Ana SayfaBlogVerimli Ders Çalışma İçin Zaman Yönetimi Uygulayın

Verimli Ders Çalışma İçin Zaman Yönetimi Uygulayın

Nasıl verimli ders çalışılır sorusuna karşılık arayan öğrenciler için ders çalışma tekniklerini zaman yönetimi teknikleriyle harmanladık. Siz de verimli ders çalışma programı hazırlamak ve verimli ders çalışma için zaman yönetimi kullanmak için ipuçlarına ihtiyaç duyuyorsanız doğru sayfadasınız.

Yaygın kanı zeka düzeyi yüksek insanların başarılı olduğu yönündedir. Elbette doğruluk payı vardır; fakat zeka başarılı olmak için yeterli değildir. Başarılı olmak etkin ders çalışmayı gerektirir. Ders çalışmayı etkin olarak nitelendirebilmek için gereken ise zamanı iyi planlamaktır. Dolayısıyla verimli ders çalışmak için zaman yönetimi yapabilmek bir öğrenci için kritik önem taşır.

Verimli Ders Çalışma Yöntemleri

Bir öğrenci şüphesiz ders çalışmak konusunda çevresinden fazlasıyla tavsiye alır. Bu tavsiyelerin başarıya götürmesi mümkün olsa da önemli olan kişinin kendisine en uygun yöntemi seçebilmesi ve bu yöntemi uygularken zamanı doğru yönetilmesidir. Bu noktada özellikle vurgulamalıyız ki başarının önünde en büyük engel vazgeçmek ve ertelemektir. Öncelikle bu alışkanlıklarınızdan uzak durun. Ardından şu önerimize de kulak verin:

Kendinizi Tanıyın

Zaman yönetiminin ilk aşaması kişinin kendisini tanımasıdır. Zamanı yönetmenin aslında kişinin kendisini yönetmek olduğunu da söyleyebiliriz. Bu nedenle en etkili ders çalışma yöntemi ve tekniğini tespit etmek için öncelikle şu soruları kendinize sormanızı öneririz:

 • Benim için verimli ders çalışma saatleri hangi saatler?
 • Hangi dersleri daha kolay anlayabiliyorum, hangi derslerde eksiklerim var?
 • Dikkatimi nasıl bir ortamda toparlayabiliyorum?

Uygun Ders Çalışma Ortamı Oluşturun

Ders çalışmak için uygun bir ortam oluşturmadığınızda hangi yöntemi kullanırsanız çalışmalarınızdan istediğiniz sonuçları almanız mümkün olmayacaktır. Peki, ders çalışma ortamı nasıl olmalı? Bu sorunun yanıtı kişiden kişiye değişebilir; fakat genel olarak odanın görsel ve işitsel uyaranlardan, özellikle de teknolojik cihazlardan arındırılmış olması gerekir. Verimlilik için uygun çalışma ortamını şöyle ifade edebiliriz: Gerekli araç gereçlerin hazır bulunduğu, doğru aydınlatılmış, sessiz ve düzenli bir oda.

Ders Çalışma Planı Yapın

Verimli çalışabilmenin en iyi yolu zamanı iyi değerlendirebilecek şekilde ders çalışma planı yapmaktır. İyi bir plan yaparak uygun bir ders çalışma programı oluşturabilirsiniz.  Programın etkili olabilmesi için şunlara dikkat etmelisiniz:

 • Kaliteli uyku öğrenmenin daha sağlıklı olmasını sağlar. Bu nedenle uyku uyumaya ihtiyaç duyduğunuzu göz önünde bulundurarak plan yapın.
 • Kendinize serbest zaman da tanıyın. Sosyal etkinlikler ile ders programı arasında dengeyi kuramadığınızda planınız başarısızlıkla sonuçlanacaktır.
 • Mümkün olabildiğince aynı saatleri ders çalışmaya ayırın.
 • Programınızda zorlandığınız derslere ağırlık verin.
 • Gerekirse planı güncelleyin veya yeniden plan yapın.
 • Oluşturduğunuz ders çalışma planına sadık kalın.
 • Programa düzenli olarak uyduğunuzda kendinize bir ödül verin. Bu ödül sinemaya ve konsere gitmek olabilir.

Pomodoro Tekniğinden Yararlanın

Pomodoro tekniği, 1980’lerde geliştirilmiş bir tekniktir. En sık kullanılan zaman yönetimi tekniklerinden biri olan Pomodoro, verimli ders çalışma için etkili olabilecek en iyi tekniklerin başında gelir. Bu teknik 25 dakikalık çalışma sürecinin ardından 5 dakika mola vermeye dayanır. 4 defa 5 dakikalık mola verildikten sonra 15-30 dakika kadar mola verilir. Pomodoro tekniği ile ders çalışma genellikle başarılı sonuç verir.

Eisenhower Matrisi Tekniğinden Yararlanın

Zaman yönetimi için en çok kullanılan yöntemlerden biri ABD başkanlığı da yapmış olan Dwight David Eisenhower tarafından geliştirilen Eisenhower matrisidir. Bu teknik Eisenhower’ın şu sözüne dayanır: “Önemli olan nadiren acildir, acil olansa nadiren önemli.”

