Ana SayfaKurslarYangın Eğitici Eğitimi

Yangın Eğitici Eğitimi

Yangın Eğitici Eğitimi Nedir?

Yangın eğitici eğitimi, bir işletmede çalışan personellerin tamamının alması gereken 1 günlük genel yangın eğitimlerini verebilecek yetkinliğe sahip eğitmen yetiştirmeyi amaçlayan eğitim programlarıdır. Yangın eğitici eğitimleri iş sağlığı ve güvenliği uzmanları tarafından verilir. Eğitimlerin dayanak noktası olan kanun ve yönetmelikler şunlardır:

 • 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu
 • 2009 tarihli Binaların Yangından Korunması Hakkındaki Yönetmelik
 • 2013 tarihli İş Yerlerinde Acil Durum Hakkındaki Yönetmelik
 • 2013 tarihli Sağlık ve Güvenlik İşaretleri Yönetmeliği

Yangın eğitici eğitimi 4 farklı aşamada verilir. Bazı eğitim kurumlarında tüm aşamaları tek eğitim paketinde almak da mümkündür; fakat kapsamlı eğitim için aşama aşama eğitim almak avantaj sağlar. İkinci seviye yangın eğitici eğitiminde farklı yangın riskleri üzerinde durulur ve yangın aşamaları hakkında bilgi verilir.

Üçüncü seviye yangın eğitici eğitiminde kursiyerlerin risk analizi yapabilecek bilgi ve beceriye sahip olmaları hedeflenir. Bu kapsamda bina şekline göre hangi güvenlik tedbiri uygulanır bilgisi aktarılır. Dördüncü seviye yangın eğitici eğitiminde yangın hukuki yönüyle ele alınır.

Yangın Eğitici Eğitimi Ders İçerikleri

Yangın eğitmenliği eğitimi olarak da ifade edilen yangın eğitici eğitimlerinde iş kolunun pazar yapısı ve getirileri irdelenir. Yetersiz bilgi ve yanlış müdahale tarzının sebebiyet verdiği zararların önlenmesi amacıyla temel yangın bilgisi eğitimi verilir. Yangın türleri, araç ve malzeme bilgisi, solunum cihazları, yangın söndürmede kullanılan malzemeler, ikaz ve ihbar sistemleri ile yönetmelik uygulamaları üzerinde durulur. Bu konuların yanı sıra eğitmenlik için temel oluşturan yetişkinin eğitimi, eğitim yöntemleri, sunum ve değerlendirme konuları ele alınır. Ders içerikleri eğitimin seviyesi doğrultusunda genişler.

Birinci seviye yangın eğitici eğitimiİkinci seviye yangın eğitici eğitimiÜçüncü seviye yangın eğitici eğitimiDördüncü seviye yangın eğitici eğitimi
Yangın tanımıElektrik kaynaklı yangınlarBinaların tehlike sınıflarıYangın ve suç ilişkisi
Yangın tesisatlarıHafif metal yangınlarıBina tesislerine ilişkin genel düzenlemelerYangının kimyası ve davranışları
Yangın yönetmelikleriYangın riski ve güvenlik önlemleriYangın güvenliği elektrik tesisatı ve düzenlemeleriYangının başlangıç alanı ve noktası
Yangının nedenleriKişisel koruyucu donanımlarBinalarda duman kontrol ve yangın söndürme sistemleriYangın paternleri
Yangın üçgeniTemiz hava solunum cihazlarıTarihi binalar hakkında uygulanacak hükümlerYangının çıkış sebebinin bulunması
İtfaiye araç gereçleriYangın alarm ve algılama sistemleri Olay yeri inceleme yöntemleri
Temel ilk yardım bilgisiOtomatik söndürme sistemleri Mülakat ve soruşturma
Yangına müdahale yöntemleri  Kundakçılık
   Elektriksel yangınların incelenmesi
   Araç yangınlarının incelenmesi

Yangın Eğitici Eğitimi Ne İşe Yarar?

Yangın eğitici eğitimi ve sertifikası alan kişiler 2009 tarihli binaların yangınlardan korunması hakkındaki yönetmelik gereği yılda 1 defa verilmesi zorunlu olan yangın eğitimlerini verebilecek yetkinliğe sahip olurlar. Yangın eğitici eğitiminin seviyeleri doğrultusunda kazanımları şöyledir:

 • 1.seviye yangın eğitici eğitimi: Yangınla mücadele eğitimi verebilecek yeterliliğe bilgi ve beceriye sahip olmak
 • Yangın risk analizi ve raporlama yapabilecek bilgi ve beceriye sahip olmak
 • 3.seviye yangın eğitici eğitimi: Yangın danışmanlığı yapabilecek bilgi ve beceriye sahip olmak
 • 4.seviye yangın eğitici eğitimi: Yangın kriminolojisi hazırlayabilecek bilgi ve beceriye sahip olmak

Yangın eğitici eğitimi alan kişiler yangın konusuna tüm detaylarıyla hakim olur. Öyle ki aşağıdaki soruları cevaplandırabilir:

 • Yangına sebep olan faktörler nelerdir?
 • Yangın türleri nelerdir?
 • Isı ve dumanın yayılma hızı nedir?
 • Yangın yerindeki tehlikeler nelerdir?
 • Söndürme maddeleri ve yangın söndürme ekipmanları nelerdir?
 • Kişisel koruyucu ekipmanlar nelerdir?
 • Temiz hava solunum cihazı nasıl kullanılır?
 • Katı, sıvı, gaz yangın nasıl söndürülür?
 • Yangın dolaplarını ve itfaiye hortumları nasıl kullanılır?

