Ana SayfaKurslarTehlikeli ve Çok Tehlikeli İşler KursuAkü İmalatı Kursu Sertifika Programı

Akü İmalatı Kursu Sertifika Programı

Akü İmalatı Nedir?

Akü otomotiv sektörünün yanı sıra endüstriyel ve özel alanlarda da kullanılır. Elektrik enerjisinin gerekli olduğu alanlarda akünün gerekli olması imalatının önem kazanmasına sebebiyet vermiştir. Akü imalatı yalnızca eğitim almış meslek elemanları tarafından, temel iş güvenliği ve işçi sağlığı kurallarına göre yapılır.

Akü İmalatı Kursu Süresi

Tehlikeli ve çok tehlikeli işlerde akü imalatı kursu eğitim programının süresi Milli Eğitim Bakanlığı tarafından en az 40 saat olarak belirlenmiştir.

Akü İmalatı Kursu Nedir?

Akü imalatı kursu, İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kapsamında düzenlenen eğitim programıdır. Meslek edindirme kursları arasında bulunan akü imalatı kursu sektörde bazı işletmeler tarafından kurumsal eğitim olarak da verilir. Eğitim sonunda kurs bitirme belgesi niteliği taşıyan ve bireylere meslek elemanı olarak çalışma fırsatı sunan sertifika verilir.

Kurs programında; kursiyerlerin, elektrik enerjisinin gerekli olduğu endüstriyel ve özel alanlarda akü kullanımı için imalat sürecinde yapılan birtakım işlemler hakkında bilgi sahibi olmaları amaçlanır. İş sağlığı ve güvenliği kuralları da öğretilmesi de eğitim programının amaçlarına dahildir. Kurs programının sonunda düzenlenen sertifika sınavına konu olan ve mesleki yeterlilik kazandıran akü imalatı kursu eğitimi ders içerikleri şöyledir:

·         Kurşun Izgara ve Kurşun Oksit Oluşum Süreci

·         Kurşun Plakaları, Zarflama ve COS Makineleri Kullanımı

·         Gruplanmış Plakalar

·         Akülerin Etiketlemesi ve Sevkiyatı

·         Montaj

·         Mekanik, Elektriksel, Bakım ve Onarım

·         Arıtma Tesisi ve Buhar Jeneratörü

·         Akü İmalatında Kullanılan Hammaddeler ve Malzemeler

Akü İmalatı Kursuna Kimler Katılabilir?

Akü imalatı kursu okuryazar herkesin katılabileceği bir eğitimdir. En az ilkokul mezunu olmak kursa katılmak için yeterli olacaktır; fakat istihdamda en az lise mezunlarına öncelik tanınır. Mesleği yapmaya engel bedensel, ruhsal sorunu olan kişilerin sertifika programına katılmamaları gerekir. Nitekim istihdamda sağlık raporu istenecektir.

Online Akü İmalatı Kursu Var Mı?

Teknolojideki gelişmelerin eğitim sektörüne yansımasıyla pek çok eğitim uzaktan eğitime uyarlanmıştır. Akü imalatı eğitimi de online eğitim programlarına dahil olan eğitimlerden biridir. Bilgisayara ve internet bağlantısına sahip olan herkes online eğitim programına katılabilir. Online eğitim programı yeterli katılımcı sayısına ulaşılması durumunda açılır. Eğitimde teknik bilgiler en temel haliyle aktarılır.

Online Akü İmalatı Kursu Faydalı Mıdır?

Online eğitim örgün eğitime göre ekstra bazı avantajlara sahiptir. Belirli zamanda belirli yerde eğitim alma zorunluluğu olmadığı gibi eğitim içeriklerine eğitim sürecinin sonunda da ulaşmak mümkündür. İçeriğin dijital ortamda olması çıktı, ulaşım gibi ek masrafları oradan kaldırır.

Akü İmalatı Kursu Kazanımları

Akü imalatı eğitimi ile kursiyerlerin kimya teknolojisi alanında akü imalatı işlemlerini yapabilecek yeterliliğe sahip olmalarını amaçlanır. Bu amaca yönelik olarak verilen eğitim sayesinde şu sorular yanıt bulmuş olur:

  • Akü imalatı işlemlerinde iş güvenliği ve işçi sağlığı açısından dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?
  • Akü imalatında hangi makineler kullanılır, bakım ve temizlik nasıl yapılır?
  • Akü imalatı aşamaları nasıldır?
  • Kursun oksit nasıl hamur haline getirilir?
  • Zarflama ve COS makineleri nasıl kullanılır?
  • Akü etiketleme ve sevkiyat işlemlerinde nelere dikkat etmek gerekir?

Akü İmalatı Elemanı Olmak İçin Gerekenler

Mesleki faaliyetlerin yerine getirilmesi mesleki ve teknik eğitim alınmasını gerektirir. Akü imalatından sorumlu meslek elemanı olmak için de mesleki eğitim alındığını ispat eden sertifikaya sahip olmak gereklidir. Sertifika almak mesleği icra etmek için yasal altyapıyı sağlar. Mesleği icra etmek için meslekle uyumlu kişisel özelliklere sahip olmak da avantaj sağlar.

Akü İmalatı Sertifikası Nasıl Alınır?

Sertifika kurs bitirme belgesi niteliği taşıyan yasal bir evraktır. Sertifika sahibi olmak için akü imalatı sertifikası eğitim programını başarıyla tamamlamak gerekir. Sertifika sınavında, önceden belirlenmiş olan geçerli puanı alan kursiyerler sertifika almaya hak kazanmış olurlar. Sertifika sınavı geçerlilik puanı 100 puan üzerinden en az 45 puan olarak belirlenmiştir.

Akü İmalatı Belgesi Ne İşe Yarar?

Kurs programının sonunda alınan kurs bitirme belgesi, belge sahibinin mesleğin gereklerini yerine getirebileceğinin göstergesidir. Akü imalatı sertifikası, bireyin meslek elemanı olarak çalışabileceğini gösterir. Tüm sektörlerde mesleki eğitim alan bireyler öncelikli olarak istihdam edilir. Akü imalatı sertifikası olanlar sektörde istihdam edilme fırsatına sahip olurlar.

Akü İmalatı Sertifikası Ne Kadar Süre Geçerlidir?

Milli Eğitim Temel Kanunu, iş yerleri için sertifika kabul etme zorunluluğu getirmiştir. Sertifikanın yasal nitelik kazanıp geçerli olmasını sağlayan üzerinde Millî Eğitim Bakanlığının veya herhangi bir üniversitenin onayı bulunmasıdır. Üniversite veya MEB onaylı akü imalatı sertifikası e devlet üzerinden sorgulanabilir.

Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.
İLGİLİ MAKALELER
En Popüler Kurslar
Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.