Ana SayfaKurslarTehlikeli ve Çok Tehlikeli İşler KursuTahlisiye ve Gaz Ölçüm Cihazları Bakımcısı Kursu Sertifika Programı

Tahlisiye ve Gaz Ölçüm Cihazları Bakımcısı Kursu Sertifika Programı

Tahlisiye ve Gaz Ölçüm Cihazları Bakımı Nedir?

Tahlisiye ve gaz ölçümü, maden sektöründe tahlisiye için kullanılan ekipmanlar le gaz ölçüm cihazlarının bakımı, onarımı ve kalibrasyonudur. Bu işlem mesleki ve teknik eğitim almış kişiler tarafından iş sağlığı ve güvenliği kurallarına göre yapılır.

Tahlisiye ve Gaz Ölçüm Cihazları Bakımcısı Kursu Süresi

Tehlikeli ve çok tehlikeli işlerde tahlisiye ve gaz ölçüm cihazları bakımcısı kursu eğitim programının süresi Milli Eğitim Bakanlığı tarafından en az 40 saat olarak belirlenmiştir.

Tahlisiye ve Gaz Ölçüm Cihazları Bakımcısı Kursu Nedir?

Tahlisiye ve gaz ölçüm cihazları bakımcısı kursu, İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kapsamında düzenlenen eğitim programıdır. Meslek edindirme kursları arasında bulunan tahlisiye ve gaz ölçüm cihazları bakımcısı kursu sektörde bazı işletmeler tarafından kurumsal eğitim olarak da verilir. Eğitim sonunda kurs bitirme belgesi niteliği taşıyan ve bireylere meslek elemanı olarak çalışma fırsatı sunan sertifika verilir.

Kurs programında; kursiyerlerin tahlisiye ve gaz ölçüm cihazlarının bakımı, onarımı ve kalibrasyonu konusunda bilgilendirilmeleri amaçlanır. İş güvenliği ve işçi sağlığı kanunu hakkındaki temel bilgilerin aktarılması da eğitim programının amaçlarına dahildir. Kurs programının sonunda düzenlenen sertifika sınavına konu olan ve mesleki yeterlilik kazandıran tahlisiye ve gaz ölçüm cihazları bakımcısı kursu ders içerikleri şöyledir:

 • Yer Altında Nakliye İşlemleri
 • Tahlisiye Ekipmanlarında Oluşabilecek Arızalar
 • Tahlisiye Cihazlarının Montajı ve Demontajı
 • Gaz Ölçüm Cihazları
 • Oksijen Tüpü Dolum Pompası
 • Tahlisiye Cihazlarında Kalibrasyon, Bakım ve Onarım
 • Tahlisiye Cihazlarının Kurutulması, Temizlenmesi ve Dezenfekte Edilmesi

Tahlisiye ve Gaz Ölçüm Cihazları Bakımcısı Kursuna Kimler Katılabilir?

Tahlisiye ve gaz ölçüm cihazları bakımcısı kursu okuryazar herkesin katılabileceği bir eğitimdir. En az ilkokul mezunu olmak kursa katılmak için yeterli olacaktır; fakat istihdamda en az lise mezunlarına öncelik tanınır. Mesleği yapamaya engel bedensel, ruhsal sorunu olan kişilerin sertifika programına katılmamaları gerekir. Nitekim istihdamda sağlık raporu istenecektir.

Online Tahlisiye ve Gaz Ölçüm Cihazları Bakımcısı Kursu Var Mı?

Teknolojideki gelişmelerin eğitim sektörüne yansımasıyla pek çok eğitim uzaktan eğitime uyarlanmıştır. Tahlisiye ve gaz ölçüm cihazları bakımcısı kursu da online eğitim programlarına dahil olan eğitimlerden biridir. Bilgisayara ve internet bağlantısına sahip olan herkes online eğitime katılabilir. Online eğitim yeterli katılımcı sayısına ulaşılması durumunda açılır. Kurs sürecinde temel teorik bilgiler aktarılır.

Online Tahlisiye ve Gaz Ölçüm Cihazları Faydalı Mıdır?

Online eğitim örgün eğitime göre ekstra bazı avantajlara sahiptir. Belirli zamanda belirli yerde eğitim alma zorunluluğu olmadığı gibi eğitim içeriklerine eğitim sürecinin sonunda da ulaşmak mümkündür. İçeriğin dijital ortamda olması çıktı, ulaşım gibi ek masrafları oradan kaldırır.