Eğitimin kurumsal açıdan da pek çok avantajı vardır. En önemli kurumsal kazanım tedbirsizlik sonucu yangın oluşmasını önlemektir. İşletme veya kurumların prestijinin korunması da yangın eğitici eğitimi ile mümkün olabilir.

Yangın Eğitici Eğitimi Uzaktan Eğitim İle Verilebilir Mi?

Bilgi teknolojilerindeki gelişmelerle birlikte eğitimde dijitalleşme yaşanmıştır. Bu kapsamda online eğitim verilen birçok alan vardır. Bunlardan biri de yangın eğitmenliği sertifika programıdır. Eğitim içeriği bakımından örgün eğitim ile uzaktan eğitim arasında farklılık yoktur. Bu nedenle eğitimden verim almak mümkündür.

Uzaktan eğitim yöntemiyle verilen eğitimde hem kursa sürecinde hem de sertifikasyon sürecinde mekâna veya zamana bağlı kalmak gerekmez. Bu sayede ulaşım gibi ekstra masraflar da oluşmaz. Eğitim içeriklerine eğitim sürecinin sonunda da ulaşabilmenin mümkün olması uzaktan eğitimin en önemli avantajlarından biridir. Uzaktan eğitimle yangın eğitici eğitimi alırken en önemli detay üniversite onaylı veya MEB onaylı yangın eğitmenliği sertifikası almaktır. Aksi halde sertifikanın istihdam açısından fayda sağlaması pek de mümkün olmayacaktır.

Yangın Eğitici Eğitimine Kimler Katılabilir?

Yangın eğitici eğitimi bir meslek edindirme kursudur. Herkesin bu eğitimi alması mümkün değildir. Eğitime katılabilmek için en az ortaöğretim mezunu olmak gerekir. Meslek ile uyumlu olan, güçlü iletişim becerilerine ve düzgün diksiyona sahip olmak gibi kişisel özelliklere sahip olmak da önem taşır. Eğitime katılacak kursiyerlerin mesleği icra edebilecek fiziksel ve zihinsel yeterliliğe sahip olmaları beklenir. Yangın eğitici eğitimi katılımcı profili şu meslek gruplarından oluşur:

 • Çalıştığı iş yerinde yangın güvenlik gibi yangın ile ilgili birimlerle görev yapan kişiler
 • Ortak Sağlık Güvenlik Birimi (OSGB) bünyesinde çalışan A, B ve C sınıfı iş güvenliği sertifikası bulunan iş güvenliği uzmanları
 • İSG uzman adayları
 • Özel sektörde hizmet veren eğitim kurumlarında eğitici olarak çalışan kişiler
 • Yeni meslek edinmek ve eğitimci olarak çalışmak isteyen üniversite mezunları
 • İş sağlığı ve iş güvenliği, sivil savunma, insan kaynakları ve itfaiyecilik bölümü mezunları veya öğrencileri

Yangın eğitici eğitimlerine alanda çalışma hedefi olmayıp yalnızca yangın tahliye ve kurtarma hakkında bilgi edinmek isteyen kişiler de katılım sağlayabilirler.

Yangın Eğitici Eğitimi Sertifikası Ne İşe Yarar?

Yangın eğitici eğitimi alan kursiyerler eğitim sonunda katılım belgesi niteliği taşıyan yangın eğitici eğitimi sertifikası alır. Yangın eğitmenliği sertifikası olarak da adlandırılan sertifika mesleki yeterlilik göstergesidir. Eğitimci olmanın önünü açması sertifikanın sağladığı en önemli avantajdır. Sertifika sayesinde yangın eğitimleri vermek mümkün olur.

Yangın Eğitmeni Ne İş Yapar?

Yangın eğitmenleri, ilgili yönetmelik gereği işletmelerde çalışan kişilere genel yangın eğitimi verebilir. Yangın eğitmenlerinin görevlerini şöyle sıralamak mümkündür:

 • Yangın eğitimi için program hazırlamak
 • İşletmeler için zorunlu olan genel yangın eğitimi için gerekli malzemeleri hazırlamak
 • Eğitim ortamı için güvenlik tedbirleri almak
 • Eğitim sürecine ilişkin kayıt tutmak ve değerlendirme yapmak
 • Tahliye tatbikatları yapmak
 • Binaların yangınla mücadelesi için acil eylem planı oluşturmak
 • Yangın risk analizi yapmak
 • Farklı tiplerdeki portatif yangın söndürme cihazlarının kullanımı

Yangın Eğitmeni Nasıl Olunur?

Yangın eğitmeni olmak için öncelikli koşul sertifikadır. Yangın eğitmeni sertifikası almak için ise yangın eğitici eğitimi almak gerekir. Eğitim sonunda gerçekleştirilen değerlendirme sınavında geçerli notu alan kursiyerler sertifika almaya hak kazanır. Yangın eğitici eğitimi sertifikası sayesinde yangın eğitmeni unvanıyla çalışmak mümkün olur.

Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.
İLGİLİ MAKALELER
En Popüler Kurslar
Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.