Ana SayfaKurslarTehlikeli ve Çok Tehlikeli İşler KursuSoğutma Sistemleri ve Klima Kursu Eğitim Programı

Soğutma Sistemleri ve Klima Kursu Eğitim Programı

Soğutma Sistemleri Nedir?

Binanın veya odanın yoğun ısısını ve zararlı emisyonlarını önlemeye yönelik soğutma sistemi uygulanır. Soğutma sistemleri ve klima, evlerle beraber endüstriyel üretim tesislerinde de kurulabilir niteliğe sahiptir. Bununla beraber ev tipi soğutma sistemi ile endüstriyel üretim tesisinde kurulacak soğutma sistemi farklılık içerir. Bu alanda çalışan meslek çalışanları da gerekli bilgi ve becerilere sahip olarak soğutma sisteminin kurulumunu yaparlar. Soğutma sistemleri alanında meslek çalışanı olarak görev almak isteyenlerin eğitim kaynaklarından biri soğutma sistemleri ve klima kursudur.

Soğutma Sistemleri ve Klima Kursu Nedir?

Kurs programı, soğutma sistemlerinin tanıtımına yer vererek hangi alanlarda kullanılabileceği konu edinir. Ayrıca soğutma sistemi kurulumunda görev alan meslek elemanlarının hangi işleri yerine getirdiğini de aktarmış olur. Genellikle soğutma sistemleri ve klima kursu, tehlikeli işlere yer veren kurs merkezleri tarafından verilir.

Soğutma sistemleri ve klima kursunun ders içerikleri şu şekildedir:

 • Soğutma Sistemi Ne İşe Yarar?
 • Ev Tipi Soğutma Sistemi ile Ticari Soğutma Sistemi Arasındaki Farklar
 • Soğutma Sistemi ve Klimaların Kurulumu
 • Soğutma Sistemlerinin ve Cihazlarının Bakım-Onarım İşlemleri
 • Soğutma Sistemi Cihazları Montaj İşlemleri
 • Soğutma Sistemleri Kurulum ve Bakımında Ergonomi Standartları
 • Soğutma Sistemleri ve Klima Kurulumunda İş Sağlığı ve Güvenliği

Kurs ders içeriklerinin sona ermesiyle kursiyerin bilgi kazanımını belgeleyecek sertifika sınav uygulamasına yer verilir. Sertifika sınav uygulaması çoğunlukla çoktan seçmeli formatta yapılır. Yapılan sınav sonucunda geçerli puanı elde edenlere katılım belgesi veya kurs bitirme sertifikası verilir.

Soğutma Sistemleri ve Klima Kursu Ders Süresi

Tehlikeli ve çok tehlikeli işlerden biri olarak soğutma sistemleri ve klima kursu, en az 40 saatlik ders süresine sahiptir.

Soğutma Sistemleri ve Klima Kursuna Kimler Katılabilir?

Soğutma sistemleri ve klima kursuna, bu alanda çalışmak isteyenler katılabilirler. Bununla birlikte bu sistem kurulumunda görev alacak kişilerin işin gerekliliklerini karşılamaları beklenir. Ayrıca tehlikeli bir iş olarak soğutma sistemleri ve klima alanında çalışacakların ruhsal veya bedensel herhangi bir soruna sahip olmamaları gerekir.

Online Soğutma Sistemleri ve Klima Kursu Var Mı?

Soğutma sistemleri ve klima eğitimi, yüz yüze ve online eğitim seçeneklerine sahiptir. Soğutma sisteminin kurulum aşamalarını ve mesleki standartları konu edinen eğitim, online kurs aracılığıyla da verilir. Bununla beraber online soğutma sistemleri ve klima kursu, yeterli katılımcının olması durumunda açılır. Açılan online soğutma sistemleri ve klima eğitimi, iş hakkında ön bilgiler edinmeye yöneliktir. Açılan eğitimler de ön bilgiler ile birlikte sertifika verme amacını da taşır. Genel olarak online soğutma sistemleri ve klima kursu, mesleğe yönelik ön bilgiler edinip yetkinliğini göstermek isteyenlere uygun bir seçenektir.

Online Soğutma Sistemleri ve Klima Eğitimi Faydalı mıdır?

Online soğutma sistemleri ve klima kursu, zaman ve mekân sınırlaması olmadan ön bilgiler edinmek isteyenlere göredir. Kursa katılmak isteyenler hazırlanan video veya PDF içerikler aracılığıyla meslekte dikkat edilmesi gerekenleri ve iş sağlığı-güvenliği önlemlerini öğrenmiş olurlar. Bu bakımdan online soğutma sistemleri ve klima kurs programı, yararlı bir eğitim seçeneğidir.

Soğutma Sistemleri ve Klima Kursu Kazanımları

Soğutma sistemleri ve klima eğitimini başarıyla bitiren kursiyerler;

 • Soğutma sistemleri ve klima kurulumunda dikkat edilmesi gerekenleri,
 • Ticari soğutma sistemi ev tipi soğutma sisteminin farklarını,
 • Soğutma ve klima sisteminin kalite kontrol ile ergonomik standartlara uygun olarak ele alınmasını,
 • Soğutma ve klima sistem bakımında gaz dolumunun nasıl yapıldığını,
 • Soğutma sistemleri kurulumu ve bakımında alınan iş sağlığı ve güvenliği önlemlerini öğrenmiş olurlar.

Soğutma Sistemleri ve Klima Meslek Elemanı Ne İş Yapar?

Soğutma sistemleri ve klima kurulum elemanının başlıca görevi, kalite standartlarına uygun olarak kurulum işini ele almaktır. Buna yönelik meslek elemanları, iş sağlığı ve güvenliği önlemlerini alarak soğutma sistemi kurulumu, bakımı arıza tespiti ve onarımı ile ilgilenirler.

Soğutma Sistemleri ve Klima Kurs Sertifikası Ne İşe Yarar?

Kursiyerin aldığı sertifika, alanın gerekliliklerine aşina olduğunu gösterir. Kursiyer edindiği sertifikayı ilgili iş alanlarında öne çıkmak adına gösterebilir. Ayrıca alınan belge, mesleki yeterlilikler arasında gösterilen eğitim şartının da tamamlandığını kanıtlar.

Soğutma Sistemleri ve Klima Belgesi Ne Kadar Süre Geçerlidir?

Alınan soğutma sistemleri ve klima kurs belgesi; Milli Eğitim Bakanlığı , üniversite veya kurum onaylı olabilir. Genellikle MEB veya üniversite onaylı sunulan belgeler, e-devlet üzerinden de sorgulanabilir özelliğe sahiptir. Belgeyi alan kişiler, mesleği yerine getirmek için lazım olan niteliklerden birini karşılar.

Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.
İLGİLİ MAKALELER
En Popüler Kurslar
Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.