Ana SayfaKurslarKişisel GelişimSunum Teknikleri Eğitimi

Sunum Teknikleri Eğitimi

Sunum Teknikleri Nedir?

Sunum teknikleri olarak ifade edilen kavram, istenilen hedefe uygun bir sunum gerçekleştirmeye dayalı yöntemler bütünüdür. Sunum teknikleri, sunum kaygısının ve topluluk önünde konuşma korkusunun giderilmesine yönelik uygulanabilir bilgiler sunar. Sunum tekniklerinin amacı, sunum yapan kişinin heyecanını yöneterek katılımcılara en iyi şekilde bilgi aktarımı yapabilmesini sağlamaktır. Sunum tekniklerini ve sunum hazırlama aşamalarını aktarmaya yönelik ise sunum teknikleri eğitimleri mevcuttur.

Sunum Teknikleri Eğitimi Nedir?

Sunum teknikleri eğitimi, başarılı bir sunumun nasıl hazırlanacağına yönelik farklı sunum teknikleri aktarır. Eğitim temel olarak sunum nasıl hazırlanır sorusuna cevap verecek bir ders içeriği sunar. Sunum teknikleri derslerinde, kursiyerlerin sunum sırasında yaşayabilecekleri hatalara değinilir. Bu hataları aşarak etkili sunum hazırlama aşamalarına dair detayları nasıl uygulayacakları da konu edinir. Eğitim sürecinde kişinin etkin sunum becerileri edinmesine yönelik kapsayıcı bir ders programı sunulur.

Sunum teknikleri eğitiminin genel ders içerikleri şöyledir:

 • Etkili Sunum Nedir?
 • Doğru ve Başarılı Sunumun Püf Noktaları
 • Sunumda İletişim Becerilerini Kullanma
 • Sunum İçeriği Nasıl Hazırlanır?
 • Sunum Hazırlarken Dikkat Edilmesi Gerekenler
 • Topluluk Önünde Konuşma Korkusunu Giderme Yolları
 • Etkili Sunumun Aşamaları
 • Sunumda Materyal Kullanımı
 • Etkili Sunumun Örnekleri
 • Sunumda İkna Edici Dil Kullanımı
 • Sunumda Kullanılabilecek Yöntemler
 • Sunum Slaytlarını Hazırlama Yolları

Eğitim programı, sunumda herkesin uygulayabileceği teknikleri tek tek ele alır. Eğitime katılan kursiyer, eğitim ve iş hayatında sunum yapacağı zaman neyi nasıl yapacağına daha vâkıf olur. Ayrıca eğitim sonunda alınan sunum teknikleri sertifikası da iş hayatında sunum becerilerine sahip olunduğunu gösterir. Sunum teknikleri, kişisel gelişim ve iletişim kurslarından biri olmasının yanında kurum çalışanlarının alması gereken bir eğitim olarak da öne çıkar. Sunum teknikleri eğitimlerine göz atmak isteyenler yüz yüze veya online eğitim seçeneklerine yönelebilirler.

Online Sunum Hazırlama Teknikleri Eğitimi Faydalı mı?

Online sunum teknikleri eğitimi, kursiyerlere işlerine yarayacak sunum becerileri kazandırmayı amaçlar. Yüz yüze eğitim koşullarından farklı olarak online sunum teknikleri kursunda, video ders içeriklerine yer verilir. Bununla birlikte sunum tekniklerinin detaylarını anlatan PDF içerikler de sunulur.

Online sunum teknikleri eğitimi, özellikle zaman ve mekâna bağlı kalmadan derslere katılmak isteyenlere uygundur. Kursiyer, istediği yer ve zaman dahilinde dersleri katılabilir ve PDF içerikleri indirebilir. Bununla beraber bazı uzaktan eğitim kurumları, canlı ders uygulamasına da yer verir. Canlı derslerde ise yüz yüze ortamda olduğu gibi eğitmen ve öğrenciler arası etkileşim sağlanır. Online sunum hazırlama eğitiminde, sunum hazırlamaya dair bilinmesi gerekenler aktarılır ve kursiyerin kazanım elde ederek kurstan ayrılması hedeflenir.

