Ana SayfaKurslarBilgisayar, BilişimBilgi Güvenliği Eğitimi Sertifika Programı

Bilgi Güvenliği Eğitimi Sertifika Programı

Bilgi Güvenliği Nedir?

Bilgi güvenliği siber güvenlik sağlanması için en temel konudur. Gizlilik, bütünlük ve erişilebilirlik unsurlarından oluşan bilgi güvenliği bilgilerin bütünlüğünün korunmasını sağlar. Bilgiye yönelik tehditler bilgi varlıkları için önlem alınmasını gerektirir. Bilgi güvenliği hakkında bilgi sahibi olmak için eğitim almak önem taşır.

Bilgi Güvenliği Eğitimi Nedir?

Bilgi güvenliği eğitimi, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında hazırlanan bir eğitimdir. Eğitimde, güvenlik riskleri ve bu riskleri ortadan kaldırma yöntemleri gösterilir. Bilgi güvenliği hakkındaki en önemli noktalara işaret edilmesi nedeniyle eğitim programı, bilgi güvenliği farkındalık eğitimi olarak da adlandırılır.

Temel bilgi güvenliği eğitimi sayesinde İSO 27001 bilgi güvenliği yönetim sistemi standardına uygun olarak alınması gereken bilgi güvenliği önlemlerine ilişkin bilgi edinilir. Eğitim sonunda kurs bitirme belgesi niteliği taşıyan sertifika verilir.

Kurs programının sonunda düzenlenen sertifika sınavına konu olan ve bilgi güvenliğine yönelik farkındalık oluşturan ders içeriklerişöyledir:

 • Bilgi Güvenliğinin Temel Kavramları
 • Sanal Bilgi Miktarı
 • Siber Güvenlik ile İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar
 • Bilgi Güvenliğini Tehdit Eden Unsurlar
 • Parola Güvenliği
 • Sosyal Mühendislik
 • E-posta Güvenliği
 • Mobil Cihaz Güvenliği
 • Zararlı Yazılımlar
 • Bilgisayarda Alınan Genel Güvenlik Önlemleri

Bilgi Güvenliği Farkındalık Eğitimi Kimler İçin Uygundur?

Bilgi güvenliği kursu eğitim programına katılmak için ön koşul djital okuryazarlığın olmasıdır.En az ilkokul mezunu olmak kursa katılmak için yeterli olacaktır; fakat bilgi güvenliği ile ilgili işlerde görev yapabilmek için en az lise mezunu olmak gerekir. Bilgi güvenliği bilinçlendirme eğitimi, bilgi güvenliği yönetim sisteminin genel yapısı hakkında bilgi edinmek isteyen herkese açıktır.

Online Bilgi Güvenliği Eğitimi Var Mı?

Teknolojideki gelişmelerin eğitim sektörüne yansımasıyla pek çok eğitim uzaktan eğitime uyarlanmıştır. Bilgi güvenliği eğitimi doğası gereği online eğitime uygundur. Temel konular üzerinde durulan online bilgi güvenliği eğitimi yeterli katılımcı sayısına ulaşılması durumunda açılır.

Online Bilgi Güvenliği Eğitimi Faydalı Mıdır?

Online eğitim örgün eğitime göre ekstra bazı avantajlara sahiptir. Belirli zamanda belirli yerde eğitim alma zorunluluğu olmadığı gibi eğitim içeriklerine eğitim sürecinin sonunda da ulaşmak mümkündür. İçeriğin dijital ortamda olması çıktı, ulaşım gibi ek masrafları oradan kaldırır.

Bilgi Güvenliği Eğitimi Kazanımları

Bilgi güvenliği eğitimi ile kursiyerlerin kişisel verilerin korunması kanunu hakkında bilgi edinip bilgisayarlarındaki ve ağ ortamındaki tehditlere karşı önlem alabilmeleri sağlanır. Eğitim bilgi güvenliğindeki farkındalık eksiğini kapatmış olur. Bilgi güvenliği eğitim programı sayesinde şu sorular yanıt bulmuş olur:

 • Bilgi güvenliğinin önemi nedir?
 • Bilgi güvenliğinde kişisel ve kurumsal sorumluluklar nelerdir?
 • Bilgi güvenliği yönetim sistemi nedir?
 • Zararlı yazılımlara karşı nasıl önlem almak gerekir?
 • Kimlik ve şifre yönetimi nasıl yapılır?
 • İnternet kullanımında bilgi güvenliği bakımından karşılaşılabilecek riskle
 • Aldatma amaçlı istenmeyene e-postalar konusunda ne yapmak gerekir?
 • Sosyal ağlarda güvenlik nasıl sağlanır?
 • Bilgi güvenliği yönetim sistemleri nasıl oluşturulur?
 • Bilgi güvenliği yönetim sisteminin kurumlar için önemi nedir?

Bilgi Güvenliği Uzmanı Olmak İçin Gerekenler

Mesleki faaliyetlerin yerine getirilmesi mesleki ve teknik eğitim alınmasını gerektirir. Bilgi güvenliği uzmanı olmak ve herhangi bir kuruluşa bilgi güvenliği danışmanlık hizmetleri vermek için de eğitim almak gereklidir. Bu nokta temel bilgi güvenliği eğitimleri yetersiz kalır. Uzman statüsünde çalışabilmek için ileri seviye siber güvenlik eğitimi kursu sertifika programına dahil olmak gerekecektir.

Bilgi Güvenliği Sertifikası Nasıl Alınır?

Sertifika kurs bitirme belgesi niteliği taşıyan yasal bir evraktır. Sertifika sahibi olmak için bilgi güvenliği sertifikası eğitim programını başarıyla tamamlamak gerekir. Sertifika sınavında, önceden belirlenmiş olan geçerli puanı alan kursiyerler sertifika almaya hak kazanmış olurlar. Sertifika sınavı geçerlilik puanı 100 puan üzerinden en az 45 puan olarak belirlenmiştir.

Bilgi Güvenliği Belgesi Ne İşe Yarar?

Kurs programının sonunda alınan kurs bitirme belgesi, belge sahibinin mesleğin gereklerini yerine getirebileceğinin göstergesidir. Bilgi güvenliği sertifikası, bireyin meslek elemanı olarak çalışabileceğini gösterir.

Bilgi Güvenliği Sertifikası Ne Kadar Süre Geçerlidir?

Milli Eğitim Temel Kanunu, iş yerleri için sertifika kabul etme zorunluluğu getirmiştir. Sertifikanın yasal nitelik kazanıp geçerli olmasını sağlayan üzerinde Millî Eğitim Bakanlığının veya herhangi bir üniversitenin onayı bulunmasıdır. Üniversite veya MEB onaylı bilgi güvenliği sertifikası e devlet üzerinden sorgulanabilir.

Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.
İLGİLİ MAKALELER
En Popüler Kurslar
Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.