Ana SayfaKurslarTehlikeli ve Çok Tehlikeli İşler KursuSac Metal Kalıpçısı Kursu Sertifika Programı

Sac Metal Kalıpçısı Kimdir?

Sac metal kalıpçısı, metal işleme ve makine sektöründe fabrika ve atölyelerde çalışan meslek elemanıdır. Saç metal kalıpçısı olarak çalışan kişiler kalıp tasarımından kalıp işlemeye tüm süreçlerden sorumludur. Meslek elemanı malzemelerin türüne göre işleme yöntemlerini kullanır. Bunu yaparken iş talimatlarının yanı sıra iş sağlığı ve güvenliği kurallarını da gözetir.

Sac Metal Kalıpçısı Kursu Eğitim Süresi

Tehlikeli ve çok tehlikeli işlerde sac metal kalıpçısı kursu eğitim programının süresi Milli Eğitim Bakanlığı tarafından en az 40 saat olarak belirlenmiştir.

Sac Metal Kalıpçısı Kursu Nedir?

Sac metal kalıpçısı kursu, İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kapsamında düzenlenen eğitim programıdır. Meslek edindirme kursları arasında bulunan eğitim programı sektörde bazı işletmeler tarafından kurumsal eğitim olarak da verilir. Eğitim sonunda kurs bitirme belgesi niteliği taşıyan ve bireylere meslek elemanı olarak çalışma fırsatı sunan sertifika verilir.

Kurs programında, kursiyerlerin; sac metal kalıplarını tasarlayabilmek, takım tezgahlarını kullanabilmek ve kalıp montajı yapmak için gereken bilgi ve beceriye sahip olmaları amaçlanır. İş sağlığı ve işçi güvenliği ile ilgili temel konuların aktarılması da kurs programına dahildir.

Kurs programının sonunda düzenlenen sertifika sınavına konu olan ve mesleki yeterlilik kazandıran sac metal kalıpçısı kursu ders içerikleri şöyledir:

 • Kesme Kalıpları
 • Bükme Kalıpları
 • Çekme Kalıpları
 • Dövme Kalıpları
 • Kesme Kuvveti Hesabı
 • Kalıp Plakaları Ölçüleri
 • Çelik Malzemelerin Özellikleri

Sac Metal Kalıpçısı Kursuna Kimler Katılabilir?

Sac metal kalıpçısı kursu okuryazar herkesin katılabileceği bir eğitimdir. En az ilkokul mezunu olmak kursa katılmak için yeterli olacaktır; fakat istihdamda en az lise mezunlarına öncelik tanınır. Mesleği yapmaya engel bedensel, ruhsal sorunu olan kişilerin sertifika programına katılmamaları gerekir. Nitekim istihdamda sağlık raporu istenecektir. Kursun katılımcı profili şöyledir:

 • Mühendisler
 • Tekniker ve teknisyenler
 • Talaşlı imalat işlerinde çalışan kişiler

Online Sac Metal Kalıpçısı Kursu Var Mı?

Teknolojideki gelişmelerin eğitim sektörüne yansımasıyla pek çok eğitim uzaktan eğitime uyarlanmıştır. Sac metal kalıpçısı kursu da online eğitim programlarına dahil olan eğitimlerden biridir. Bilgisayara ve internet bağlantısına sahip olan herkes online eğitim programına katılabilir. Uzaktan eğitim programı yeterli katılımcı sayısına ulaşılması durumunda açılır ve temel teorik bilgiler aktarılır.

Online Sac Metal Kalıpçısı Kursu Faydalı Mıdır?

Online eğitim örgün eğitime göre ekstra bazı avantajlara sahiptir. Belirli zamanda belirli yerde eğitim alma zorunluluğu olmadığı gibi eğitim içeriklerine eğitim sürecinin sonunda da ulaşmak mümkündür. İçeriğin dijital ortamda olması çıktı, ulaşım gibi ek masrafları oradan kaldırır.

Sac Metal Kalıpçısı Kursu Kazanımları

Sac metal kalıpçısı kursu ile kursiyerlerin kalıp işleme yöntemlerine hakim olup saç metal kalıp tasarlayabilmeleri amaçlanır. Bu amaca yönelik olarak verilen eğitim sayesinde şu sorular yanıt bulmuş olur:

 • Geometrik çizim nasıl yapılır?
 • Ölçülendirme ve yüzey işlemleri neye göre yapılır?
 • Sac metal kalıp işlemleri yaparken iş sağlığı ve güvenliği açısından dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?          
 • Sac metal kalıpçısının görev ve sorumlulukları, çalışabilecekleri alanlar nelerdir?
 • Kroki perspektif ve yapım resmi nasıl çizilir?

Sac Metal Kalıpçısı Olmak İçin Gerekenler

Mesleki faaliyetlerin yerine getirilmesi mesleki ve teknik eğitim alınmasını gerektirir. Sac metal kalıpçısı olmak için de mesleki eğitim alındığını ispat eden sertifikaya sahip olmak gereklidir. Sertifika almak mesleği icra etmek için yasal altyapıyı sağlar. Mesleği icra etmek için meslekle uyumlu kişisel özelliklere sahip olmak da avantaj sağlar. Meslek elemanlarının disiplinli, sorumluluk sahibi, planlı ve takım çalışmasına yatkın kişiler olmaları gerekir.

Sac Metal Kalıpçısı Sertifikası Nasıl Alınır?

Sertifika kurs bitirme belgesi niteliği taşıyan yasal bir evraktır. Sertifika sahibi olmak için sac metal kalıpçısı sertifikası eğitim programını başarıyla tamamlamak gerekir. Sertifika sınavında, önceden belirlenmiş olan geçerli puanı alan kursiyerler sertifika almaya hak kazanmış olurlar. Sertifika sınavı geçerlilik puanı 100 puan üzerinden en az 45 puan olarak belirlenmiştir.

Sac Metal Kalıpçısı Belgesi Ne İşe Yarar?

Kurs programının sonunda alınan kurs bitirme belgesi, belge sahibinin mesleğin gereklerini yerine getirebileceğinin göstergesidir. Sac metal kalıpçısı sertifikası, bireyin sac metal üretim ve işleme süreçlerinde meslek elemanı olarak çalışabileceğini gösterir. Tüm sektörlerde mesleki eğitim alan bireyler öncelikli olarak istihdam edilir. Sac metal kalıpçısı sertifikası olanlar sektörde istihdam edilme fırsatına sahip olurlar.

Sac Metal Kalıpçısı Sertifikası Ne Kadar Süre Geçerlidir?

Milli Eğitim Temel Kanunu, iş yerleri için sertifika kabul etme zorunluluğu getirmiştir. Sertifikanın yasal nitelik kazanıp geçerli olmasını sağlayan üzerinde Millî Eğitim Bakanlığının veya herhangi bir üniversitenin onayı bulunmasıdır. Üniversite veya MEB onaylı sac metal kalıpçısı sertifikası e devlet üzerinden sorgulanabilir.

Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.
İLGİLİ MAKALELER
En Popüler Kurslar
Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.