Pres İşleri Kursu Eğitim Programı

Pres İşleri Nedir?

Makine teknolojisi işlerinden biri olarak presleme işi; ütüleme, kesme, delme, zımbalama, bükme ve tıraşlama gibi teknikleri içerir. Tüm bu işlemler, pres makinesi aracılığıyla gerçekleşir. Pres makinesi ise metal şekillendirmek için kullanılan bir makine teknolojisi ürünüdür. Pres operatörlüğü görevini üstlenen meslek çalışanları, pres işleri kapsamında metal şekillendirme işlemlerini gerçekleştirirler. Meslek çalışanlarının yaptıkları işlere yönelik bilgi sunan eğitim ise pres işleri kursu olarak adlandırılır.

Pres İşleri Kursu Nedir?

Kurs programı, meslek elemanlarının yaptıkları işleri konu edinen ders içerikleri barındırır. Pres işleri kursu genellikle tehlikeli işlere yer veren eğitim merkezleri tarafından verilir. Verilen kurs, bu alanda çalışmak isteyenleri mesleki tanıtıcı nitelik taşır. Pres işleri eğitiminde, presleme işi esas alınarak kursiyerlerin yapılması gereken işleri öğrenmeleri amaçlanır.

Genel olarak pres işleri kursunun dersleri de şöyledir:

 • Pres İşleri Kapsamı
 • Pres İşlerine Ön Hazırlık
 • Pres Makinesi Nasıl Çalışır?
 • Pres Makinesi ile Yapılan İşlemler
 • Presleme İşlemlerinde Kullanılan Araç ve Gereçleri
 • Pres Makinesi Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler
 • İş Sağlığı ve Güvenliği Uygulamaları
 • Kalite Kontrol Aşamaları

Derslerin sona ermesiyle kursiyerin bilgi kazanımını belgeleme olanağı sunan sertifika sınavına geçilir. Sertifika sınavı çoğunlukla çoktan seçmeli formata uygun olarak yapılır. Yapılan sınav sonucunda kurs merkezinin belirlediği geçme notunu aşan kursiyerlere katılım belgesi veya kurs bitirme sertifikası verilir.

Pres İşleri Kursu Ders Süresi

Tehlikeli ve çok tehlikeli işlerden biri olarak pres işleri kurs programı en az 40 saatlik ders süreci içerir.

Pres İşleri Kursuna Kimler Katılabilir?

Pres işleri kurs programına, bu alanda iş yapmak isteyen herkes katılabilir. Bununla birlikte pres makinesi kullanımı ve işlemleri için mesleki gerekliliklerine sahip olmak gerekir. Tehlikeli bir iş olarak presleme alanında çalışacakların işin icrasına engel olacak herhangi bir ruhsal veya bedensel soruna sahip olmamaları gerekir.

Online Pres İşleri Kursu Var Mı?

Pres işleri eğitimi, yüz yüze ve online eğitim seçeneklerine sahiptir. Pres işlerinin işlem aşamalarını ve mesleki standartları konu alan eğitim, online kurs aracılığıyla da verilir. Bununla beraber online pres işleri kursu, yeterli katılımcının olması durumunda açılır. Açılan online pres işleri eğitimi, iş hakkında ön bilgiler edinmeye yöneliktir. Açılan eğitimler ayrıca ön bilgiler ile birlikte sertifika verme amacını da taşır. Genel olarak online pres işleri kurs programı, mesleğe yönelik ön bilgiler edinip yetkinliğini göstermek isteyenlere uygundur.

Online Pres İşleri Kursu Faydalı Mıdır?

Online pres işleri kursu, zaman ve mekân sınırlaması olmadan ön bilgiler edinmek isteyenlere göre bir programdır. Kursa katılmak isteyenler hazırlanan video ya da PDF içerikler aracılığıyla işte dikkat edilmesi gerekenleri ve alınan iş sağlığı-güvenliği önlemlerini öğrenmiş olurlar. Bu bakımdan online pres işleri kurs programı, yararlı bir eğitim seçeneğidir.

Pres İşleri Kursu Kazanımları

Kursu başarıyla bitiren kursiyerler;

 • Pres işlerinin içeriğini,
 • Pres işleri kapsamında bilinmesi gereken teknik bilgileri,
 • Presleme işi için pres makinesinin nasıl kullanılacağını,
 • Presleme işlemlerinde kullanılan ekipmanları
 • Pres makinesi kullanırken alınması gereken işçi sağlığı ve güvenliği uygulamalarını öğrenmiş olurlar.

Pres İşleri Sertifikası Ne İşe Yarar?

Kursiyerin aldığı sertifika, pres operatörlüğü mesleğine aşina olduğunu gösterir. Kursiyer edindiği sertifikayı metal teknolojisi alanına yer veren işletmelerde öne çıkmak adına gösterebilir. Ayrıca alınan belge, mesleki yeterlilikler arasında gösterilen eğitim şartının da tamamlandığını kanıtlamış olur.

Pres İşleri Kurs Belgesi Sertifika Geçerliliği

Alınan pres işleri kurs belgesi ; Milli Eğitim Bakanlığı, üniversite ya da kurum onaylı olabilir. Genellikle MEB veya üniversite onaylı sunulan belgeler, e-devlet üzerinden de sorgulanabilir özelliğe sahiptir. Belgeyi alan kişiler, mesleği yerine getirmek için lazım olan niteliklerden birini karşılar.

Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.
İLGİLİ MAKALELER
En Popüler Kurslar
Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.