Ana SayfaKurslarTehlikeli ve Çok Tehlikeli İşler KursuGüvenlik, Topraklama ve Ölçme Kursu Sertifika Programı

Güvenlik, Topraklama ve Ölçme Kursu Sertifika Programı

Güvenlik, Topraklama ve Ölçme Nedir?

Güvenlik, topraklama ve ölçme elektrik tesislerinde yapılan işlemlerdir. Bu işlemler iş talimatları ve yönetmeliklere göre, eğitimli meslek elemanları tarafından yapılır. Güvenlik, topraklama ve ölçme işlemlerinden sorumlu meslek elemanları;

 • AG elektrik şebekelerinde alınması gereken güvenlik önlemleri,
 • Kablo ve iletkenleri aşırı akım olasılığına karşı koruma,
 • Aşırı akım koruma cihazları,
 • Koruma iletkenleri kesitlerinde hesaplama konularında bilgi sahibi olmalılardır.

Güvenlik, Topraklama ve Ölçme Kursu Süresi

Tehlikeli ve çok tehlikeli işlerde güvenlik topraklama ve ölçme kursu eğitim programının süresi Milli Eğitim Bakanlığı tarafından en az 40 saat olarak belirlenmiştir.

Güvenlik, Topraklama ve Ölçme Kursu Nedir?

Güvenlik topraklama ve ölçme kursu, İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kapsamında düzenlenen eğitim programıdır. Meslek edindirme kursları arasında bulunan güvenlik topraklama ve ölçme eğitimi sektörde bazı işletmeler tarafından kurumsal eğitim olarak da verilir. Eğitim sonunda kurs bitirme belgesi niteliği taşıyan ve bireylere meslek elemanı olarak çalışma fırsatı sunan sertifika verilir.

Kurs programında; kursiyerlerin elektrik tesislerinde güvenlik önlemleri alma ve topraklama uygulamaları ile ölçüm yapma konularında bilgilendirilmeleri amaçlanır. Temel iş güvenliği ve işçi sağlığı kuralları da kurs konularına dahildir. Kurs programının sonunda düzenlenen sertifika sınavına konu olan ve mesleki yeterlilik kazandıran güvenlik topraklama ve ölçme kursu ders içerikleri şöyledir:

 • Alçak Gerilim Elektrik Tesisleri
 • Topraklama, Koruma İletkeni ve Potansiyel Dengeleme
 • İş Sağlığı ve İşçi Güvenliği

Güvenlik, Topraklama ve Ölçme Kursuna Kimler Katılabilir?

Güvenlik topraklama ve ölçme kursu okuryazar herkesin katılabileceği bir eğitimdir. En az ilkokul mezunu olmak kursa katılmak için yeterli olacaktır; fakat istihdamda en az lise mezunlarına öncelik tanınır. Mesleği yapamaya engel bedensel, ruhsal sorunu olan kişilerin sertifika programına katılmamaları gerekir. Nitekim istihdamda sağlık raporu istenecektir.

Online Güvenlik, Topraklama ve Ölçme Kursu Var Mı?

Teknolojideki gelişmelerin eğitim sektörüne yansımasıyla pek çok eğitim uzaktan eğitime uyarlanmıştır. Güvenlik topraklama ve ölçme kursu da online eğitim programlarına dahil olan eğitimlerden biridir. Bilgisayara ve internet bağlantısına sahip olan herkes online eğitime katılabilir. Yeterli katılımcı sayısına ulaşılması durumunda açılan güvenlik, topraklama ve ölçme kurs programında temel teorik bilgiler aktarılır.

Online Güvenlik, Topraklama ve Ölçme Kursu Faydalı Mıdır?

Online eğitim örgün eğitime göre ekstra bazı avantajlara sahiptir. Belirli zamanda belirli yerde eğitim alma zorunluluğu olmadığı gibi eğitim içeriklerine eğitim sürecinin sonunda da ulaşmak mümkündür. İçeriğin dijital ortamda olması çıktı, ulaşım gibi ek masrafları oradan kaldırır.

Güvenlik, Topraklama ve Ölçme Kursu Kazanımları

Güvenlik topraklama ve ölçme kursu ile kursiyerlerin elektrik elektronik teknolojisi alanında çalışabilecek yeterliliğe sahip olmaları amaçlanır. Bu amaca yönelik olarak verilen eğitim sayesinde şu sorular yanıt bulmuş olur:

 • Elektrik tesislerinde iş sağlığı ve güvenliği bakımından alınması gereken önlemler nelerdir?
 • Aşırı akım oluşmasını önlemek için ne yapmak gerekir?
 • Topraklama elektrotlarında hesaplama nasıl yapılır?
 • Topraklama işlemleri nelerdir?
 • TN ve TT sistem nedir?
 • Kaçak akım koruma cihazı hangi amaçla nasıl kullanılır?

Güvenlik, Topraklama ve Ölçme Elmanı Olmak İçin Gerekenler

Mesleki faaliyetlerin yerine getirilmesi mesleki ve teknik eğitim alınmasını gerektirir. Güvenlik, topraklama ve ölçme elemanı olmak için de mesleki eğitim alındığını ispat eden sertifikaya sahip olmak gereklidir. Sertifika almak mesleği icra etmek için yasal altyapıyı sağlar. Mesleği icra etmek için meslekle uyumlu kişisel özelliklere sahip olmak da avantaj sağlar.

Güvenlik, Topraklama ve Ölçme Sertifikası Nasıl Alınır?

Sertifika kurs bitirme belgesi niteliği taşıyan yasal bir evraktır. Sertifika sahibi olmak için güvenlik, topraklama ve ölçme sertifikası eğitim programını başarıyla tamamlamak gerekir. Sertifika sınavında, önceden belirlenmiş olan geçerli puanı alan kursiyerler sertifika almaya hak kazanmış olurlar. Sertifika sınavı geçerlilik puanı 100 puan üzerinden en az 45 puan olarak belirlenmiştir.

Güvenlik, Topraklama ve Ölçme Belgesi Ne İşe Yarar?

Kurs programının sonunda alınan kurs bitirme belgesi, belge sahibinin mesleğin gereklerini yerine getirebileceğinin göstergesidir. Güvenlik, topraklama ve ölçme sertifikası, bireyin elektrik sektöründe meslek elemanı olarak çalışabileceğini gösterir. Tüm sektörlerde mesleki eğitim alan bireyler öncelikli olarak istihdam edilir. Güvenlik, topraklama ve ölçme sertifikası olanlar da elektrik sektöründe istihdam edilme fırsatına sahip olurlar.

Güvenlik, Topraklama ve Ölçme Sertifikası Ne Kadar Süre Geçerlidir?

Milli Eğitim Temel Kanunu, iş yerleri için sertifika kabul etme zorunluluğu getirmiştir. Sertifikanın yasal nitelik kazanıp geçerli olmasını sağlayan üzerinde Millî Eğitim Bakanlığının veya herhangi bir üniversitenin onayı bulunmasıdır. Üniversite veya MEB onaylı güvenlik, topraklama ve ölçme sertifikası e devlet üzerinden sorgulanabilir.

Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.
İLGİLİ MAKALELER
En Popüler Kurslar
Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.