Ana SayfaKurslarMeslek EdindirmeAmbalaj ve Paketleme Kursu Sertifika Programı

Ambalaj ve Paketleme Kursu Sertifika Programı

Ambalaj ve Paketleme Nedir?

Ambalajlama ve paketleme, tüketimin gerçekleştiği tüm sektörlerde kritik önem taşıyan bir süreçtir. Bu süreçte ürünün özelliklerine göre ambalaj malzemelerini belirleyerek ambalajlama ve paketleme yapan elemana ihtiyaç duyulur. Bu kişilerin, görev ve sorumluluklarını yerine getirebilmek için;

 • Satın almada ambalajın rolü,
 • Ambalajın fonksiyonları,
 • Ambalaj türleri ve malzemeleri,
 • Ambalajlamada görselin önemi
 • Ambalajın maliyeti,
 • Ambalaj seçimi,
 • Ambalajlama standartları ve ilkeleri konularında bilgi sahibi olmaları önemlidir.

Ambalaj ve Paketleme Kursu Nedir?

Ambalaj ve paketleme kursu, ara eleman yetiştirmeyi amaçlayan meslek kurslarından biridir. Kurs sürecinde bireyin ambalaj ve paketleme sürecini yönetebilecek yeterliliğe sahip olması için ambalajlama ve paketleme işlemleri ile ilgili tüm detaylar aktarılır. Kurs programının sonunda düzenlenen sertifika sınavına konu olan ve mesleki yeterlilik kazandıran ambalajlama ve paketleme eğitimi ders içerikleri şöyledir:

·         Ambalaj Türleri ve Malzemeleri

·         Ambalajlamada Görsellik ve Maliyet

·         Ambalaj Seçiminde Belirleyici Olan Unsurlar

·         Sektöre Göre Ambalajlama

·         Ambalaj Standartları

·         Ambalajlamaya İlişkin Ulusal ve Uluslararası İlkeler

·         Ürün Paketlemede Kullanılan Araç ve Gereçler

·         Paket Çeşitleri

Ambalaj ve Paketleme Kursuna Kimler Katılabilir?

Ambalaj ve paketleme kursu okuryazar herkesin katılabileceği bir eğitimdir. En az ilkokul mezunu olmak kursa katılmak için yeterli olsa da istihdamda en az lise mezunlarına öncelik tanınır. Mesleği yapmaya engel bedensel, ruhsal sorunu olan kişilerin sertifika programına katılmamaları gerekir.

Online Ambalaj ve Paketleme Kursu Var Mı?

Teknolojideki gelişmelerin eğitim sektörüne yansımasıyla pek çok eğitim uzaktan eğitime uyarlanmıştır. Ambalajlama ve paketleme eğitimi de online eğitim programlarına dahil olan eğitimlerden biridir. Bilgisayara ve internet bağlantısına sahip olan herkes online eğitim programına katılabilir.

Online Ambalaj ve Paketleme Kursu Faydalı Mıdır?

Online eğitim örgün eğitime göre ekstra bazı avantajlara sahiptir. Belirli zamanda belirli yerde eğitim alma zorunluluğu olmadığı gibi eğitim içeriklerine eğitim sürecinin sonunda da ulaşmak mümkündür. İçeriğin dijital ortamda olması çıktı, ulaşım gibi ek masrafları oradan kaldırır.

Ambalaj ve Paketleme Kursu Kazanımları

Ambalaj ve paketleme kursu tarafından verilen eğitimile kursiyerlerin, ürüne göre ambalaj malzemelerini belirleme, ambalajlama ve paketleme yapabilmeleri amaçlanır. Bu amaca yönelik olarak verilen eğitim sayesinde şu sorular yanıt bulmuş olur:

 • Ambalaj nedir, satın alma kararında nasıl etkili olur?
 • Ambalajın fonksiyonları nelerdir?
 • Hangi ambalaj türü hangi tür ürün için uygundur?
 • Ambalaj malzemeleri nelerdir?
 • Ambalajlamada görsellik neden önemlidir?
 • Ambalaj seçiminde nelere dikkat edilmesi gerekir?
 • Ambalaj maliyeti üzerinde belirleyici olan etmenler nelerdir?
 • Hangi sektörde hangi tür ambalajlama ve paketleme yöntemini tercih etmek gereklidir?
 • ISO 9000’e göre ambalajlama ilkeleri nelerdir?
 • TSE’ye göre ambalajlama ilkeleri nelerdir?
 • Ambalaj standartları ile ilgili kuruluşlar nelerdir?
 • Paket çeşitleri nelerdir?
 • Sektöre ve ürüne göre paketleme yaparken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Ambalaj ve Paketleme Kursu Olmak İçin Gerekenler

Mesleki faaliyetlerin yerine getirilmesi mesleki ve teknik eğitim alınmasını gerektirir. Ambalaj ve paketleme elemanı olmak için de mesleki eğitim alındığını ispat eden sertifikaya sahip olmak gereklidir. Sertifika almak mesleği icra etmek için yasal altyapıyı sağlar. Mesleği icra etmek için meslekle uyumlu kişisel özelliklere sahip olmak da avantaj sağlar.

Ambalaj ve Paketleme Kursu Sertifikası Nasıl Alınır?

Sertifika kurs bitirme belgesi niteliği taşıyan yasal bir evraktır. Sertifika sahibi olmak için ambalaj ve paketleme sertifikası eğitim programını başarıyla tamamlamak gerekir. Sertifika sınavında, önceden belirlenmiş olan geçerli puanı alan kursiyerler sertifika almaya hak kazanmış olurlar. Sertifika sınavı geçerlilik puanı 100 puan üzerinden en az 45 puan olarak belirlenmiştir.

Ambalaj ve Paketleme Kursu Belgesi Ne İşe Yarar?

Kurs programının sonunda alınan kurs bitirme belgesi, belge sahibinin mesleğin gereklerini yerine getirebileceğinin göstergesidir. Ambalajlama ve paketleme sertifikası, bireyin ambalaj ve paketleme işlerini yapabilecek yeterliliğe sahip olduğunu gösterir. Tüm sektörlerde mesleki eğitim alan bireyler öncelikli olarak istihdam edilir. Ambalaj ve paketleme sertifikası olanlarda söz konusu işlemlerin yapıldığı tüm işletmelerde öncelikli olarak istihdam edilme fırsatına sahip olurlar.

Ambalaj ve Paketleme Kursu Sertifikası Ne Kadar Süre Geçerlidir?

Milli Eğitim Temel Kanunu, iş yerleri için sertifika kabul etme zorunluluğu getirmiştir. Sertifikanın yasal nitelik kazanıp geçerli olmasını sağlayan üzerinde Millî Eğitim Bakanlığının veya herhangi bir üniversitenin onayı bulunmasıdır. Üniversite veya MEB onaylı ambalajlama ve paketleme sertifikası e devlet üzerinden sorgulanabilir.

Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.
İLGİLİ MAKALELER
En Popüler Kurslar
Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.