Sunum Teknikleri Eğitimine Kimler Katılabilir?

Sunum teknikleri eğitimi genel olarak herkese açıktır. Bununla birlikte sunum heyecanının bir türlü kontrol edemeyenler, topluluk önünde konuşma korkusuna kapılanlar ve etkili bir sunum hazırlamak isteyenler, kursun hedef kitleleridir. Özellikle iş hayatında başarılı sunumlar gerçekleştirmek isteyenler eğitim aracılığıyla başarılı bir sunum süreci geçirebilirler. Ayrıca iletişim sektöründe çalışanlar da sunum becerilerini geliştirmek için sunum teknikleri eğitimine başvurabilirler. Yine girişimciler ve liderler, iletişim becerileri ile beraber sunum becerilerini de geliştirerek konuşma yetkinliklerini artırma yolunu seçebilirler.

Sunum Teknikleri Eğitimi Ne İşe Yarar?

Sunum teknikleri eğitimi, kursiyerin sunum sırasında nasıl hareket etmesi gerektiğine yönelik profesyonel bilgiler sunar. Eğitimi başarıyla tamamlayan kursiyer, aldığı sertifikayla da bu alandaki becerilerini ispatlar. Sunum teknikleri eğitiminin öne çıkan faydası da kazanımları belgeleme fırsatını yaratmasıdır. Kursiyerler, eğitimdeki bilgileri her sunum için kullanabilirler. Dahası sunum becerilerini geliştirerek bir sonraki sunum için de daha özgüvenli hareket ederler. Sunum teknikleri sertifikası ise hemen hemen her iş alanında işe yarar bir nitelik olarak görülür. İş dünyasında sunum ve organize etme becerileri de iletişim becerileri kadar önemli bir beceri olarak görülür.

Sunum Teknikleri Eğitim Kazanımları

Sunum hazırlama eğitimi sonrasında kursiyerler;

 • Sunum içeriğinin nasıl hazırlanması gerektiğini,
 • Etkili bir sunumun ön hazırlıklarında hangi unsurların ön plana çıktığını,
 • Başarılı bir sunum için beden dili ve sözcüklerin nasıl kullanılması gerektiğini,
 • Sunumun yazılı içeriğinde dikkat edilmesi gerekenleri,
 • Katılımcıların dikkatini dağıtmayacak bir sunumun hangi aşamalardan oluştuğunu,
 • Sunumda ikna edici bir iletişim ve konuşmanın nasıl mümkün olduğunu,
 • Topluluk önünde konuşma korkusuna neden içsel ve dışsal faktörlerini varlığını,
 • Sunum heyecanını yenme yolunda neler yapılabileceğini,
 • Sunum slaytlarının nasıl bir düzen ile hazırlanmasını gerektiğini,
 • Akılda kalıcı bir sunum için görsel ve işitsel materyallerin nasıl kullanılacağını öğrenmiş olurlar.

Sunum Hazırlama Nasıl Yapılır?

Sunum teknikleri eğitimi, sunum öncesinde ve sunum esnasında nelerin yapılıp nelerin yapılmaması gerektiğini konu edinir. Sunum teknikleri eğitiminde özellikle değinilen konu, sunum öncesinde mutlaka ön hazırlık yapılması gerektiğidir. Ön hazırlıklar, sunumun çok daha başarılı ve verimli bir şekilde gerçekleşmesini sağlar. Eğitimde değinilen ön hazırlıklar ise şöyledir: slaytları hazırlamak, sunum heyecanını yenme, dinleyici kitlesini tanıma, beden dili ve konuşma dilini belirlemek. Ön hazırlıklar ile beraber sunum sırasında katılımcıların odağını kaybetmemelerine yönelik püf noktalara da değinilir. Yine slaytların hangi görsel ve işitsel materyallerle desteklenmesi gerektiğini de eğitim içeriğinde yer alır.

Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.
İLGİLİ MAKALELER
En Popüler Kurslar
Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.