğinde yer alır.

Genel olarak yüksek gerilim sistemleri kursunun dersleri şöyledir:

 • Yüksek Gerilim Sistemi Nedir?
 • Yüksek Gerilim Sistemlerinde İş Sağlığı ve Güvenliği
 • Elektrik Elektronik Ölçme Uygulamaları
 • Elektrik Devre Hesaplamaları
 • Elektrik Pano Sistem İşlemleri
 • Yüksek Gerilim Tesisi Bakım ve Onarım İşlemleri

Ders içerikleri, yüksek gerilim konusu hakkında ön bilgiler vermeye yöneliktir. Kursiyerler edindikleri bilgileri de kurs sonunda verilen katılım belgesi veya kurs bitirme sertifikası ile kanıtlama olanağına erişirler.

Yüksek Gerilim Sistemleri Kursu Eğitim Süresi

Eğitimi veren çoğu kurs merkezi en az 40 saatlik kurs süresi sunmaktadır.

Yüksek Gerilim Sistemleri Eğitimine Kimler Katılabilir?

Yüksek gerilim sistemleri eğitimine, yüksek gerilim hatta kurulumu ve bakımı konusunu merak edenler katılabilirler. Bununla beraber yüksek gerilim sistemcisi olmak isteyenlerin 18 yaşını doldurmaları ve mesleğin icrasına engel olacak herhangi bir ruhsal veya bedensel sorunun olmaması gerekir.  

Online Yüksek Gerilim Sistemleri Kursu Var Mı?

Yüksek gerilim sistemleri eğitimi, yüz yüze ve online eğitim seçeneklerine sahiptir. Yüksek gerilim sistem kurulumu- bakımını ve mesleki standartları konu alan eğitim, online kurs aracılığıyla da verilir. Bununla beraber online yüksek gerilim sistemleri kursu, yeterli katılımcının olması durumunda açılır. Açılan online yüksek gerilim sistemleri eğitimi, iş hakkında ön bilgiler edinmeye yöneliktir. Açılan eğitimler de ön bilgiler ile birlikte sertifika verme amacını da taşır. Genel olarak online yüksek gerilim sistemleri kurs, mesleğe yönelik ön bilgiler edinip yetkinliğini göstermek isteyenlere uygun bir seçenektir.

Online Yüksek Gerilim Sistemleri Eğitimi Faydalı mıdır?

Online yüksek gerilim sistemleri kursu, zaman ve mekân sınırlaması olmadan ön bilgiler edinmek isteyenlere göredir. Kursa katılmak isteyenler video veya PDF içerikler aracılığıyla meslekte bilgileri ve iş sağlığı-güvenliği önlemlerini öğrenmiş olurlar. Bu bakımdan online yüksek gerilim sistemleri programı, yararlı bir eğitim seçeneğidir.

Yüksek Gerilim Sistemleri Kursu Kazanımları

 • Yüksek gerilim sistemleri eğitimini başarıyla bitiren kursiyerler;
 • Yüksek gerilim sisteminin nerelerde kullanılması gerektiğini,
 • Yüksek gerilim sistem kurulumunda dikkat edilmesi gerekenleri,
 • Temel elektrik-elektronik kavramları,
 • Yüksek gerilim hat kurulumunda alınması gereken iş sağlığı ve güvenliği önlemlerini,
 • Elektrik-elektronik ölçme uygulamalarını,
 • Yüksek gerilim sisteminin bakım ve onarım işlemlerini öğrenmiş olurlar.

Yüksek Gerilim Sistemcisi Ne İş Yapar?

Yüksek gerilim sistemcisinin başlıca görevi, ölçüm ve hesaplamalara uygun olarak elektrik devresini kurmaktır. Yüksek gerilim tesislerinde görev alan meslek elemanları, tesis ve elektrik devrelerinin bakım ve onarım işlemlerini de yerine getirirler. Genel olarak yüksek gerilim sistemcisi, yaptığı uygulamalar esnasında iş sağlığı ve güvenliği önlemlerini esas alarak mesleğini yerine getirir.

Yüksek Gerilim Sertifikası Nereden Alınır?

Yüksek gerilim eğitim ve sertifikası, çoğunlukla tehlikeli işlere yer veren kurs merkezleri tarafından verilir. Yüksek gerilim kursu, pratik bilgi istediğinden ve tehlikeli iş kapsamında olduğundan bu kurs talebin olması hâlinde açılır. Açılan yüksek gerilim sistemleri kursunun ders içeriklerinin sona ermesiyle sertifika sınavı uygulaması geçilir. Kursiyerler, eğitim merkezinin belirlediği geçme notunu aşmaları durumunda katılım belgesi veya kurs bitirme sertifika almaya ha kazanırlar. Aldıkları sertifika da kurye aracılığıyla kendi bulundukları yere teslim edilir.

Yüksek Gerilim Sistemleri Sertifikası Ne İşe Yarar?

Kursiyerin aldığı sertifika, yüksek gerilim sistemcisi mesleğine aşina olduğunu gösterir. Kursiyer edindiği sertifikayı ilgili iş alanlarında öne çıkmak adına gösterebilir. Ayrıca alınan belge, mesleki yeterlilikler arasında gösterilen eğitim şartının da tamamlandığını kanıtlamış olur.

Yüksek Gerilim Sistemleri Belgesi Ne Kadar Süre Geçerlidir?

Alınan yüksek gerilim sistemleri belgesi; MEB, üniversite veya kurum onaylı olabilir. Genellikle MEB veya üniversite onaylı sunulan belgeler, e-devlet üzerinden de sorgulanabilir özelliğe sahiptir. Belgeyi alan kişiler, mesleği yerine getirmek için lazım olan niteliklerden birini karşılar.

Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.
İLGİLİ MAKALELER
En Popüler Kurslar
Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.