Ana SayfaKurslarTehlikeli ve Çok Tehlikeli İşler KursuOrman Yangınlarına Müdahale Kursu Eğitim Programı

Orman Yangınlarına Müdahale Kursu Eğitim Programı

Orman Yangınlarına Müdahale Nedir?

Ormanların korunması ve olası risklere karşı müdahale tekniklerinin uygulanması için birtakım önlemler alınır. Yangınlara karşı müdahale için var olan prosedürler uygulanır. Yangın güvenliği uygulamaları dahilinde birbirinden farklı meslek elemanları, yangınla mücadele ekibi içinde yer alırlar. Orman mühendisleri, afet-acil yardım elemanları, askerler ve eğitimli gönüllüler aracılığıyla yangının yıkıcı etkilerinin azaltılması ve önlenmesi amaçlanır. Orman yangınlarına farkındalık ve müdahale ile ilgili ise eğitimler mevcuttur. Bu eğitimler genel olarak orman yangınlarına müdahale kursu olarak adlandırılır.

Orman Yangınlarına Müdahale Kursu Nedir?

Kurs programı, orman yangını farkındalığı ile ilgili verilen eğitimlerden biridir. Bu kapsamda orman yangınlarında yapılması ve yapılmaması gerekenler aktarılır. Kursu, MEB’e bağlı eğitim kurumları ve merkezleri ile sürekli eğitim merkezleri verir.

Orman yangınlarına müdahale eğitimleri, bu alanda çalışacak personellere verildiği gibi yangınlara karşı farkındalık kazanmak isteyenlere de verilir. Verilen eğitimde, orman yangın türleri ve orman yangınlarına karşı müdahale teknikleri işlenir.

Genel olarak orman yangınlarına müdahale kursunun dersleri şu şekildedir:

 • Orman Yangınlarına Müdahalede İş Sağlığı ve Güvenliği
 • Orman Yangın Türleri Nelerdir?
 • Orman Yangınlarına Söndürme Teknikleri
 • Yangın Söndürmede Kullanılan Ekipmanlar
 • Yangına Karadan ve Havadan Müdahale Teknikleri
 • Kırsal Alan ile Ormanlarda Kişisel Korunma Yöntemleri

Eğitim derslerinin sona ermesinin ardından katılımcılarının bilgi kazanımlarını belgeleyen katılım belgesi veya kurs bitirme sertifikası verilir. Sertifika veren kurumlar, kursiyerin bilgi kazanımını ölçmek amacıyla sınav uygulaması başlatır. Sınav uygulamasından en az 45 puan alanlar, kurs bitirme sertifikası almaya da ha kazanırlar.

Orman Yangınlarına Müdahale Kursu Eğitim Süresi

Eğitimi veren çoğu kurs merkezi en az 40 saatlik kurs süresi sunmaktadır.

Orman Yangınlarına Müdahale Kursuna Kimler Katılabilir?

Orman yangınlarına müdahale kurs programına, yangınlara karşı farkındalık kazanmak isteyenlere yöneliktir. Bununla birlikte orman köylüleri ve orman yangınlarında gönüllü olarak çalışmak isteyenlerin de gerekli eğitimi alması gerekir. Orman yangınlarında müdahalede yer alacakların ise herhangi bir ruhsal veya bedensel sorununun olmaması gerekir.

Online Orman Yangınlarına Müdahale Kursu Var Mı?

Orman yangınlarına müdahale eğitimi, yüz yüze ve online eğitim seçenekleri barındırır. Orman yangınlarının söndürme aşamalarını ve meslek elemanlarının standartlarını konu alan eğitim, online kurs aracılığıyla da verilir. Bununla beraber online orman yangınlarına müdahale kursu, yeterli katılımcının olması durumunda açılır. Açılan orman yangınlarına müdahale eğitimi, iş hakkında ön bilgiler edinmeye yöneliktir. Açılan eğitimler de ön bilgiler ile birlikte sertifika verme amacını da taşır. Genel olarak online orman yangınlarına müdahale kursu, mesleğe yönelik ön bilgiler edinip yetkinliğini göstermek isteyenlere uygun bir seçenektir.

Online Orman Yangınlarına Müdahale Eğitimi Faydalı mıdır?

Online orman yangınlarına müdahale kursu, zaman ve mekân sınırlaması olmadan ön bilgiler edinmek isteyenlere göredir. Kursa katılmak isteyenler video ya da PDF içerikler aracılığıyla yangın sırasında dikkat edilmesi gerekenleri ve gerekli iş sağlığı-güvenliği önlemlerini öğrenmiş olurlar. Bu bakımdan online orman yangınlarına müdahale kurs programı, yararlı bir eğitim seçeneğidir.

 Orman Yangınlarına Müdahale Kursu Kazanımları

Orman yangınlarına müdahale eğitimini başarıyla bitiren kursiyerler;

 • Orman yangınlarının çıkış nedenlerini,
 • Ormanlarda ortaya çıkan yangın türlerini,
 • Orman yangınlarında müdahalede izlenen organizasyon sürecini,
 • Orman yangınlarında kullanılan ekipmanlar, araç ve gereçler,
 • Yangınların söndürülmesi ve önlem alınması için gereken aşamaları,
 • Yangın söndürme tekniklerini,
 • Yangın söndürme sürecinde alınması gereken iş sağlığı ve güvenliği uygulamalarını öğrenmiş olurlar.

Orman Yangınlarına Müdahale Kurs Sertifikası Ne İşe Yarar?

Kursiyerin aldığı sertifika, orman yangını ve yangın söndürme sürecine aşina olduğunu gösterir. Kursiyer edindiği sertifika, orman yangınları konusunda bilgi edindiğini de doğrudan gösterir. Ayrıca alınan belge, mesleki yeterlilikler arasında gösterilen eğitim şartının da tamamlandığını kanıtlamış olur.  

Orman Yangınlarına Müdahale Kurs Belgesi Ne Kadar Süre Geçerlidir?

Alınan orman yangınlarına müdahale belgesi; MEB, üniversite veya kurum onaylı olabilir. Genellikle MEB veya üniversite onaylı sunulan belgeler, e-devlet üzerinden de sorgulanabilir özelliğe sahiptir. Belgeyi alan kişiler, mesleği yerine getirmek için lazım olan niteliklerden birini karşılar.

Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.
İLGİLİ MAKALELER
En Popüler Kurslar
Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.