Ana SayfaKurslarGüzellik KurslarıSertifikalı İpek Kirpik Eğitimi Programı

Sertifikalı İpek Kirpik Eğitimi Programı

Güzellik salonlarındaki uygulamalardan biri olan ipek kirpik, yapay kirpik işlemlerini içerir. Genel olarak saf ipek, vizon ve doğal insan saçının kullanılmasıyla müşterilere sunulur. İpek kirpiğin sağladığı en önemli avantaj, göz makyajı yapmadan dahi çarpıcı bir bakışı sunmasıdır.

Doğal bir görünüm kazandırmasıyla da güzellik merkezlerinin en tercih edilen uygulamaları arasındadır. İpek kirpik uygulayıcıları ise güzellik merkezi çalışanlarıdır. Çalışanlar, güzellik uzmanlığı eğitimi dışında spesifik olarak ipek kirpik konusunda da uzmanlaşmak için eğitimlere katılırlar. Bu eğitim genel olarak ipek kirpik takma eğitimi veya ipek kirpik kursu olarak adlandırılır.

İpek Kirpik Eğitimi Nedir?

İpek kirpik eğitimi olarak adlandırılan kurs, ipek kirpik uygulayıcı yetiştirme amacı taşır. Bu amaca yönelik olarak hazırlanan kurs programı, detaylı ders içerikleri sunar. Protez tırnak ve kalıcı makyaj eğitimleri içinde de olan ipek kirpik yöntemi, tam olarak ipek kirpik eğitimiyle detaylı aktarılmış olunur. Yetkin ve profesyonel kişiler tarafından ele alınması gereken ipek kirpik uygulaması için detaylı bir eğitim almak gerekir. Buna yönelik verilen ipek kirpik kursları, göz yapısına göre ipek kirpiğin nasıl yapılacağının detaylarını içerir.

İpek kirpik kursunun genel ders içerikleri şöyledir:

 • Genel Hijyen Eğitimi
 • Kirpik Yapısı ve Özellikleri
 • Göz Şekilleri
 • İpek Kirpik Kullanım Öncesi Hazırlıklar
 • Kirpik Yapısını Analiz Etme
 • İpek Kirpik Uygulamasında Kullanılan Malzemeler
 • İpek Kirpik Takma İşlemleri
 • İpek Kirpik Çıkarma İşlemi
 • Kirpik Temizleme Yöntemleri
 • İpek Kirpik Uygulamasına Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kursun ders içerikleri, ipek uzmanı olmak için gerekli olan işlem konularını kapsar. Kirpik takma yöntemleri dışında temizleme ve çıkarma yöntemleri de kursiyere aktarılır. Ders içeriklerinin sona ermesiyle ise ipek kirpik sertifikası alma aşamasına geçilir.

İpek Kirpik Kursuna Kimler Katılabilir?

Güzellik uzmanı veya ipek kirpik uzmanı olmak isteyenler kursun asıl hedef kitlesidir. Bunun haricinde ipek kirpik uygulamasını merak eden herkes eğitime başvurabilir. Yine güzellik merkezlerinde yardımcı olarak çalışmak isteyenler ipek kirpik uygulayıcısı sertifikası almak için eğitime katılabilirler.

İpek Kirpik Eğitimi Ne Kadar Sürer?

İpek kirpik kurs süresi, ders içeriklerine ve kursun aktarılma ortamına göre değişiklik gösterir. Genel olarak yüz yüze ipek kirpik eğitimleri, 2 gün ile 1 ay kurs süresine sahiptir.

Online İpek Kirpik Eğitimi Var mı?

İpek kirpik eğitimi, yüz yüze ve online eğitim seçeneklerine sahip olarak kursiyere sunulur. Kirpik takma ve mesleki standartları konu alan eğitim, online kurs aracılığıyla da verilir. Online verilen ipek kirpik kursu, yeterli katılımcının olması durumunda açılabilir. Açılan online ipek kirpik eğitimi, alan bilgisi ve becerisi hakkında ön bilgiler edinmeye yöneliktir. Açılan eğitimler, ön bilgiler ile birlikte ipek kirpik sertifikası verme amacını da taşır. Genel olarak ipek kirpik kurs programı, mesleğe yönelik ön bilgiler edinip yetkinliğini göstermek isteyenlere uygun bir seçenektir.

Online İpek Kirpik Kursu Faydalı Mı?

Online ipek kirpik kursu, zamanı olmayıp ipek kirpik hakkında bilgi edinmek isteyenler içindir. Online kurs sürecinde, video ders veya PDF içerikler aracılığıyla ipek kirpik uygulamasına yönelik bilgiler aktarılır. Kursiyerler, ders içeriklerini istedikleri yer ve zaman dahilinde de takip edebilirler. Ayrıca kurs sonunda yapılan online sertifika sınavı sonucunda geçer not alanlara üniversite veya MEB onaylı sertifika verilir. Bu açıdan online ipek kirpik eğitimi, ders içeriklerinin detaylı olmasına bağlı olarak faydalı eğitim seçeneklerinden biridir.

İpek Kirpik Kursu Kazanımları

Kursu başarıyla bitirenler;

 • Göz yapısına ve şekline uygun kirpiğin nasıl olması gerektiğini,
 • Kişisel ve iş yeri hijyeni için uyulması gereken kuralları,
 • Kirpik takma yöntemlerinin nasıl uygulanabileceğini,
 • İpek kirpik çıkarmanın nasıl yapıldığını,
 • Kirpik temizleme yöntemlerinin neler olduğunu,
 • İpek kirpik uygulamasında yapılan ön hazırlık sürecini,
 • İpek kirpik işleminde kullanılan ekipman ve araçları,
 • Ekipmanlarının temizliğini ve bakım işlemlerini öğrenmiş olurlar.

İpek Kirpik Sertifikası Nasıl Alınır?

İpek kirpik sertifikası, ders içeriklerinin bitiminden sonra yapılan sınav sonucunda verilir. İpek kirpik sertifikası almak için kurs merkezinin belirlediği sınav geçme notunu aşmak gerekir. Genellikle yapılan sınav, çoktan seçmeli formata sahip olarak uygulanır. Kimi kurs merkezi ise uygulamalar eşliğinde sertifika verme yolunu tercih eder. Genellikle geçme notu en az 45 puandır. Bu puanı veya üzerini elde eden kursiyerler, ipek kirpik kurs bitirme sertifikası almaya hak kazanırlar.

İpek Kirpik Sertifikası Ne İşe Yarar?

İpek kirpik sertifikası, güzellik merkezleri ile estetisyen uygulamalarına yer veren alanlar için öne çıkarıcı bir belgedir. İlgili iş alanlarında çalışmak için işin uygulanışını hakkında bilgi sahibi olunduğunu göstermek gerekir. Alınan sertifika da doğrudan ipek kirpik uygulaması hakkında bilgi ve fikir olunduğunu kanıtlar. Kursiyer aldığı belge aracılığıyla uzman yardımcısı veya ipek kirpik uygulayıcı pozisyonlarına başvuru için öne çıkabilir.

Kalite Kontrol Elemanı Belgesi Ne Kadar Süre Geçerlidir?

Alınan ipek kirpik sertifikası MEB, üniversite veya kurum onaylı olabilir. Genellikle MEB veya üniversite onaylı sunulan belgeler, e-devlet üzerinden de sorgulanabilir niteliğe sahiptir. Belgeyi alan kişiler, mesleği yerine getirmek için lazım olan niteliklerden birini karşılayarak ilgili iş alanlarında çalışabilirler.

Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.
İLGİLİ MAKALELER
En Popüler Kurslar
Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.