Ana SayfaKurslarTehlikeli ve Çok Tehlikeli İşler KursuUçak Yakıtları Depolama, Elleme ve İkmal Kursu

Uçak Yakıtları Depolama, Elleme ve İkmal Kursu

Uçak Yakıtları Depolama, Elleme ve İkmal Nedir?

Uçak yakıtlarının güvenli bir şekilde yapılması adına depolama, elleme ve ikmal işlemleri yerine getirilir. Bu kapsamda ilgili işlemlerin iş sağlığı ve güvenliği önlemlerine uygun şekilde yapılması esas alınır. İlgili işlemlerde görev alan meslek çalışanları, yakıtların depolanması, bakımı ve dağıtımı aşamalarında görevlerini yerine getirirler. Meslek çalışanlarının mesleki bilgi kaynaklarından biri ise uçak yakıtları depolama, elleme ve ikmal kursudur.

Uçak Yakıtları Depolama, Elleme ve İkmal Kursu Nedir?

Kurs programı uçuş hizmetinin önemli aşamaları olan depolama, elleme ve ikmal işini konu edinir. Uçak yakıtları depolama, elleme ve ikmal kursu genellikle tehlikeli işlere yer veren eğitim merkezleri aracılığıyla kursiyere sunulur. Verilen kurs, uçuş teknolojisi alanında hizmeti sunulan aşamalarının detayını aktarır.

Genel olarak depolama, elleme ve ikmal kursunun dersleri şöyledir:

 • Uçak Yakıtı Ne İşe Yarar?
 • Uçak Yakıtları Nasıl Depolanır?
 • Uçuş Hizmetinde Mal Kabul
 • Yakıt ve Yağ Elleme İşlemi
 • Yakıt Depolama, Elleme ve İkmal Aşamalarında Kalite Kontrol
 • Yakıt Depolama, Elleme ve İkmal Aşamalarında İş Sağlığı ve Güvenliği

Derslerin sona ermesiyle kursiyerlerin bilgi kazanımlarını ölçen sınav aşamasına geçilir. Yapılan sınav sonrasında kursiyerlere katılım belgesi veya kurs bitirme sertifikası verilir.

Uçak Yakıtları Depolama, Elleme ve İkmal Kursu Eğitim Süresi

Kurs programı, çoğu eğitim merkezinde en az 40 saatlik ders süresi sunmaktadır.

Uçak Yakıtları Depolama, Elleme ve İkmal Kursuna Kimler Katılabilir?

Kurs programına bu alanda bilgi edinmek isteyen herkes katılabilir. Bununla birlikte uçuş teknolojisi ve hizmeti alanında çalışmak isteyenler de ön bilgi edinmek amacıyla eğitime katılabilirler.

Online Uçak Yakıtları Depolama, Elleme ve İkmal Kursu Var Mı?

Uçak yakıtları depolama, elleme ve ikmal eğitimi, yüz yüze ve online eğitim seçeneklerine sahiptir. İlgili aşamalarının teknik bilgisini ve mesleki standartlarını konu edinen eğitim, online kurs aracılığıyla da verilir. Bununla beraber online uçak yakıtları depolama, elleme ve ikmal kursu, yeterli katılımcının olması durumunda açılır. Açılan online uçak yakıtları depolama, elleme ve ikmal eğitimi, iş hakkında ön bilgiler edinmeye yöneliktir. Açılan eğitimler de ön bilgiler ile birlikte sertifika verme amacını da taşır. Genel olarak online uçak yakıtları depolama, elleme ve ikmal kursu alana yönelik ön bilgiler edinip yetkinliğini göstermek isteyenlere uygun bir seçenektir.

Online Uçak Yakıtları Depolama, Elleme ve İkmal Eğitimi Faydalı mıdır?

Online kalite kontrol elemanı kursu, zaman ve mekân sınırlaması olmadan ön bilgiler edinmek isteyenlere göredir. Kursa katılmak isteyenler hazırlanan video ya da PDF içerikler aracılığıyla alanda dikkat edilmesi gerekenleri ve iş sağlığı-güvenliği önlemlerini öğrenmiş olurlar. Bu bakımdan online uçak yakıtları depolama, elleme ve ikmal programı, yararlı bir eğitim seçeneğidir.

Uçak Yakıtları Depolama, Elleme ve İkmal Kursu Kazanımları

Eğitim sonunda kursiyerler;

 • Uçuş hizmeti kapsamında yapılan işleri,
 • Uçak yakıtlarının depolama işleminin nasıl gerçekleştiğini,
 • Yakıt ve yağ ellemenin ne işe yaradığını,
 • İkmal tankerinin nasıl doldurulması gerektiğini,
 • Yakıt depolama, elleme ve ikmal işinde kalite kontrol uygulamalarını,
 • Yakıt depolama, elleme ve ikmal işinde alınan iş sağlığı ve güvenliği önlemlerini öğrenmiş olurlar.

Uçak Yakıtları Depolama, Elleme ve İkmal Sertifikası Ne İşe Yarar?

Kursiyerin aldığı sertifika, uçak yakıtları depolama, elleme ve ikmal meslek elemanı mesleğine aşina olduğunu gösterir. Kursiyer edindiği sertifikayı ilgili iş alanlarında öne çıkmak adına gösterebilir. Ayrıca alınan belge, mesleki yeterlilikler arasında gösterilen eğitim şartının da tamamlandığını ispatlamış olur.

Uçak Yakıtları Depolama, Elleme ve İkmal Belgesi Ne Kadar Süre Geçerlidir?

Alınan uçak yakıtları depolama, elleme ve ikmal kurs belgesi; MEB, üniversite veya kurum onaylı olabilir. Genellikle MEB veya üniversite onaylı sunulan belgeler, e-devlet üzerinden de sorgulanabilir özelliğe sahiptir. Belgeyi alan kişiler, mesleği yerine getirmek için lazım olan niteliklerden birini karşılar.

Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.
İLGİLİ MAKALELER
En Popüler Kurslar
Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.