Ana SayfaKurslarTehlikeli ve Çok Tehlikeli İşler KursuHaşıl Makinesi Operatörü Kursu Eğitim Programı

Haşıl Makinesi Operatörü Kursu Eğitim Programı

Haşıl Makinesi Operatörü Kimdir?

Tekstil teknolojisinde kullanılan hasıl makinesi, makineyi kullanmaya yetkili meslek elemanlarınca ele alınır. Haşıl, çözgü iplik olarak bilinen kumaş dokusunu oluşturacak iki iplik sistemine verilen addır. Haşıl makinesi ise çözgü ipliklerin dayanıklılığını ve korumasını artıran ve haşıllama işleminin yapıldığı tekstil makinesidir. Bu tekstil makinesini kullanan meslek elemanlarının bilgi kaynaklarından biri haşıl makinesi operatörlüğü kursudur.

Haşıl Makinesi Operatörü Kursu Nedir?

Kurs, haşıl makinesi operatörlüğü mesleği üzerinde durur. Bu kapsamda, haşıl makinesi operatörünün işlerine yönelik bilgilere yer verilir. Kurs, 3661 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununa uygun olacak şekilde mesleki bilgileri öne çıkarır. Genel olarak haşıl makinesi operatörü kursunu, tehlikeli işlere yer veren kurs merkezleri sunar. Verilen kurs, haşıl makinesinin kullanımını ve operatörlük mesleğini tanıtıcı niteliktedir.

Genel olarak haşıl makinesi operatörünün ders içerikleri şöyledir:

 • Haşıllama İşlemi Nedir?
 • Haşıllama Makinesi Kullanımı
 • Haşıl Makinesinin Genel Ayarlamaları
 • Haşıllama İşleminde İş Sağlığı ve Güvenliği Önlemleri
 • Haşıllama Makinesi Bakım ve Onarımı
 • Haşıl Makinesini Temizleme İşlemleri
 • Haşıllama Makinesi Operatörlüğü Mesleği Tanıtımı

Derslerin sona ermesiyle kursiyerlerin bilgi kazanımını ölçen sertifika sınavına geçilir. Genel olarak düzenlenen sertifika sınavının geçme notu en az 45 puan olarak belirlenir. İstenilen puanı elde edenler, katılım belgesi veya kurs bitirme sertifikası almaya hak kazanırlar.

Haşıl Makinesi Operatörü Kursu Eğitim Süresi

Eğitimi veren çoğu kurs merkezi en az 40 saatlik ders içeriği sunar.

Haşıl Makinesi Operatörlüğü Kursuna Kimler Katılabilir?

Haşıl makinesi operatörlük kursuna, bu alanda ön bilgiler edinmek isteyen herkes katılabilir. Fakat mesleği yerine getirmek isteyenlerin, işin tehlikeli iş kategorisinde yer aldığını bilmeleri gerekir. Bu doğrultuda da herhangi bir bedensel ya da ruhsal sorunun olmaması, istenen mesleki yeterlilikler arasındadır.

Online Haşıl Makinesi Operatörü Kursu Var Mı?

Haşıl makinesi operatörü eğitimi, yüz yüze ve online eğitim seçeneklerine sahiptir. Haşıllama işlemini ve mesleki standartları konu alan eğitim, online kurs aracılığıyla da verilir. Bununla beraber online haşıl makinesi operatörlüğü kursu, yeterli katılımcının olması durumunda açılabilir. Açılan online haşıl makinesi operatörü eğitimi, iş hakkında ön bilgiler aktarma amacı taşır. Yine ön bilgiler ile birlikte sertifika sunma da kursun amaçları arasında yer alır. Genel olarak haşıl makinesi operatörü programı, mesleğe yönelik ön bilgiler edinip bu alandaki yetkinliğini göstermek isteyenlere göredir.

Online Haşıl Makinesi Operatörü Eğitimi Faydalı mıdır?

Online haşıl makinesi operatörü kursu, zaman ve mekân sınırlaması olmadan ön bilgiler edinmek isteyenlere yöneliktir. Kursa katılmak isteyenler video ya da PDF içerikler aracılığıyla meslekte dikkat edilmesi gerekenleri ve iş sağlığı ile güvenliği önlemlerini öğrenmiş olurlar. Bu bakımdan online haşıl makinesi operatörü programı, yararlı bir eğitim seçeneği olarak tercih edilebilir.

 Haşıl Makinesi Operatörü Kursu Kazanımları

Haşıl makinesi operatörü eğitimini başarıyla bitiren kursiyerler;

 • Haşıllama işleminin ne işe aradığını,
 • Temel tekstil konularını,
 • Haşıllama işleminde dikkat edilmesi gerekenleri,
 • Haşıl makinesinin nasıl kullanılması gerektiğini,
 • Haşıl makinesinin periyodik bakım işlemlerinin nasıl yapılacağını,
 • Haşıl makinesinin genel ayarlamalarının nasıl yapılması gerektiğini,
 • Haşıl makinesi operatörünün rutin işlerini,
 • Haşıl makinesinin periyodik bakımında kullanılan ekipmanları,
 • Haşıllama işleminde ve makine kullanımında alınması gereken kalite kontrol aşamalarını,
 • Haşıl makinesi operatörünün alması gereken iş sağlığı ve güvenliği önlemlerini öğrenmiş olurlar.

Haşıl Makinesi Operatörü Ne İş Yapar?

Haşıl makinesi operatörünün başlıca görevi, kalite standartlarına uygun çalışma ve haşıllama aşamalarını yerine getirmektir. Buna yönelik görev alan haşıl makinesi operatörleri, haşıllamaya uygun işleri yerine getirirler. İş sağlığı ve güvenliğini uygulayarak da haşıl makinesinin kullanımı konusundaki aksaklıkları ve sorunları tespit edebilirler.

Haşıl Makinesi Operatörü Sertifikası Ne İşe Yarar?

Kursiyerin aldığı sertifika, haşıl makinesi operatörlüğü mesleğine aşina olduğunu gösterir. Kursiyer edindiği sertifikayı ilgili iş alanlarında öne çıkmak adına gösterebilir. Ayrıca alınan belge, mesleki yeterlilikler arasında gösterilen eğitim şartının da tamamlandığını ispatlar.

Haşıl Makinesi Operatörü Belgesi Ne Kadar Süre Geçerlidir?

Alınan haşıl makinesi operatörü belgesi; MEB, üniversite veya kurum onaylı olabilir. Genellikle MEB veya üniversite onaylı sunulan belgeler, e-devlet üzerinden sorgulanabilir özelliğe sahiptir. Belgeyi alan kişiler, mesleği ve işi yerine getirmek için lazım olan niteliklerden birini karşıladıkları gösterirler.

Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.
İLGİLİ MAKALELER
En Popüler Kurslar
Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.