Ana SayfaKurslarTehlikeli ve Çok Tehlikeli İşler KursuDarphane Metal ve Alaşım İşleri Kursu Sertifika Programı

Darphane Metal ve Alaşım İşleri Kursu Sertifika Programı

Darphane Metal ve Alaşım İşleri Nedir?

Darphane para basım işleri yapılan bir devlet kurumudur. Kurumda metal ve alaşım işlerinden sorumlu meslek elemanı görev yapar. Meslek elemanının iş tanımına dahil olan görev ve sorumluluklar şöyledir:

 • Metal ve alaşım işleri malzemelerini sınıflandırmak
 • Isıl işlem malzeme hesabı yapmak
 • Kalıp kullanılarak işlem yapmak
 • Tavlama, doğrama ve baskı yapmak

Darphane Metal ve Alaşım İşleri Eğitimi Süresi

Tehlikeli ve çok tehlikeli işlerde darphane metal ve alaşım işleri eğitim programının süresi Milli Eğitim Bakanlığı tarafından en az 40 saat olarak belirlenmiştir.

Darphane Metal ve Alaşım İşleri Kursu Nedir?

Darphane metal ve alaşım işleri kursu, İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kapsamında düzenlenen eğitim programıdır. Meslek edindirme kursları arasında bulunan kurs sektörde bazı işletmeler tarafından kurumsal eğitim olarak da verilir. Eğitim sonunda kurs bitirme belgesi niteliği taşıyan ve bireylere meslek elemanı olarak çalışma fırsatı sunan sertifika verilir.

Kurs programında; kursiyerlerin metal ve alaşım işleri konusunda bilgilendirilmesi amaçlanır. Kurs programının sonunda düzenlenen sertifika sınavına konu olan ve mesleki yeterlilik kazandıran darphane metal ve alaşım işleri kursu ders içerikleri şöyledir:

 • Darphane Metalleri
 • Metal ve Alaşım İçin Kullanılan Malzemeler
 • Isıl İşlem Malzemeleri
 • Isıl İşlem Hesaplaması
 • Soğuk Bükme Kalıp İşlemi
 • Basma Kalıp İşlemi
 • Tavlama, Doğrama ve Baskı İşleri
 • İş Sağlığı ve Güvenliği

Darphane Metal ve Alaşım İşleri Kursuna Kimler Katılabilir?

Darphane metal ve alaşım işleri kursu imalat kursu okuryazar herkesin katılabileceği bir eğitimdir. En az ilkokul mezunu olmak kursa katılmak için yeterli olacaktır; fakat istihdamda en az lise mezunlarına öncelik tanınır. Mesleği yapamaya engel bedensel, ruhsal sorunu olan kişilerin sertifika programına katılmamaları gerekir. Nitekim istihdamda sağlık raporu iş yeri onaylı sağlık raporu istenecektir.

Online Darphane Metal ve Alaşım İşleri Kursu Var Mı?

Teknolojideki gelişmelerin eğitim sektörüne yansımasıyla pek çok eğitim uzaktan eğitime uyarlanmıştır. Darphane metal ve alaşım işleri kursu da online eğitim programlarına dahildir. Kurs yeterli katılımcı olması durumunda açılır ve temel konulara değinilir. Bilgisayara ve internet bağlantısına sahip olan herkes online darphane metal ve alaşım işleri kursu alabilir.

Online Darphane Metal ve Alaşım İşleri Kursu Faydalı Mıdır?

Online darphane metal ve alaşım işleri kursu ile örgün eğitim arasındaki tek farklılık eğitimin şeklidir. Ders içeriğinin aynı olması nedeniyle kurstan alınan verim farklı değildir. Online eğitim örgün eğitime göre ekstra bazı avantajlara sahiptir. Belirli zamanda belirli yerde eğitim alma zorunluluğu olmadığı gibi eğitim içeriklerine eğitim sürecinin sonunda da ulaşmak mümkündür. İçeriğin dijital ortamda olması çıktı, ulaşım gibi ek masrafları oradan kaldırır.

Darphane Metal ve Alaşım İşleri Kursu Kazanımları

Darphane metal ve alaşım işleri kursu ile kursiyerlerin maden sektöründe metal ve alaşım işleri yapabilecek yeterliliğe sahip olmasını amaçlanır. Bu amaca yönelik olarak verilen eğitim sayesinde şu sorular yanıt bulmuş olur:

 • Kalıp hareketli grup parçaları işleme işlemi nasıl yapılır?
 • Soğuk şekillendirme kalıplarının sınıflandırılması nasıldır?
 • Metal ve alaşım işlerinde hangi tür kalıplar kullanılır?
 • Isıl işlem malzeme hesabı nasıl yapılır?
 • Açık ve kapalı tavlama nedir, nasıl yapılır?
 • Haddelenmiş bant nasıl doğranır?
 • Pullarda yüzey temizliği nasıl yapılır?

Darphane Metal ve Alaşım İşleri Elemanı Olmak İçin Gerekenler

Mesleki faaliyetlerin yerine getirilmesi mesleki ve teknik eğitim alınmasını gerektirir. Darphane metal ve alaşım işleri elemanı olmak için de mesleki eğitim alındığını ispat eden sertifikaya sahip olmak gereklidir. Sertifika almak mesleği icra etmek için yasal altyapıyı sağlar. Mesleği icra etmek için meslekle uyumlu kişisel özelliklere sahip olmak da avantaj sağlar. Darphane metal ve alaşım işlerinden sorumlu olacak kişilerin güvenilir, takım çalışmasına yatkın ve sorumluluk sahibi kişiler olmaları gerekir.

Darphane Metal ve Alaşım İşleri Sertifikası Nasıl Alınır?

Sertifika kurs bitirme belgesi niteliği taşıyan yasal bir evraktır. Sertifika sahibi olmak için darphane metal ve alaşım işleri sertifikası eğitim programını başarıyla tamamlamak gerekir. Sertifika sınavında, önceden belirlenmiş olan geçerli puanı alan kursiyerler sertifika almaya hak kazanmış olurlar. Sertifika sınavı geçerlilik puanı 100 puan üzerinden en az 45 puan olarak belirlenmiştir.

Darphane Metal ve Alaşım İşleri Belgesi Ne İşe Yarar?

Kurs programının sonunda alınan kurs bitirme belgesi, belge sahibinin mesleğin gereklerini yerine getirebileceğinin göstergesidir. Darphane metal ve alaşım işleri sertifikası, bireyin metal teknolojisini kullanabilecek yeterliliğe sahip olduğunu gösterir. Tüm sektörlerde mesleki eğitim alan bireyler öncelikli olarak istihdam edilir. Darphane metal ve alaşım işleri sertifikası olanlar sektörde istihdam edilme fırsatına sahip olurlar.

Darphane Metal ve Alaşım İşleri Sertifikası Ne Kadar Süre Geçerlidir?

Milli Eğitim Temel Kanunu, iş yerleri için sertifika kabul etme zorunluluğu getirmiştir. Sertifikanın yasal nitelik kazanıp geçerli olmasını sağlayan üzerinde Millî Eğitim Bakanlığının veya herhangi bir üniversitenin onayı bulunmasıdır. Üniversite veya MEB onaylı darphane metal ve alaşım işleri sertifikası e devlet üzerinden sorgulanabilir.

Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.
İLGİLİ MAKALELER
En Popüler Kurslar
Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.