Esasında yapılacak işleri önemli ve acil, acil değil ve önemsiz şeklinde  ayırmayı sağlayan bu teknik daha çok işletmelerde zaman yönetiminde kullanılsa da ders çalışma için de başarılı sonuç verir.

Not Tutun

Zaman yönetiminin en önemli aşamalarından biri not tutmaktır. Ana fikri vurgulayan, önemli yerleri not almalısınız. Not alırken şu yöntemlerden yararlanabilirsiniz:

 • Akıcı notlar yöntemi: Konuyu özetleyen genel cümleler yazın ve şemalar çizin. Bu sayede konular arasındaki bağlantıyı daha iyi görebilirsiniz.
 • Akıl haritası: İngiliz bilim insanı Tony Buzan’ın, beyin ve not alma konulu araştırmalarıyla bulduğu akıl haritası tekniği, zihin haritalama tekniği olarak da ifade edilir. Bu yöntemde görsel hafızanın gücünden yararlanmak için kavramların ifade ettiği şekiller çizilir.
 • Taslak çıkarma yöntemi: Konuyu anımsatan birkaç kelimeyi yazıp altına notlar almayı ifade eden bu teknik de en etkili not alma tekniklerinden biridir.
 • Cornell not alma tekniği: 1950’li yıllar itibarıyla kullanılan bu önemli teknikte bir kağıt üç sütuna bölünür. En dar sütuna ipuçları, geniş sütuna çok önemli notlar, alt kısma ise kısa özet yazılır.

Ders Çalışırken Odaklanma Teknikleri Kullanın

Ders çalışma sürecinin verimli olup olmadığını belirleyen en önemli unsur kişinin konuya ne kadar odaklanabildiğidir. Odaklanma güçlüğü söz konusu olduğunda ne kadar düzenli çalışılırsa çalışılsın bir süre sonra sonucun olumlu yönde değişmediği anlaşılacaktır. Bu nedenle odaklanmak için yapabilecekleriniz, nasıl daha verimli ders çalışılır sorusuna yanıt niteliğindedir. Ders çalışırken daha iyi odaklanmak için uyku ve beslenme düzenine dikkat edin, olumlu düşünün ve motivasyonunuzu yüksek tutun.

Okuma Hızını Artırma Çalışmalarına Zaman Ayırın

Hızlı okuma da verimli ders çalışma yöntemlerinden biridir. Okuma hızı artırtmak için yapabileceğiniz çalışmaları zaman kaybı olarak değil, zaman kazandıran bir çalışma olarak görmelisiniz. Okuma hızının artması sınavlarda daha kısa sürede doğru yanıta ulaşarak başarıyı artırmak ve daha çok kitap okuyarak daha çok bilgiye sahip olmak mümkündür.

Mola Sürenizi İyi Değerlendirin

Verimli bir çalışma süreci için molanızı iyi değerlendirebilmelisiniz. Peki, ders molalarında ne yapılmalı? Mola sürecinde ortamı havalandırın ve mini egzersizler veya ev içinde yürüyüş yaparak hareket edin. Sonu gelmeyen mola döngülerine kapılmamak için mola süresine sadık kalın. Molada sevdiğiniz şarkıları dinlemeniz motivasyonunuzu yüksek tutmanıza yardımcı olur.

Bahsettiğimiz ipuçlarını göz önünde bulundurup teknikleri uyguladıktan sonra  aynı programa devam edip etmeyeceğinize karar vermelisiniz. Bunun için kendinize şu soruları yönetin ve yanıtlarınızın ardından gerekirse çalışma programınızı gözden geçirin ve düzenleyin:

 • Bu şekilde zaman geçirmekten mutlu muyum?
 • Boşa zaman harcadığım anlar oldu mu?
 • Tekrar etmeye yeteri kadar zaman ayırabildim mi?
 • Zamanı gerçekten çalışmak için mi harcadım?
 • Planımdaki ders saatlerinde verimli olabiliyor muyum?
 • Çalışma programımdan önceki başarı düzeyim ile planı uyguladıktan sonraki başarı düzeyim arasında bir farklılık oldu mu?

Özetle;

İstenen başarı standardını yakalayabilmek, ders çalışırken uygun çalışma yöntemleri kullanmak ve zamanı verimli kullanmakla mümkün olabilecektir. Bu yazımızda zaman yönetiminin ders çalışma programına nasıl uyarlanabileceğinden bahsettik ve çalışma süresince faydalı olabilecek ipuçlarına değindik.

Son olarak şunun altını çizelim: Dünyanın en iyi ders çalışma programı kişinin kendini tanıyarak ve zamanı verimli kullanarak oluşturduğu programdır. Siz de verimli ders çalışma için zaman yönetimi uygulamalısınız. Zaman yönetimi teknikleri hakkında kapsamlı bilgi edinebileceğiniz zaman yönetimi eğitimi de verimli ders çalışmakta size yardımcı olacaktır.

Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.
İLGİLİ MAKALELER
En Popüler Kurslar
Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.