Ana SayfaKurslarKişisel GelişimSepet Örücülüğü Kursu Eğitim Programı

Sepet Örücülüğü Kursu Eğitim Programı

Sepet Örücülüğü Nedir?

Sepet örücülüğü, geçmişi epey eski tarihlere dayanan el sanatlarından biridir. Sepet örgüleri temel olarak bitki liflerinin ve ağaçların ince sürgünleri aracılığıyla yapılan bir el sanatı çeşididir. Sepetçilik veya sepet örücülüğü işi, eskiyen mesleklerden biri olmasına rağmen hobi amaçlı olarak da yapılabilecek en keyifli iş kollarından biridir. Bu alanda uygulanan teknik ve ekipmanları öğrenmek için başvurabilecek bilgi kaynaklarından biri ise sepet örücülüğü kursudur.

Sepet Örücülüğü Kursu Nedir?

Sepet örme kursu, genellikle halk eğitim ve bazı sürekli eğitim merkezleri tarafından verilir. Sepet örücülüğüne dair detayların aktarıldığı eğitimde, sepet örme teknikleri hakkında gerekli bilgilere ver verilir. Bu kapsamda da sepet örücülüğünde uygulanan aşamalar konu edinilir. Sepet örücülüğü kursu, sepet örmede kullanılan ekipmanlara ve işlemlere yönelik bilgileri de paylaşır. Bu açıdan kurs, profesyonel iş veya hobi amacıyla sepet örmeyi öğrenmek isteyenlere yol gösterici niteliktedir.

Sepet örücülüğü kursunun genel ders içerikleri şu şekildedir:

 • Sepet Örücülüğü Nedir?
 • Sepet Örmede Kullanılan Bitkiler
 • Sepet Örücülüğünde Uygulanan Aşamalar
 • Bitkisel Sepet Örücülüğüne Giriş
 • El Sanatları Ürünlerinin Bakımı ve Koruması
 • Sepet Örme İşlemi İçin Gerekli Olan Ekipmanlar
 • Sepet Taban Örgüsü Şekilleri
 • Sepet Sapı Yapımı
 • Sepet Örgü Modelleri
 • Sepet Örücülüğünde Dikkat Edilmesi Gereken Unsurlar

Derslerin tamamlanmasıyla kursiyerlerin bilgi kazanımlarını ölçecek sertifika sınav uygulamasına geçilir. Sınav uygulaması da genellikle çoktan seçmeli formatta hazırlanır. Kurs merkezinin belirlediği geçme notu ve üzerinden puan alanlara da katılım belgesi veya sepet örücülüğü sertifikası verilir.

Sepet Örücülüğü Kursuna Kimler Katılabilir?

Sepet örücülüğü kursuna bu alanda ön bilgiler edinip profesyonel ve hobi amaçlı üretimde bulunmak isteyen herkes katılabilir.

Online Sepet Örücülüğü Eğitimi Var mı?

Sepet örücülüğü eğitimi, yüz yüze ve online eğitim seçeneklerine sahiptir. Sepet örme işlem aşamalarını ve mesleki standartları konu alan eğitim, online kurs aracılığıyla da verilir. Bununla beraber online sepet örücülüğü kursu, yeterli katılımcının olması durumunda açılır. Açılan online sepet örme eğitimi, iş hakkında ön bilgiler edinmeye yöneliktir. Açılan eğitimler de ön bilgiler ile birlikte sertifika verme amacını da taşır. Genel olarak online verilen sepet örücülüğü kursu, mesleğe yönelik ön bilgiler edinip yetkinliğini göstermek isteyenlere uygun bir seçenektir.

Online Sepet Örücülüğü Kursu Faydalı Mıdır?

Online sepet örücülüğü kursu, zaman ve mekân sınırlaması olmadan ön bilgiler edinmek isteyenlere göredir. Kursa katılmak isteyenler hazırlanan video ya da PDF içerik aracılığıyla meslekte dikkat edilmesi gerekenleri ve iş sağlığı-güvenliği önlemlerini öğrenmiş olurlar. Bu bakımdan online sepet örücülüğü kurs programı, yararlı bir eğitim seçeneğidir.

Sepet Örücülüğü Kursu Kazanımları

Kursu başarıyla bitirenler;

 • Sepet örücülüğü mesleğinin genel tanımını,
 • Bitkisel sepet örücülüğü için gerekli olan bilgileri,
 • Sepet örme işlemine ön hazırlığı,
 • Sepet örme işlemlerinde kullanılan araç ve gereçleri,
 • Hasır sepet örücülüğünde dikkat edilmesi gerekenleri,
 • Taban ve sepet gövdesini örmek için kullanılan yöntemleri,
 • Sepetçilikte kullanılan sepet örme modellerini,
 • Dekorasyon amacıyla kullanılan sepet modellerini öğrenmiş olurlar.

Sepet Örme Nasıl Yapılır?

Sepet örme işi, profesyonel bir iş olarak görüldüğü gibi hobi amacıyla da yapılır. Bununla birlikte sepet örme işini doğru şekilde ele almak için gerekli bilgileri edinmek gerekir. Ayrıca kullanılacak malzemeye göre de sepetin nasıl örülmesi gerektiği ortaya çıkar.

Sepet örmede kullanılan genel bitki malzemeleri şu şekildedir: mısır, bambu, ot, saman sapı, rafya, bitki sapı, bodur, ağaç filizleri ve siyah akça ağaç. Bitkisel sepet örme işlemlerinde kullanılan bitkiler dışında bir de farklı modellere uygun olarak uygulanan teknikler söz konusudur. Sepet örmede kullanılan malzeme ve işlemlere dair detaylı bilgiler çoğunlukla halk eğitim kursları ve deneyimler yoluyla aktarılır. Bu işi yapan ve sayıları gitgide azalan kişilere ulaşmanın en kolay yolu da sepet örücülüğü eğitimi veren kurslardır.

 Sepet Örücülüğü Sertifikası Ne İşe Yarar?

Kursiyerin aldığı sertifika, sepet örme elemanı mesleğine aşina olduğunu gösterir. Kursiyer edindiği sertifikayı ilgili iş alanlarında öne çıkmak adına gösterebilir. Ayrıca alınan belge, mesleki yeterlilikler arasında gösterilen eğitim şartının da tamamlandığını kanıtlar.

Sepet Örücülüğü Kurs Belgesi Sertifika Geçerliliği

Alınan sepet örücülüğü kurs bitirme belgesi; Milli Eğitim Bakanlığı, üniversite veya kurum onaylı olabilir. Genellikle MEB veya üniversite onaylı sunulan belgeler, e-devlet üzerinden de sorgulanabilir özelliğe sahiptir. Belgeyi alan kişiler, mesleği yerine getirmek için lazım olan niteliklerden birini karşılar.

Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.
İLGİLİ MAKALELER
En Popüler Kurslar
Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.