Ana SayfaKurslarTehlikeli ve Çok Tehlikeli İşler KursuSerigrafi ve Tampon Baskı Kursu Sertifika Programı

Serigrafi ve Tampon Baskı Kursu Sertifika Programı

Serigrafi ve Tampon Baskı Nedir?

Serigrafi ve tampon baskı, matbaa sektöründe kullanılan bir baskı tekniğidir. Bu baskı tekniği yalnızca kağıt üzerinde değil, farklı yüzeylerde de kullanılır. Seramik ve cam süsleme için de kullanılan bu baskı tekniği, hem opaklık hem de aşınma ve neme dayanıklılık bakımından avantaj sağlar. Serigrafi baskı tekniği, özellikle de iş sağlığı ve güvenliği etiketleri için kullanılır.

Serigrafi ve Tampon Baskı Kursu Süresi

Tehlikeli ve çok tehlikeli işlerde serigrafi ve tampon baskı kursu eğitim programının süresi Milli Eğitim Bakanlığı tarafından en az 40 saat olarak belirlenmiştir.

Serigrafi ve Tampon Baskı Kursu Nedir?

Serigrafi ve tampon baskı kursu, İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kapsamında düzenlenen eğitim programıdır. Meslek edindirme kursları arasında bulunan serigrafi ve tampon baskı kursu sektörde bazı işletmeler tarafından kurumsal eğitim olarak da verilir. Eğitim sonunda kurs bitirme belgesi niteliği taşıyan ve bireylere meslek elemanı olarak çalışma fırsatı sunan sertifika verilir.

Kurs programında; kursiyerlerin serigrafi ve tampon baskı konularında bilgilendirilmesi amaçlanır. Ayrıca iş sağlığı ve güvenliği konuları da eğitim programının amaçlarına dahildir. Kurs programının sonunda düzenlenen sertifika sınavına konu olan ve mesleki yeterlilik kazandıranders içerikleri şöyledir:

  • Serigrafi Baskıda Şablon
  • Farklı Yüzeylere Serigrafik ve Tampon Baskı
  • İş Sağlığı ve Güvenliği

Serigrafi ve Tampon Baskı Kursuna Kimler Katılabilir?

Serigrafi ve tampon baskı kursu okuryazar herkesin katılabileceği bir eğitimdir. En az ilkokul mezunu olmak kursa katılmak için yeterli olacaktır; fakat istihdamda en az lise mezunlarına öncelik tanınır. Mesleği yapmaya engel bedensel, ruhsal sorunu olan kişilerin serigrafi ve tampon baskı sertifika programına katılmamaları gerekir. Nitekim istihdamda sağlık raporu istenecektir. Kursun katılımcı profili matbaa sektöründe çalışmak isteyen işsiz gençlerdir.

Online Serigrafi ve Tampon Baskı Kursu Var Mı?

Teknolojideki gelişmelerin eğitim sektörüne yansımasıyla pek çok eğitim uzaktan eğitime uyarlanmıştır. Serigrafi ve tampon baskı eğitimi de online eğitim programlarına dahil olan eğitimlerden biridir. Bilgisayara ve internet bağlantısına sahip olan herkes online eğitim programına katılabilir. Uzaktan eğitim programı, yeterli katılımcı sayısına ulaşılması durumunda açılır. Online eğitimde konu ile ilişkili en temel bilgiler üzerinde durulur.  

Online Serigrafi ve Tampon Baskı Kursu Faydalı Mıdır?

Online eğitim örgün eğitime göre ekstra bazı avantajlara sahiptir. Belirli zamanda belirli yerde eğitim alma zorunluluğu olmadığı gibi eğitim içeriklerine eğitim sürecinin sonunda da ulaşmak mümkündür. İçeriğin dijital ortamda olması çıktı, ulaşım gibi ek masrafları oradan kaldırır.

Serigrafi ve Tampon Baskı Kursu Kazanımları

Serigrafi ve tampon baskı kurs programıile kursiyerlerin matbaa sektöründe, baskı sürecinde serigrafi ve tampon baskı tekniğini kullanabilecek yeterliliğe sahip olmaları amaçlanır. Bu amaca yönelik olarak verilen eğitim sayesinde şu sorular yanıt bulmuş olur:

  • Serigrafi ve tampon baskı nedir, hangi alanlarda kullanılır?
  • Serigrafi ve tampon baskı tekniğini diğer baskı tekniklerinden ayıran özellikler nelerdir?
  • Baskı şablonu nasıl hazırlanır?
  • Serigrafi ve tampon baskı yaparken iş sağlığı ve güvenliği açısından dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Serigrafi ve Tampon Baskı Elemanı Olmak İçin Gerekenler

Sertifika almak mesleği icra etmek için yasal altyapıyı sağlar. Mesleği icra etmek için meslekle uyumlu kişisel özelliklere sahip olmak da avantaj sağlar. Serigrafi ve tampon baskı elemanlarının güçlü iletişim becerilerine sahip olmaları, görsel hafızalarının güçlü olması ve el göz koordinasyonunun yüksek olması önem taşır.

Serigrafi ve Tampon Baskı Sertifikası Nasıl Alınır?

Sertifika kurs bitirme belgesi niteliği taşıyan yasal bir evraktır. Sertifika sahibi olmak için eğitim programını başarıyla tamamlamak gerekir. Sertifika sınavında, önceden belirlenmiş olan geçerli puanı alan kursiyerler serigrafi ve tampon baskı sertifikası almaya hak kazanmış olurlar. Sertifika sınavı geçerlilik puanı 100 puan üzerinden en az 45 puan olarak belirlenmiştir.

Serigrafi ve Tampon Baskı Belgesi Ne İşe Yarar?

Kurs programının sonunda alınan kurs bitirme belgesi, belge sahibinin mesleğin gereklerini yerine getirebileceğinin göstergesidir. Serigrafi ve tampon baskı sertifikası, bireyin matbaa sektöründe meslek elemanı olarak çalışabileceğini gösterir. Tüm sektörlerde mesleki eğitim alan bireyler öncelikli olarak istihdam edilir. Serigrafi ve tampon baskı sertifikası olanlar sektörde istihdam edilme fırsatına sahip olurlar.

Serigrafi ve Tampon Baskı Sertifikası Ne Kadar Süre Geçerlidir?

Milli Eğitim Temel Kanunu, iş yerleri için sertifika kabul etme zorunluluğu getirmiştir. Sertifikanın yasal nitelik kazanıp geçerli olmasını sağlayan üzerinde Millî Eğitim Bakanlığının veya herhangi bir üniversitenin onayı bulunmasıdır. Üniversite veya MEB onaylı serigrafi ve tampon baskı sertifikası e devlet üzerinden sorgulanabilir.

Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.
Önceki İçerik
Sonraki İçerik
İLGİLİ MAKALELER
En Popüler Kurslar
Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.