Ana SayfaKurslarTehlikeli ve Çok Tehlikeli İşler KursuGüneş Panelleri Kursu Eğitim Programı

Güneş Panelleri Kursu Eğitim Programı

Güneş Panelleri Nedir?

Güneş ışınlarının elektrik enerjisini dönüşmesini sağlayan güneş panelleri, çoğu yapay enerji kaynağına alternatif bir kullanımdır. Güneş panelleri aracılığıyla elektrik enerjisinden faydalanacakların, panel kurulumu ve bakımı hakkında bilgi sahibi olması gerekir. Buna yönelik verilen güneş panelleri kursu da panel kurulumu, bakımı ve onarımını içeren ders konuları sunar.

Güneş Panelleri Kursu Nedir?

Güneş panelleri kursu, güneş panelleri ve fotovoltaik sistemleri eğitimi olarak da geçer. Kurs, genellikle tehlikeli işlere yer veren eğitim merkezleri tarafından ilgililere sunulur. Verilen eğitim kapsamında, kursiyerin güneş panellerinin kurulum, bakım ve onarım aşamalarını öğrenmesi hedeflenir. Bu amaca yönelik verilen derslerde güneş panelinin ne işe yaradığını ve nasıl çalıştığı aktarılır.

Genel olarak güneş panelleri kursunun dersleri şu şekildedir:

 • Güneş Paneli Nedir?
 • Yenilenebilir Enerji Kaynakları Nelerdir?
 • Temel Elektrik- Elektronik Kavramları
 • Güneş Panelinin Kurulumu ve Bakımı
 • Güneş Enerjisi ve Panel Kurulumunda İş Sağlığı ve Güvenliği
 • Güneş Enerji Santralleri
 • Güneş Ölçüm İstasyonları

İlgili derslerin sona ermesiyle eğitimin bilgi kazanımını ölçen sertifika sınavına yer verilir. Kurs merkezlerinin belirlediği genel geçme notu 45 puandır. Bu puan ve üzerinde puan alan kursiyerler, katılım belgesi veya kurs bitirme sertifikası almaya hak kazanırlar.

Güneş Panelleri ve Fotovoltaik Sistemleri Kursu Eğitim Süresi

Eğitimi veren çoğu kurs merkezi en az 40 saatlik kurs süresi sunmaktadır.

Güneş Panelleri Kursuna Kimler Katılabilir?

Güneş panelleri kurs programına, genel olarak güneş enerjisi ve paneli hakkında bilgi edinmek isteyen herkes katılabilir.

Online Güneş Panelleri Kursu Var Mı?

Güneş panelleri eğitimi, yüz yüze ve online eğitim seçeneklerine sahiptir. Güneş panelinin kurulum- bakım ve onarımı ile birlikte güneş panelinin standartları konu alan eğitim, online kurs aracılığıyla da verilir. Bununla beraber online güneş panelleri kursu, yeterli katılımcının olması durumunda açılır. Açılan güneş panelleri kurs eğitimi, alan hakkında ön bilgiler edinmeye yöneliktir. Açılan eğitimle, ön bilgiler ile birlikte sertifika verme amacını da taşır. Genel olarak online güneş panelleri ve fotovoltaik sistemler ,alana yönelik ön bilgiler edinip yetkinliğini göstermek isteyenlere uygundur.

Online Güneş Panelleri ve Fotovoltaik Sistemleri Eğitimi Faydalı mıdır?

Online güneş panelleri kursu, zaman ve mekân sınırlaması olmadan ön bilgiler edinmek isteyenlere göredir. Kursa katılmak isteyenler video ya da  PDF içerik  aracılığıyla güneş panel kurulumu ve bakımında dikkat edilmesi gerekenleri ve iş sağlığı-güvenliği önlemlerini öğrenmiş olurlar. Bu bakımdan online güneş panelleri ve fotovoltaik sistemleri kursu, yararlı bir eğitim seçeneğidir.

Güneş Panelleri Kursu Kazanımları

Güneş panelleri eğitimini başarıyla bitiren kursiyerler;

 • Güneş panelinin çalışma prensibini,
 • Güneş panellerinin ne işe yaradığını,
 • Güneş paneli ve fotovoltaik enerji sisteminde dikkat edilmesi gerekenleri,
 • Güneş paneli kurulumu, bakımı ve onarımında uyulması gereken iş sağlığı ve güvenliği önlemlerini,
 • Güneş panelinde kullanılan ekipmanları öğrenmiş olurlar.

Güneş Panelleri ve Fotovoltaik Sistemleri Sertifikası Ne İşe Yarar?

Kursiyerin aldığı sertifika, güneş paneli ve fotovoltaik sistemleri kavramına aşina olduğunu gösterir. Kursiyer edindiği sertifikayı ilgili iş alanlarında öne çıkmak adına da gösterebilir. Ayrıca alınan belge, mesleki yeterlilikler arasında gösterilen eğitim şartının da tamamlandığını kanıtlamış olur.

Güneş Panelleri ve Fotovoltaik Sistemler Belgesi Ne Kadar Süre Geçerlidir?

Alınan güneş panelleri belgesi, MEB, üniversite veya kurum onaylı olabilir. Genellikle MEB veya üniversite onaylı sunulan belgeler, e-devlet üzerinden de sorgulanabilir özelliğe sahiptir. Belgeyi alan kişiler, mesleği yerine getirmek için lazım olan niteliklerden birini karşıladıklarını gösterirler.

Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.
İLGİLİ MAKALELER
En Popüler Kurslar
Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.