Ana SayfaKurslarBilgisayar, BilişimDijital Okuryazarlık Eğitimi Kurs Programı

Dijital Okuryazarlık Eğitimi Kurs Programı

Dijital Medya Okuryazarlık Nedir?

Dijital okuryazarlık kavramı, medya okuryazarlık kavramı dahilinde ele alınır. Bugün medya okuryazarlığı yanında, medya içeriklerinin hakim yeri olan internet ve sosyal medya, dijital okuryazarlığa dahil edilir. Dijital okuryazar olan biri, dijital medyada üretilen içeriklere eleştirel açıdan yaklaşır. Yayılan her bir bilginin doğru olmadığı bilincindedir. Ayrıca kaynak araştırma ve sorgulama yetkinliği de dijital okuryazarlık becerileri arasındadır. Dijital okuryazarlığı geliştirme imkânı sunan seçeneklerden biri ise dijital okuryazarlık kurs programıdır.

Dijital Okuryazarlık Eğitimi Nedir?

Dijital okuryazarlık eğitimi, dijital cihazların ve medya içeriklerinin doğru değerlendirme kriterlerine göre analiz edilmesi içerir. Bu kapsamda elektronik cihazların kullanımı ve içeriklerini analiz etme konularına değinilir. Yine teknoloji okuryazarlığına giren temel bilgisayar kullanımı ve güvenliği konularına da eğitime dahil edilir.

Genel olarak dijital okuryazarlık kursunun dersleri şu şekildedir:

 • Medya Okuryazarlığı Nedir?
 • Dijital Okuryazarlık Yetkinlikleri
 • Dijital Vatandaşlık Nedir?
 • Eleştirel Düşünce Becerisi
 • Dijital ve Elektronik Cihazların Tanıtımı
 • İşletim Sistemleri
 • İnternet Teknolojisi Temel Kavramlar
 • Bilgisayar Temel Donanım ve Yazılım Bilgisi
 • Dijital Güvenlik Önlemleri
 • Bilişim Hukuku Temel Bilgiler
 • Sosyal Medya Okuryazarlığı Kavramları

Eğitimde, dijital medya ve dijital okuryazarlık kavramlarına yönelik giriş bilgilerine yer verilir. Eğitimin ilerleyen aşamalarında ise teknolojik okuryazarlık ve medya içeriklerini analiz edebilme yetkinliği üzerinde durulur. Kimi kurs merkezi, ders içeriklerinin sona ermesiyle sertifika sınav uygulamasına geçer. Yapılan sınav, kursiyerin bilgi kazanımını ölçmek amacıyla uygulanır. Sertifika sınavından geçer not alan kursiyerlere ise kurs bitirme sertifikası veya katılım belgesi verilir.

Dijital Okuryazarlık Eğitimine Kimler Katılabilir?

Dijital okuryazarlık eğitimi, medya okuryazarlığı kapsamında sorgulama ve analiz yetkinliği kazanmak isteyenlere yöneliktir. Bununla birlikte dijital medya cihazları ve içerikleri konusunda bilinçlenmek isteyen herkes eğitime katılabilir. Dijital medya okuryazarlığı eğitimine ek olarak medya okuryazarlığı eğitimi almak da önerilir.

Online Dijital Okuryazarlık Eğitimi Var mı?

Dijital okuryazarlık eğitimi, çoğunlukla online eğitim yoluyla verilir. Online dijital okuryazarlık eğitimi, dijital medyaya bütünsel ve eleştirel bakabilme olanağı sunar. Online gerçekleşen kurs sürecinde, katılımcının temel dijital okuryazar becerileri edebilmesine yönelik bilgiler aktarılır. Eğitimin sona ermesiyle ise kursiyerlere bilgi kazanımlarını belgeleyen katılım belgesi verilir.

Online Dijital Okuryazarlık Kurs Programı Faydalı mıdır?

Online dijital okuryazarlık eğitimi, zaman ve mekân sınırlaması olmadan bilgi kazanmak isteyenlere yöneliktir. Bu kapsamda verilen kurs, dijital medya okuryazarlığını tanıtıcı video veya PDF içerikler sunar. Temel amaç kursiyerin dijital medyayı eleştirel düzlemde ele almasını sağlamak ve dijital medya kullanımlarını tanımasına vesile olmaktır. Bu açıdan verilen online dijital okuryazarlık eğitim programı, en yararlı kişisel gelişim eğitimlerden biridir.

Dijital Okuryazarlık Eğitimi Kazanımları

Eğitimi başarıyla bitirenler;

 • Dijital okuryazarlığının temel kavramlarını,
 • Dijital medyada yayınlanan içeriklerinin nasıl gözden geçirilmesi gerektiğini,
 • Eleştirel düşünme kapsamında medya içeriklerinin doğruluğunu ve yanlışlığını tespit etmeyi,
 • Dijital medya içeriklerinin nasıl teyit edileceğini,
 • Dijital medya araçlarının kullanımında bilinmesi gerekenleri,
 • Temel teknoloji okuryazarlığı kapsamında bilgisayar ve elektronik araçların kullanım detaylarını,
 • İnternet ve ağ güvenliği kapsamında alınması gereken güvenlik önlemlerini,
 • Bilişim hukuku dahilinde bilgi güvenliğini ihlal eden durumları,
 • Sosyal medya mecralarında üretilen ve yayılan içeriklerini nasıl ele alınması gerektiğini öğrenmiş olurlar.

Dijital Okuryazarlık Eğitimi Belgesi Ne Kadar Süre Geçerlidir?

Alınan dijital okuryazarlık eğitimi; MEB, üniversite veya kurum onaylı olabilir. Genellikle MEB veya üniversite onaylı sunulan belgeler, e-devlet üzerinden de sorgulanabilir özelliğe sahiptir. Belgeyi alan kişiler, dijital medya okuryazarlığı konusunda bilgi sahibi olduğunu da belgelemiş olur.

Dijital Okuryazarlık Kursu Ne İşe Yarar?

Dijital okuryazarlık eğitimi, medya okuryazarlık becerilerini geliştirmeye yöneliktir. İletişim fakültesi mezunu olmayanlar, medyaya karşı daha az eleştirel sorgulama becerisine sahip olabilirler. Ayrıca dijital medyanın kendine ait bir işleyişi olduğunun farkında olmayanlar da eğitim aracılığıyla bilinçlenirler. Genel olarak dijital okuryazarlık kursunun faydası, dijitalleşmeye yabancı kalmayan ve her bir içeriği sorgulayan kişiler yetiştirmektir.

Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.
İLGİLİ MAKALELER
En Popüler Kurslar
Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.