Ana SayfaKurslarBilgisayar, BilişimOtomasyon Sistemleri Destek Elemanı Kursu Eğitim Programı

Otomasyon Sistemleri Destek Elemanı Kursu Eğitim Programı

Otomasyon Sistemleri Destek Elemanı Nedir?

Otomasyon kaynaklı sistemlerin kurulum ve bakımı ile ilgilenen kişiler, otomasyon sistemleri destek elemanı olarak adlandırılırlar. Meslek elemanları başta hidrolik ve pnömatik sistemler olmak üzere endüstriyel makineleri sistemlerin otomasyonu ile ilgilenirler. Genel olarak otomasyon mekaniğinin çalışabilmesi sistem fonksiyonlarının kurulumu ve bakımı işini ele alırlar. Meslek çalışanlarının bilgi kaynaklarından biri ise otomasyon sistemleri destek elemanı kursudur.

Otomasyon Sistemleri Destek Elemanı Kursu Nedir?

Otomasyon sistemleri destek elemanı programı, otomasyon sistemlerinin tanıtıcı nitelik taşır. Kurs genel olarak tehlikeli ve endüstriyel eğitimi veren kurs merkezleri tarafından kursiyere sunulur. Eğitim sürecinde, otomasyon sistemleri destek elemanının yaptığı işler de ders konuları arasında yer alır.  Eğitim, kursiyerlerin otomasyon sisteminin çalışma mantığını anlayarak destek elemanının hangi görevleri yerine getirdiğine değinir. Bu kapsamda da destek elemanının bilmesi gereken makine öğrenimi ve temel elektrik-elektronik kavramlarına yer verilir.

Genel olarak otomasyon sistemleri destek elemanı kursunun dersleri şöyledir:

 • Otomasyon Sistemleri Nedir?
 • Otomasyon Sistemlerinin Çalışma Düzeni
 • Otomasyon Sistem Çeşitleri Nelerdir?
 • Temel Elektrik Elektronik Kavramları
 • Robot Programlama Nedir?
 • Açık ve Kapalı Çevrim Kontrolleri
 • Scada, Hidrolik ve Pnömatik Sistemler

Derslerin sona ermesiyle sertifika sınav uygulamasına geçilir. Yapılan sınav, çoktan seçmeli formatta hazırlanır. Sınavın geçme notu ise genellikle 45 puandır. Belirlenen geçme notunu aşan kursiyerler, katılım belgesi veya kurs bitirme sertifika alarak kurs sürecini tamamlamış olurlar.

Otomasyon Sistemleri Destek Elemanı Kursu Eğitim Süresi

Eğitimi veren çoğu kurs merkezi en az 40 saatlik ders süresi sunmaktadır.

Otomasyon Sistemleri Destek Elemanı Eğitimine Kimler Katılabilir?

Kurs programına, otomasyon sistemleri hakkında yeterli bilgiye ulaşmak isteyen herkes katılabilir. Endüstriyel üretim aşamalarında yer alarak otomasyon sistemi destek elemanı olmak isteyenlerin ise ileri düzey mesleki bilgi ve yetkinliği sahip olmaları ve en az liseden mezun olmaları gerekir.

Online Otomasyon Sistemleri Destek Elemanı Kursu Var Mı?

Otomasyon sistemleri destek elemanı eğitimi, yüz yüze ve online eğitim seçeneklerine sahiptir. Otomasyon sistemlerini ve mesleki standartları konu alan eğitim, online kurs aracılığıyla da verilir. Bununla beraber online otomasyon sistemleri kursu, yeterli katılımcının olması durumunda açılır. Açılan online kontrol elemanı eğitimi, iş hakkında ön bilgiler edinmeye yöneliktir. Açılan eğitimler de ön bilgiler ile birlikte sertifika verme amacını da taşır. Genel olarak online otomasyon sistemleri destek elemanı programı , mesleğe yönelik ön bilgiler edinip yetkinliğini göstermek isteyenlere uygundur.

Online Otomasyon Sistemleri Destek Elemanı Eğitimi Faydalı mıdır?

Online otomasyon sistemleri destek elemanı kursu, zaman ve mekân sınırlaması olmadan ön bilgiler edinmek isteyenlere göredir. Kursa katılmak isteyenler video veya PDF içerikler aracılığıyla meslekte dikkat edilmesi gerekenleri ve iş sağlığı-güvenliği önlemlerini öğrenmiş olurlar. Bu bakımdan online otomasyon sistemleri destek elemanı programı, yararlı bir eğitim seçeneği olarak görülebilir.

Otomasyon Sistemleri Destek Elemanı Kursu Kazanımları

Otomasyon sistemleri destek elemanı eğitimini başarıyla bitiren kursiyerler;

 • Otomasyon sistem çeşitlerinin neler olduğunu,
 • Otomasyon sistemlerinin nerelerde kullanıldığını,
 • Otomasyon sistem kaynaklarının nasıl çalıştığını,
 • Otomasyon sistem çalışmalarında alınan iş sağlığı ve güvenliği önlemlerini,
 • Temel elektrik-elektronik kavramların karşılığını,
 • Otomasyon ile makine öğreniminin nasıl gerçekleştiğini öğrenmiş olurlar.

Otomasyon Sistemleri Destek Elemanı Ne İş Yapar?

Otomasyon sistemleri destek elemanının başlıca görevi, otomasyon sistem destek işlemlerini yerine getirmektedir. Otomasyon sistem altyapısını ve makinelerinin kurulumu ve bakımı işini ele alır. Görev icrasında iş sağlığı ve güvenliği önlemlerine dikkat eder. Genel olarak destek elemanları, otomasyon sisteminin kalite ve verimlilik anlayışına uygun olarak düzenlenmesinde görev alırlar.

Otomasyon Sistemleri Destek Elemanı Sertifikası Ne İşe Yarar?

Kursiyerin aldığı sertifika, otomasyon sistemleri destek elemanı mesleği hakkında bilgi sahibi olduğunu göstermeye yarar. Kursiyer edindiği sertifikayı ilgili iş alanlarında öne çıkmak adına gösterebilir. Ayrıca alınan belge, mesleki yeterlilikler arasında gösterilen eğitim şartının da tamamlandığını kanıtlar.

Otomasyon Sistemleri Destek Elemanı Belgesi Ne Kadar Süre Geçerlidir?

Alınan otomasyon sistemleri destek elemanı belgesi; MEB, üniversite veya kurum onaylı olabilir. Genellikle MEB veya üniversite onaylı sunulan belgeler, e-devlet üzerinden de sorgulanabilir özelliğe sahiptir. Belgeyi alan kişiler, mesleği yerine getirmek için lazım olan niteliklerden birini karşılar.

Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.
İLGİLİ MAKALELER
En Popüler Kurslar
Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.