Ana SayfaKurslarTehlikeli ve Çok Tehlikeli İşler KursuMetal Yüzeylerde Boyama Kursu Sertifika Programı

Metal Yüzeylerde Boyama Kursu Sertifika Programı

Metal Yüzeylerde Boyama Nedir?

Metal yüzeylerde boyama, metal yüzeylerin boya araçları ve astarlar kullanılarak renklendirilmesidir. Metal yüzeylerde boyama işleri iş sağlığı ve güvenliği kurallarına uyularak yapılır. Bu nedenle bu işlemleri yapacak meslek elemanlarının eğitimli olması önem taşır. Nitekim eğitim özellikle tehlikeli işler kapsamında verilen eğitimlerde zorunludur.

Metal Yüzeylerde Boyama Kursu Süresi

Tehlikeli ve çok tehlikeli işlerde metal yüzeylerde boyama kursu eğitim programının süresi Milli Eğitim Bakanlığı tarafından en az 40 saat olarak belirlenmiştir.

Metal Yüzeylerde Boyama Kursu Nedir?

Metal yüzeylerde boyama kursu, İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kapsamında düzenlenen eğitim programıdır. Meslek edindirme kursları arasında bulunan eğitim programı sektörde bazı işletmeler tarafından kurumsal eğitim olarak da verilir. Eğitim sonunda kurs bitirme belgesi niteliği taşıyan ve bireylere meslek elemanı olarak çalışma fırsatı sunan sertifika verilir.

Kurs programında; kursiyerlerin metal yüzeylerde boyama işlemleri hakkında bilgilendirilmeleri amaçlanır. Kurs programının sonunda düzenlenen sertifika sınavına konu olan ve mesleki yeterlilik kazandıran metal yüzeylerde boyama kursu ders içerikleri şöyledir:

 • Metal Boyamada İş Sağlığı ve Güvenliği Önlemleri
 • Metal Yüzeyde Boya Sistemleri
 • Metal Yüzeylerin Boyanması
 • Astar Boya ve Macunlama
 • Astar Boya Çeşitleri ve Astar Boya Uygulama Yöntemleri
 • Metal Yüzeyleri Boyama İşlemine Hazırlama
 • Boya İşlemi İçin Hazırlanma

Metal Yüzeylerde Boyama Kursuna Kimler Katılabilir?

Metal yüzeylerde boyama kursu okuryazar herkesin katılabileceği bir eğitimdir. En az ilkokul mezunu olmak kursa katılmak için yeterli olacaktır; fakat istihdamda en az lise mezunlarına öncelik tanınır. Mesleği yapamaya engel bedensel, ruhsal sorunu olan kişilerin sertifika programına katılmamaları gerekir. Nitekim istihdamda iş yeri hekimi onaylı sağlık raporu istenecektir.

Online Metal Yüzeylerde Boyama Kursu Var Mı?

Teknolojideki gelişmelerin eğitim sektörüne yansımasıyla pek çok eğitim uzaktan eğitime uyarlanmıştır. Metal yüzeylerde boyama eğitim programı daonline eğitim programlarına dahil olan eğitimlerden biridir. Online eğitim programı yeterli katılımcı sayısına ulaşılması durumunda açılır. Bilgisayara ve internet bağlantısına sahip olan herkes uzaktan eğitim programına katılabilir.

Online Metal Yüzeylerde Boyama Kursu Faydalı Mıdır?

Online eğitim örgün eğitime göre ekstra bazı avantajlara sahiptir. Belirli zamanda belirli yerde eğitim alma zorunluluğu olmadığı gibi eğitim içeriklerine eğitim sürecinin sonunda da ulaşmak mümkündür. İçeriğin dijital ortamda olması çıktı, ulaşım gibi ek masrafları oradan kaldırır.

Metal Yüzeylerde Boyama Kursu Kazanımları

Metal yüzeylerde boyama kursuile kursiyerlerin metal sektöründe metal yüzeylerde boyama işlemlerinden sorumlu olarak çalışabilecek yeterliliğe sahip olmaları amaçlanır. Bu amaca yönelik olarak verilen eğitim sayesinde şu sorular yanıt bulmuş olur:

 • Meslek elemanları metal yüzeylerde boyama yaparken iş sağlığı ve güvenliği açısından nelere dikkat etmelidir?
 • Metal boyama nasıl uygulanır?
 • Astar boya nedir?
 • Astar boya çeşitleri nelerdir?
 • Metal yüzeyler boyama işlemine nasıl hazırlanır?
 • Astar boya işleminde hangi teknikler uygulanır?
 • Metal eşya boyama süreci nasıldır?
 • Metal yüzeylerde son kat boya işlemi nasıl yapılır?

Metal Yüzeylerde Boyama Elemanı Olmak İçin Gerekenler

Mesleki faaliyetlerin yerine getirilmesi mesleki ve teknik eğitim alınmasını gerektirir. Metal yüzeylerde boyama elemanı olmak için de mesleki eğitim alındığını ispat eden sertifikaya sahip olmak gereklidir. Sertifika almak mesleği icra etmek için yasal altyapıyı sağlar. Mesleği icra etmek için meslekle uyumlu kişisel özelliklere sahip olmak da avantaj sağlar.

Metal Yüzeylerde Boyama Sertifikası Nasıl Alınır?

Sertifika kurs bitirme belgesi niteliği taşıyan yasal bir evraktır. Sertifika sahibi olmak için metal yüzeylerde boyama sertifikası eğitim programını başarıyla tamamlamak gerekir. Sertifika sınavında, önceden belirlenmiş olan geçerli puanı alan kursiyerler sertifika almaya hak kazanmış olurlar. Sertifika sınavı geçerlilik puanı 100 puan üzerinden en az 45 puan olarak belirlenmiştir.

Metal Yüzeylerde Boyama Belgesi Ne İşe Yarar?

Kurs programının sonunda alınan kurs bitirme belgesi, belge sahibinin mesleğin gereklerini yerine getirebileceğinin göstergesidir. Metal yüzeylerde boyama elemanı sertifikası, bireyin metal yüzeylerde boyama sürecinde meslek elemanı olarak çalışabileceğini gösterir. Tüm sektörlerde mesleki eğitim alan bireyler öncelikli olarak istihdam edilir. Sertifikası olanlar sektörde istihdam edilme fırsatına sahip olurlar.

Metal Yüzeylerde Boyama Sertifikası Ne Kadar Süre Geçerlidir?

Milli Eğitim Temel Kanunu, iş yerleri için sertifika kabul etme zorunluluğu getirmiştir. Sertifikanın yasal nitelik kazanıp geçerli olmasını sağlayan üzerinde Millî Eğitim Bakanlığının veya herhangi bir üniversitenin onayı bulunmasıdır. Üniversite veya MEB onaylı metal yüzeylerde boyama sertifikası e devlet üzerinden sorgulanabilir.

Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.
İLGİLİ MAKALELER
En Popüler Kurslar
Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.