Ana SayfaKurslarTehlikeli ve Çok Tehlikeli İşler KursuTel Büküm Elemanı Kursu Sertifika Programı

Tel Büküm Elemanı Kursu Sertifika Programı

Tel Büküm Elemanı Kimdir?

Tel büküm elemanı, tel bükme makinesi kullanan ve tel bükme işleri yapan meslek elemanıdır. 8121.92 meslek koduyla hizmet veren tel büküm elemanları şu görev ve sorumlulukları yerine getirirler:

 • Büküm makinesini hazırlamak
 • Tel veya kablo seçimi yapmak
 • Büküm makinesini çalıştırmak
 • Deformasyonları kontrol etmek
 • Hatalı üretilmiş ürünleri ayrıştırmak
 • Aylık ve yıllık makine bakımı yapmak
 • Makine temizliği yapmak
 • Makinedeki arızaların giderilmesini sağlamak, arıza basitse onarmak

Tel Büküm Elemanı Kursu Süresi

Tehlikeli ve çok tehlikeli işlerde tel büküm elemanı kursu eğitim süresi Milli Eğitim Bakanlığı tarafından en az 40 saat olarak belirlenmiştir.

Tel Büküm Elemanı Kursu Nedir?

Tel büküm elemanı kursu, İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kapsamında düzenlenen eğitim programıdır. Meslek edindirme kursları arasında bulunan tel büküm elemanı kursu sektörde bazı işletmeler tarafından kurumsal eğitim olarak da verilir. Eğitim sonunda kurs bitirme belgesi niteliği taşıyan ve bireylere meslek elemanı olarak çalışma fırsatı sunan sertifika verilir.

Kurs programında; kursiyerlerin büküm makinesini üretime hazırlayarak tel büküm işleri yapma yeterliliği kazanmaları amaçlanır. Kurs programının sonunda düzenlenen sertifika sınavına konu olan ve mesleki yeterlilik kazandıran tel büküm elemanı kursu ders içerikleri şöyledir:

 • Tel büküm işleri için çalışma ortamı
 • Tel büküm işleri yaparken dikkat edilmesi gerekenler
 • Tel büküm işlerinde kullanılan makine ve ekipmanlar
 • Tel bükme makinesi kullanımı
 • Tel büküm işlerinde kullanılan makine ve ekipmanlar bakımı

Tel Büküm Elemanı Kursuna Kimler Katılabilir?

Tel büküm elemanı kursu okuryazar herkesin katılabileceği bir eğitimdir. En az ilkokul mezunu olmak kursa katılmak için yeterli olacaktır; fakat istihdamda en az lise mezunlarına öncelik tanınır. Mesleği yapamaya engel bedensel, ruhsal sorunu olan kişilerin tel büküm elemanı kursu sertifika programına katılmamaları gerekir. Nitekim istihdamda sağlık raporu istenecektir.

Online Tel Büküm Elemanı Kursu Var Mı?

Teknolojideki gelişmelerin eğitim sektörüne yansımasıyla pek çok eğitim uzaktan eğitime uyarlanmıştır. Tel büküm elemanı kursu online eğitim programlarına dahil olan eğitimlerden biridir. Bilgisayara ve internet bağlantısına sahip olan herkes online tel büküm elemanı olmak üzere eğitim alabilir.

Tel Büküm Elemanı Kursu Faydalı Mıdır?

Tel büküm elemanı kursu ile örgün eğitim arasındaki tek farklılık eğitimin şeklidir. Ders içeriğinin aynı olması nedeniyle kurstan alınan verim farklı değildir. Online eğitim örgün eğitime göre ekstra bazı avantajlara sahiptir. Belirli zamanda belirli yerde eğitim alma zorunluluğu olmadığı gibi eğitim içeriklerine eğitim sürecinin sonunda da ulaşmak mümkündür. İçeriğin dijital ortamda olması çıktı, ulaşım gibi ek masrafları oradan kaldırır.

Tel Büküm Elemanı Kursu Kazanımları

Tel büküm elemanı eğitimi ile kursiyerlerin metalürji sektöründe tel büküm işleri yapabilecek yeterliliğe sahip olmasını amaçlanır. Bu amaca yönelik olarak verilen eğitim sayesinde şu sorular yanıt bulmuş olur:

 • Tel büküm işleri için hangi ekipmanlar kullanılır?
 • Tel büküm işlemleri nelerdir?
 • Tel büküm işleri nasıl yapılır?
 • Tel büküm makinesinin bakımı ve temizliği nasıl yapılır?
 • Tel büküm işleri yaparken iş sağlığı ve güvenliği açısından dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Tel Büküm Elemanı Olmak İçin Gerekenler

Mesleki faaliyetlerin yerine getirilmesi mesleki ve teknik eğitim alınmasını gerektirir. Tel büküm elemanı olmak için de mesleki eğitim alındığını ispat eden sertifikaya sahip olmak gereklidir. Sertifika almak mesleği icra etmek için yasal altyapıyı sağlar. Mesleği icra etmek için meslekle uyumlu kişisel özelliklere sahip olmak da avantaj sağlar. Tel büküm elemanlarının disiplinli, sorumluluk sahibi, planlı ve takım çalışmasına yatkın kişiler olmaları gerekir.

Tel Büküm Elemanı Sertifikası Nasıl Alınır?

Sertifika kurs bitirme belgesi niteliği taşıyan yasal bir evraktır. Sertifika sahibi olmak için tel büküm elemanı sertifikası eğitim programını başarıyla tamamlamak gerekir. Sertifika sınavında, önceden belirlenmiş olan geçerli puanı alan kursiyerler tel büküm elemanı sertifikası almaya hak kazanmış olurlar. Sertifika sınavı geçerlilik puanı 100 puan üzerinden en az 45 puan olarak belirlenmiştir.

Tel Büküm Elemanı Belgesi Ne İşe Yarar?

Kurs programının sonunda alınan kurs bitirme belgesi, belge sahibinin mesleğin gereklerini yerine getirebileceğinin göstergesidir. Tel büküm sertifikası, bireyin metal teknolojisi kullanabileceğini gösterir. Tüm sektörlerde mesleki eğitim alan bireyler öncelikli olarak istihdam edilir. Tel büküm elemanı sertifikası olanlar sektörde istihdam edilme fırsatına sahip olurlar.

Tel Büküm Sertifikası Ne Kadar Süre Geçerlidir?

Milli Eğitim Temel Kanunu, iş yerleri için sertifika kabul etme zorunluluğu getirmiştir. Sertifikanın yasal nitelik kazanıp geçerli olmasını sağlayan üzerinde Millî Eğitim Bakanlığının veya herhangi bir üniversitenin onayı bulunmasıdır. Üniversite veya MEB onaylı tel büküm sertifikası e devlet üzerinden sorgulanabilir.

Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.
İLGİLİ MAKALELER
En Popüler Kurslar
Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.