Tahlisiye ve Gaz Ölçüm Cihazları Bakımcısı Kursu Kazanımları

Tahlisiye ve gaz ölçüm cihazları bakımcısı kursu ile kursiyerlerin maden sektöründe çalışabilecek yeterliliğe sahip olmaları amaçlanır. Bu amaca yönelik olarak verilen eğitim sayesinde şu sorular yanıt bulmuş olur:

 • Yer altında malzemelerin ve çalışanların nakliyatı nasıl sağlanır?
 • Ekipmanlardaki arıza kaynakları nasıl giderilir?
 • Tahlisiye cihazlarına bakım ve onarım nasıl yapılır?
 • Tahlisiye cihazlarında montaj ve demontaj nasıl yapılır?
 • Gaz ölçüm cihazları nasıl özelliklere sahiptir?
 • Oksijen tüpü dolum pompası nasıl kullanılır?
 • Tahlisiye ve gaz ölçüm cihazları bakımcısı meslek elemanı tarafından doldurulması gereken formlar nelerdir?
 • Cihazlarda kalibrasyon nasıl yapılır?
 • Tahlisiye cihazları nasıl dezenfekte edilir?
 • Tahlisiye cihazlarında temizleme ve kurutma işlemi nasıl yapılır?
 • Tahlisiye ve gaz ölçüm cihazları bakımında iş sağlığı ve güvenliği açısından dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Tahlisiye ve Gaz Ölçüm Cihazları Bakımcısı Olmak İçin Gerekenler

Mesleki faaliyetlerin yerine getirilmesi mesleki ve teknik eğitim alınmasını gerektirir. Tahlisiye ve gaz ölçüm cihazları bakımcısı olmak için de mesleki eğitim alındığını ispat eden sertifikaya sahip olmak gereklidir. Sertifika almak mesleği icra etmek için yasal altyapıyı sağlar. Mesleği icra etmek için meslekle uyumlu kişisel özelliklere sahip olmak da avantaj sağlar. Tahlisiye ve gaz ölçüm cihazları bakımcısı olarak çalışacak kişilerin disiplinli, sorumluluk sahibi, planlı ve takım çalışmasına yatkın kişiler olmaları gerekir.

Tahlisiye ve Gaz Ölçüm Cihazları Bakımcısı Sertifikası Nasıl Alınır?

Sertifika kurs bitirme belgesi niteliği taşıyan yasal bir evraktır. Sertifika sahibi olmak için Tahlisiye ve gaz ölçüm cihazları bakımcısı sertifikası, eğitim programını başarıyla tamamlamak gerekir. Sertifika sınavında, önceden belirlenmiş olan geçerli puanı alan kursiyerler sertifika almaya hak kazanmış olurlar. Sertifika sınavı geçerlilik puanı 100 puan üzerinden en az 45 puan olarak belirlenmiştir.

Tahlisiye ve Gaz Ölçüm Cihazları Bakımcısı Belgesi Ne İşe Yarar?

Kurs programının sonunda alınan kurs bitirme belgesi, belge sahibinin mesleğin gereklerini yerine getirebileceğinin göstergesidir. Tahlisiye ve gaz ölçüm cihazları sertifikası, bireyin tahlisiye ve gaz ölçüm cihazları bakımcısı olarak çalışabileceğini gösterir. Bu alanda mesleki eğitim alan bireyler maden sanayi alanında öncelikli olarak istihdam edilir.

Tahlisiye ve Gaz Ölçüm Cihazları Bakımcısı Sertifikası Ne Kadar Süre Geçerlidir?

Milli Eğitim Temel Kanunu, iş yerleri için sertifika kabul etme zorunluluğu getirmiştir. Sertifikanın yasal nitelik kazanıp geçerli olmasını sağlayan üzerinde Millî Eğitim Bakanlığının veya herhangi bir üniversitenin onayı bulunmasıdır. Üniversite veya MEB onaylı tahlisiye ve gaz ölçüm cihazları bakımcısı sertifikası e devlet üzerinden sorgulanabilir.

Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.
İLGİLİ MAKALELER
En Popüler Kurslar
Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.