Ana SayfaHaberlerYÖKAK, 2027’ye Kadar Tüm Üniversiteleri Akredite Etmeyi Amaçlıyor

YÖKAK, 2027’ye Kadar Tüm Üniversiteleri Akredite Etmeyi Amaçlıyor

Yükseköğretim Kalite Kurulu Başkanı Prof.Dr. Muhsin Kar, “Türkiye’nin yükseköğretimdeki kapasitesini akreditasyonla buluşturduğumuz zaman, Türkiye yükseköğretimde hizmet ihracatı yapan bir ülke hâline gelecek.” ifadesini kullandı.

YÖKAK Başkanı Akreditasyon Programlarına Dair Açıklamalarda Bulundu

YÖKAK Başkanı Muhsin Kar, YÖKAK’ın akreditasyon programlarının içeriklerine ve kurumun hedeflerine yönelik değerlendirmelerde bulundu. YÖKAK’ın 2015 yılında kurulduğuna ve 2017 yılında da bağımsız bir kurum olarak çalışmalar yürüttüğünü hatırlatan Kar, üniversitelerde dış değerlendirme, program akreditasyonu ve farkındalık faaliyetleri olmak üzere üç temel görevleri olduğunu dile getirdi. Buna bağlı olarak da kurumsal Akreditasyon Programı kapsamına alınan üniversitelerin sayısının gitgide arttığını ve 2021 sonunda 23 üniversiteyi kurumsal akreditasyon kapsamına aldıklarını söyledi.

Muhsin Kar ayrıca tüm üniversitelere seslenerek şu sözleri dile getirdi: 2023’te akreditasyon programı kapsamına alacağımız üniversitelerimiz için çağrıya çıkacağız. 2027 yılına kadar Türkiye’deki tüm yükseköğretim kurumlarımızı Kurumsal Akreditasyon Programına almayı hedefliyoruz.” dedi.

“Türkiye, Avrupa’nın Belirlediği Standartlara Göre Hareket Ediyor”

YÖKAK’ın Avrupa Yükseköğretimde Kalite Güvencesi Birliğine üye olduğunu söyleyen Kar, Türkiye’nin Avrupa yükseköğretimin de bir parçası olduğunu belirtti. Buna dayalı olarak da Avrupa’nın yükskeöğretimde belirlediği ilke ve standartlara uygun olarak kalite kurulunun hareket ettiğini dile getirdi. Kar ayrıca, YÖKAK tarafından belirlenen kriterleri yerine getiren üniversitelerin de akredite edildikten sona uluslararası görünürlüğünün artacağını vurguladı. Bu kapsamda şu sözleri söyledi: “Kurumsal akreditasyon, üniversitelerimizin stratejik bir akılla, stratejik bir yönetim anlayışıyla yönetildiğini, geri bildirim mekanizmalarının kurulduğunu ve eğitici eğitimleriyle kalite kültürünün bir ‘kurum kültürü’ olarak oluşturulduğunu ifade ediyor.”ifadelerini kullandı.

Program akreditasyonlarının ise alan gözgü yeterlilikleri ifade ettiğini söyleyerek şunları ekledi: Radyo Televizyon ve Sinema bölümünden mezun bir öğrencimiz akredite bir programdan mezun olmuşsa, sektörün ihtiyaç duyduğu yeterliliklerle donanmış mezun anlamına geliyor. Bu da öğrencinin istihdam edilebilirliğine katkı sağlıyor. Önemli olan bu.” dedi. Son olarak YÖKAK Başkanı Muhsin Kar, yurt dışından gelecek öğrencilerin YÖKAK tarafından akredite edilmiş herhangi bir üniversite kurumundan mezun olup ülkesine döndüğünde diploman denkliği gibi süreçlerin kolaylıkla yürütüleceğini söyledi. Kar konuya ilişkin şunları da ekledi: Türkiye’nin yükseköğretimde oluşturduğu kapasiteyi akreditasyonla buluşturduğumuz zaman, Türkiye yükseköğretimde hizmet ihracatı yapan bir ülke konumuna gelecek. Bu beni heyecanlandırıyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Kaynak: https://www.aa.com.tr/tr/egitim/yokak-2027ye-kadar-tum-universiteleri-akredite-etmeyi-hedefliyor/2794738

İLGİLİ HABERLER

Popüler Haberler