Ana SayfaKurslarTaş Restoratörü Kursu

Taş Restoratörü Kursu

Taş Restoratörü Nedir?

Taş restoratörü mesleğini yürüten kişiler taş türlerinden taş temizleme yöntemlerine taş ve taş yapılar hakkında bilgi sahibi meslek elemanlarıdır. Mesleğin bilinçli olarak bilimsel ve modern teknikler kullanılarak yerine getirilmesi için eğitim gereklidir.

Taş Restoratörü Kursu Nedir?

Taş Restoratörü kursu, taş restoratörü yetiştirmek amacıyla kurulmuş sertifika programıdır. Milli eğitim Bakanlığı bünyesinde hizmet veren eğitim kurumları ve belediyelere bağlı kurumlar tarafından verilen eğitimler, tarihi yapıların korunması ve taş işlemeciliğin geliştirilmesine katkı sağlar.

Kültür mirasımız için önemli yeri olan yapıların korunması amacıyla devlet tarafından desteklenen taş restoratörü eğitimi, alanında uzman mimar, restoratör, konservatör veya tecrübeli ustalar tarafından verilir. Eğitim sonunda tarihi yapıları koruma bilinci gelişmiş ve geleneksel yapım tekniklerini bilen teknik elemanlar yetişmiş olur. Ekonomi ve sosyal gelişim için de önem taşıyan taş restoratörü kursu sonunda kursiyerler sertifikaya sahip olmanın yanı sıra;

 • Taş restoratörlüğü için gerekli olan bilgi ve becerileri kazanma
 • Alanın gerektirdiği temel yeterliliklere sahip olma
 • Taş restoratörü unvanının gerektirdiği mesleki niteliklere sahip olma
 • Mesleğin gerektirdiği tüm görev ve sorumlulukları yerine getirebilme
 • Çevreyi koruma, iş güvenliği ve işçi sağlığı konularında farkındalık kazanma

Taş Restoratörü Kursu Ders İçerikleri

Taş işçiliği dededen toruna geleneksel olarak yapılan bir meslektir. Mesleğin bilinçli olarak modern ve bilimsel yöntemlerle yapılması eğitim gerektirir. Taş restoratörlüğü eğitimi de bu nedenle verilir. Eğitim sırasında sivil mimari yapıların yeniden yapılandırılabilmesi de amaçlanır. Bu kapsamda mesleğe dair üzerinde durulan birçok teorik konu vardır. Genel olarak konu başlıkları şunlardır:

 • Tarihi Eserlerde Tespit ve Belgeleme
 • Taşın Mimaride Kullanımı
 • Doğal Taşların Sınıflandırılması
 • Taş Yapılardaki Bozulmaları Teşhis Etme
 • Taş Yapılarda Bitki Temizleme
 • Taş Yapılarda Raspa Yapma
 • Taşlarda Bütünleme
 • Harçlı Onarım Yapma
 • Derzleme
 • Taş Yüzeylerde Koruma ve Sağlamlaştırma
 • Taş Oyma

Taş restoratörü kursu sertifika programında kazandırılan yeterlilikler yalnızca mesleki yeterlilikler değildir. Meslek için önem taşıyan iletişim, bilgiye ulaşma, çevre koruma, iş geliştirme, iş sağlığı ve iş güvenliği konularında da yeterli düzeyde bilgi sahibi olunması amaçlanır.

Taş Restoratörü Kursuna Kimler Katılabilir?

Taş restoratörü kurs programına alanda çalışmak isteyen herkes katılabilir. Yalnız kursa kayıt sırasında en az ilkokul mezunu olduğunu belgelemek gerekir. Zihinsel ve fiziksel açıdan mesleği yapmaya engel bir durumun olmaması da önem taşır. Kursa daha çok inşaat teknolojisi alanında kariyer planlayanlar ve meslek arayışındakiler dahil olurlar.

Taş Restoratörü Sertifikası Ne İşe Yarar?

Taş restoratörü kurs programının sonunda değerlendirme sınavı niteliği taşıyan sınav yapılır. Yapılan sınavda önceden belirlenmiş olan geçme puanına ulaşan kursiyerler sertifika almaya hak kazanır. Taş restoratörü sertifikası, kus bitirme belgesi niteliği taşımasının ötesinde mesleği yapabilmek için gerekli bilgi ve beceriye sahip olduğunun ispatıdır. Mili Eğitim Temel Kanunu gereğince tüm özel ve devlet kurum ve kuruluşlarının taş restoratörü sertifikasını kabul etmesi zorunludur. Ayrıca Mesleki ve Teknik Eğitim Yönetmeliği gereği iş yerlerinde öncelikle mesleki eğitim alan kişiler istihdam edilirler.

Taş Restoratörü Nerede Çalışır?

Taş restoratörlüğü kursu sonunda sertifika alan kursiyerler mesleki yeterlilikleri doğrultusunda mesleki faaliyetleri yerine getirebilecekleri alanlarda çalışabilirler. Taş restoratörlerinin çalışma alanları kamu kurum ve kuruluşları ile restorasyon projeleri üzerinde çalışan özel işletmelerdir. Taş restoratörlerinin kendi iş yerlerini açabilmeleri de mümkündür.

Taş Restoratörü Nasıl Olunur?

Taş restoratörleri; taşın kullanım alanları, taş türleri, taş temizleme teknikleri, taşın korunması için Derzleme, sağlamlaştırma gibi işlemlerin yapılmasından sorumlu kişilerdir. Bu görev ve sorumlulukları yerine getirmenin koşulu taş restoratörü eğitimi almaktır.

Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.
İLGİLİ MAKALELER
En Popüler Kurslar
Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.