Ana SayfaKurslarTehlikeli ve Çok Tehlikeli İşler KursuElektrik Tesisleri Yapım İşleri Kursu Eğitim Programı

Elektrik Tesisleri Yapım İşleri Kursu Eğitim Programı

Elektrik Tesisleri Yapım İşleri Nedir?

Elektrik elektronik tesisat kurulumu ve elektrik tesisleri için yapım işleri adı altında yapılması gerekenler vardır. Meslek elemanları, elektrik yapım işleri ile ilgili süreçlerin planlanması ve uygulamasında yer alarak görevlerini yerine getirirler. Genel olarak elektrik tesisleri yapım işleri kapsamında elektrik tesisat kurulumu, elektrik ve yer altı tesislerinin montaj ile demontaj işlemleri yerine getirilir. Meslek elemanlarının ilgili iş ve süreçlerdeki ön bilgi kaynaklarından biri ise elektrik tesisleri yapım işleri kurs programıdır. Kurs genellikle tehlikeli işlere yer veren eğitim merkezleri tarafından verilir.

Elektrik Tesisleri Yapım İşleri Kursu Nedir?

Kurs programı, bu alanda çalışmak için gerekli olan bilgi ve becerilere yönelik ders konuları sunar. Bu kapsamda meslek elemanlarının yaptığı işler kurs içeriklerinde yer alır. Yine tehlikeli bir iş olarak elektrik tesisleri ve tesisatlarında alınması gereken güvenlik önlemleri için de İSG konusu merkeze alınır.

Genel olarak elektrik tesisleri yapım işleri kursunun dersleri şöyledir:

 • Temel Elektrik-Elektronik Teknolojisi Kavramları
 • Elektrik Tesisleri ve Tesisatlarında Uygulanan Yapım İşlerinin Standartları
 • Elektrik Tesisat Çeşitleri Nelerdir?
 • Elektrik Tesislerinde İş Sağlığı ve Güvenliği Önlemleri
 • Elektrik Tesislerinin Montaj ve Demontaj İşlemleri

Derslerin sona ermesinin ardından katılımcılarının bilgi kazanımını ölçen sınav uygulamasına yer verilir. Yapılan sınav, katılım belgesi veya sertifika kazandırma amacı da barındırır. Uygulanan sınavdan geçer not alan kursiyerler, katılım belgesi ya da kurs bitirme sertifikası almaya ha kazanırlar.

Elektrik Tesisleri Yapım İşleri Kursu Eğitim Süresi

Eğitimi veren çoğu kurs merkezi en az 40 saatlik kurs süresi sunmaktadır.

Elektrik Tesisleri Yapım İşleri Kursuna Kimler Katılabilir?

Elektrik tesisleri yapım işleri eğitim programına, elektrik-elektronik bilgisine sahip olmak isteyen herkes katılabilir. Bizzat elektrik tesislerinde yer almak isteyenlerin ise işin gerekliliklerine hakim olmaları gerekir. Bu kapsamda da mesleğin uygulanmasına engel olacak herhangi bir ruhsal veya bedensel sorunun olmaması beklenir.

Online Elektrik Tesisleri Yapım İşleri Kursu Var Mı?

Elektrik tesisleri yapım işleri eğitimi, yüz yüze ve online eğitim seçeneklerine sahiptir. Elektrik tesislerinin montaj-demontaj aşamalarını ve mesleki standartları konu alan eğitim, online kurs aracılığıyla da verilir. Bununla beraber online elektrik tesisleri yapım işleri kursu, yeterli katılımcının olması durumunda açılabilir özelliktedir. Açılan online elektrik tesisleri yapım işleri eğitimi de iş hakkında ön bilgiler edinmeye yönelik bilgi aktarır. Açılan eğitimler ön bilgiler ile birlikte sertifika verme amacı da taşır. Genel olarak online elektrik tesisleri yapım işleri kursu, mesleğe yönelik ön bilgiler edinip yetkinliğini göstermek isteyenlere uygundur.

Online Elektrik Tesisleri Yapım İşleri Eğitimi Faydalı mıdır?

Online elektrik tesisleri yapım işleri kursu, zaman ve mekân sınırlaması olmadan ön bilgiler edinmek isteyenlere uygundur. Kursa katılmak isteyenler video ya da PDF içerikler aracılığıyla meslekte dikkat edilmesi gerekenleri ve gerekli iş sağlığı-güvenliği önlemlerini öğrenmiş olurlar. Bu bakımdan elektrik tesisleri yapım işi programı, yararlı bir eğitim seçeneği olarak görülebilir.

Elektrik Tesisleri Yapım İşleri Kursu Kazanımları

Elektrik tesisleri yapım işleri eğitimini başarıyla bitiren kursiyerler;

 • İş dahilinde sıkça kullanılan elektrik-elektronik teknoloji kavramlarını,
 • Elektrik tesisi ve tesisatında alınması gereken iş sağlığı ve güvenliği uygulamalarını,
 • Elektrik tesis montaj ve demontaj aşamalarında uygulanan iş standartlarını,
 • Elektrik havai hat, yer altı ile enerji nakil hat tesislerinde montaj ve demontaj aşamalarını,
 • Elektrik tesis türlerini,
 • Elektrik tesislerinin montaj ve demontaj aşamalarında kullanılan ekipmanları öğrenmiş olurlar.

Elektrik Tesisleri Yapım İşleri Elemanı Ne İş Yapar?

Meslek elemanları, yapım işlerine geçmeden önce güvenlik önlemlerini alırlar. Farklı elektrik tesisinin standartlarına ve şartnamesine uygun olarak yapım işleri görevini yerine getirir. Yapım işleri dahilinde montaj ve demontaj işlemlerini uygular. Elektrik tesisinin gerekli tüm işlemlerinde İSG önlemlerini de alması gerekir.

Elektrik Tesisleri Yapım İşleri Sertifikası Ne İşe Yarar?

Edilen sertifika kursiyerin elektrik tesislerinin rutin işlerine aşina olduğunu belgelemiş olur. Kursiyer edindiği sertifikayı ilgili iş alanlarında öne çıkmak adına da gösterebilir. Ayrıca alınan belge, mesleki yeterlilikler arasında gösterilen eğitim şartının da tamamlandığını gösteren unsurlardan biridir.

Elektrik Tesisleri Yapım İşleri Belgesi Ne Kadar Süre Geçerlidir?

Alınan elektrik tesisleri yapım işleri belgesi; MEB, üniversite veya kurum onaylı olabilir. Genellikle MEB veya üniversite onaylı sunulan belgeler, e-devlet üzerinden de sorgulanabilir özelliğe sahiptir. Belgeyi alan kişiler, mesleği yerine getirmek için lazım olan niteliklerden birini karşılar.

Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.
İLGİLİ MAKALELER
En Popüler Kurslar
Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.