Ana SayfaKurslarTehlikeli ve Çok Tehlikeli İşler KursuKireç Üretimi ve Proses Bakımcılığı Kursu Sertifika Programı

Kireç Üretimi ve Proses Bakımcılığı Kursu Sertifika Programı

Kireç Üretimi ve Proses Bakımcılığı Kursu Nedir?

Kireç üretimi kireç taşının çıkarılmasından depolanması ve sevk edilmesine kadar olan süreci ifade eder. Kireç ve türevlerinin yabancı maddelerin çökelmesinde etkisi vardır. Bu nedenle kireç birçok endüstride kullanılır. Kireç üretiminin iş sağlığı ve güvenliği kurallarına uygun olarak yapılması önem taşır. Bu nedenle süreçten sorumlu meslek elemanlarının eğitim almış olmaları zorunludur.

Kireç Üretimi ve Proses Bakımcılığı Kursu Süresi

Tehlikeli ve çok tehlikeli işlerde kireç üretimi ve proses bakımcılığı kursu eğitim programının süresi Milli Eğitim Bakanlığı tarafından en az 40 saat olarak belirlenmiştir.

Kireç Üretimi ve Proses Bakımcılığı Kursu Nedir?

Kireç üretimi ve proses bakımcılığı kursu, İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kapsamında düzenlenen eğitim programıdır. Meslek edindirme kursları arasında bulunan kurs programı sektörde bazı işletmeler tarafından kurumsal eğitim olarak da verilir. Eğitim sonunda kurs bitirme belgesi niteliği taşıyan ve bireylere meslek elemanı olarak çalışma fırsatı sunan sertifika verilir.

Kurs programında; kursiyerlerin kireç üretimi ve proses bakımcılığı konusunda bilgilendirilmeleri amaçlanır. Kurs programının sonunda düzenlenen sertifika sınavına konu olan ve mesleki yeterlilik kazandıran kireç üretimi ve proses bakımcılığı kursu ders içerikleri şöyledir:

 • Taş Kırma
 • Fırın
 • Söndürme Ünitesi
 • Proses Bakım İçeriği

Kireç Üretimi ve Proses Bakımcılığı Kursuna Kimler Katılabilir?

Kireç üretimi ve proses bakımcılığı kursu okuryazar herkesin katılabileceği bir eğitimdir. En az ilkokul mezunu olmak kursa katılmak için yeterli olacaktır; fakat istihdamda en az lise mezunlarına öncelik tanınır. Mesleği yapamaya engel bedensel, ruhsal sorunu olan kişilerin sertifika programına katılmamaları gerekir. Nitekim istihdamda iş yeri hekimi onaylı sağlık raporu istenecektir.

Online Kireç Üretimi ve Proses Bakımcılığı Kursu Var Mı?

Teknolojideki gelişmelerin eğitim sektörüne yansımasıyla pek çok eğitim uzaktan eğitime uyarlanmıştır. Kireç üretimi ve proses bakımcılığı kursu da online eğitim programlarına dahil olan eğitimlerden biridir. Yeterli katılımcı sayısına ulaşılması durumunda kurs programı açılır. Bilgisayara ve internet bağlantısına sahip olan herkes online eğitim alabilir.

Online Kireç Üretimi ve Proses Bakımcılığı Eğitimi Faydalı Mıdır?

Online eğitim örgün eğitime göre ekstra bazı avantajlara sahiptir. Belirli zamanda belirli yerde eğitim alma zorunluluğu olmadığı gibi eğitim içeriklerine eğitim sürecinin sonunda da ulaşmak mümkündür. İçeriğin dijital ortamda olması çıktı, ulaşım gibi ek masrafları oradan kaldırır.

Kireç Üretimi ve Proses Bakımcılığı Kursu Kazanımları

Kireç üretimi ve proses bakımcılığı eğitimi ile kursiyerlerin hammddenin kireç taşı ocağından çıkarılması ile sev edilmesi arasındaki tüm işlemleri yapabilecek yeterliliğe sahip olmaları amaçlanır. Bu amaca yönelik olarak verilen eğitim sayesinde şu sorular yanıt bulmuş olur:

 • Kireç üretimi ve proses bakıcılığında iş sağlığı ve güvenliği açısından dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?
 • Kireç taşı nasıl çıkarılır?
 • Kireç taşının depolanması ve hazırlanmasında dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?
 • Yakıt türleri nasıl depolanır?
 • Sönmemiş kirecin hidratasyonu nasıl yapılır?
 • Kirece uygulanan işlemler nelerdir?
 • Kirecin sevki nasıl yapılır?
 • TPM bakım prosedürü nasıldır?
 • Sönmüş kireç üretimini etkileyen faktörler nelerdir?
 • Söndürme ünitesi kullanım alanları nelerdir?

Kireç Üretimi ve Proses Bakımcısı Olmak İçin Gerekenler

Mesleki faaliyetlerin yerine getirilmesi mesleki ve teknik eğitim alınmasını gerektirir. Kireç üretimi ve proses bakımından sorumlu meslek elemanı olmak için de mesleki eğitim alındığını ispat eden sertifikaya sahip olmak gereklidir. Sertifika almak mesleği icra etmek için yasal altyapıyı sağlar. Mesleği icra etmek için meslekle uyumlu kişisel özelliklere sahip olmak da avantaj sağlar.

Kireç Üretimi ve Proses Bakımcılığı Sertifikası Nasıl Alınır?

Sertifika kurs bitirme belgesi niteliği taşıyan yasal bir evraktır. Sertifika sahibi olmak için kireç üretimi ve proses bakımcılığı sertifikası eğitim programını başarıyla tamamlamak gerekir. Sertifika sınavında, önceden belirlenmiş olan geçerli puanı alan kursiyerler sertifika almaya hak kazanmış olurlar. Sertifika sınavı geçerlilik puanı 100 puan üzerinden en az 45 puan olarak belirlenmiştir.

Kireç Üretimi ve Proses Bakımcılığı Belgesi Ne İşe Yarar?

Kurs programının sonunda alınan kurs bitirme belgesi, belge sahibinin mesleğin gereklerini yerine getirebileceğinin göstergesidir. Sertifika, bireyin kireç üretimi sürecinde meslek elemanı olarak çalışabileceğini gösterir. Tüm sektörlerde mesleki eğitim alan bireyler öncelikli olarak istihdam edilir. Sertifikası olanlar sektörde istihdam edilme fırsatına sahip olurlar.

Kireç Üretimi ve Proses Bakımcılığı Sertifikası Ne Kadar Süre Geçerlidir?

Milli Eğitim Temel Kanunu, iş yerleri için sertifika kabul etme zorunluluğu getirmiştir. Sertifikanın yasal nitelik kazanıp geçerli olmasını sağlayan üzerinde Millî Eğitim Bakanlığının veya herhangi bir üniversitenin onayı bulunmasıdır. Üniversite veya MEB onaylı kireç üretimi ve proses bakımcılığı sertifikası e devlet üzerinden sorgulanabilir.

Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.
İLGİLİ MAKALELER
En Popüler Kurslar
Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.